KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I Gebruik van het wis Tot heden zijn de gebruikers te vinden onder de landelijk werkende Instituten, sommige provincies en enkele water- schappen. Het rivm gebruikt het wis ten behoeve van het landelijk grondwatermodel en als een belangrijk basisgege- ven bij het onderzoek naar de verdroging in Nederland. Het riza van Rijkswaterstaat gebruikt het bestand als com- ponent bij de Water Systeem Verkenningen, terwijl het Sta- ringcentrum het wis heeft opgenomen in het lkn (Land- schaps Kartering Nederland). Voor de provincie Gelderland dient het wis als referentiebestand en Noord-Holland ge bruikt het voor de registratie van peilbesluiten. In de waterschapswereld is het wis weinig gevraagd, voor- namelijk omdat daar behoefte is aan meer detail met een basisschaal van 1:10.000. Toch zijn 00k voor die categorie gebruikers enkele interessante projecten uitgevoerd, maar dan in combinatie met het digitaal hoogtebestand Neder land (TOPhoogteMü), met name voor de bepaling van nieu- we peilbesluiten. Een laatste trend is het gebruik van het wis binnen het brede gebruik van ruimtelijke informatie voor de bepaling van de effecten op het milieu bij grote in- frastructurele werken (mer). Naast het bestand wordt door de Meetkundige Dienst aan de gebruikers een wis-applicatie aangeboden, waardoor een op- timaal inzicht in de gegevens, selectiemogelijkheden, analy- sevormen en het samenstellen van kaarten wordt verkregen. Voor de puntelementen is tevens een symbolenbibliotheek beschikbaar, met name om de diverse typen afwaterings- kunstwerken vorm te geven. Bijhouding van het wis In overleg met een vertegenwoordiging van de gebruikers zal binnenkort worden bekeken of er draagvlak bestaat voor een kostendeckende updating van het wis. Daarnaast is door de Meetkundige Dienst een aanzet gegeven tot een compleet nieuw bestand van de Landelijke Oppervlakte Water situatie in Nederland rond het magische jaar 2000. Voor dit onderwerp zal in 1997 een haalbaarheidsstudie worden uitgevoerd, waarbij met name richting waterschap- pen 00k de inwinschaal ter discussie zal staan. Verkrijgbaarheid Belangstellenden en potentiele gebruikers kunnen op ver- zoek inzicht krijgen in de gedetailleerde opbouw van het bestand. Tevens verzorgt de Meetkundige Dienst op ver- zoek een offerte voor de levering van een landsdekkend, provinciaal of lokaal bestand. De leveringscondities van dit, in principe kostendeckend, product zijn vastgelegd in de 'Voorwaarden voor gebruik van door de Meetkundige Dienst geleverde producten en diensten' (wG/MD'95), als- mede de specifieke wis-gebruiksvoorwaarden. Levering kan geschieden in complete afwateringssystemen met landsdek kend een prijs van 250.000,-, provinciaal tussen de /40.000,- en 80.000,- (afhankelijk van de grootte) en lo kaal een hectareprijs van ongeveer een dubbeltje. Het Digitaal Hoogtebestand van Nederland: top- hoogteMD Algemeen De naam van het bestand 'TOPhoogteMD' geeft al aan dat het hier gaat om een samenwerkingsverband en wel tussen de Topografische Dienst Nederland (tdn) van het Mimste de van Defensie en de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat (md). Daar het verder de hoogteligging van Ne derland betreft, was de naam TOP hoogteMD snel een feit. Overigens is deze samenwerking een logische voortzetting van die bij de totstandkoming van de analoge Hoog- tekaart van Nederland 1:10.000. Deze was in 1962 opgestart om de grote ver- snippering in de weergave van terrein- waterpassingen te bundelen en te uni formeren, en aldus te voorzien in de behoefte aan landelijke hoogte-infor- matie. De rol van de tdn is die van producent van de Hoogtekaart op basis van hun topografische kaart 1:10.000. En die van de md als verza- melaar van hoogtegegevens van derden en voor een kwart van Nederland als hoogte-inwinner zelf. Inhoud van het bestand De inhoud van het, sedert begin 1994 beschikbare, bestand is verkregen door een grote conversieslag van de ruim 650 bestaande bladen van de Hoogte kaart van Nederland. De opbouw van TOPhoogteMD is uitbesteed aan het be- drijf Geometria Gis-systems in Buda pest. Daar zijn in een relatief kort tijdsbestek van acht maanden nage- noeg 3,8 miljoen hoogtepunten gedigi- taliseerd, alsmede van geaccidenteerde gebieden als Zuid-Limburg en het kustduinengebied de hoogtelijnen. Bij de samenstelling van de Hoogte kaart was geen sprake van een lands- dekkende uniforme meting, maar is gebruik gemaakt van waterpassingen door de 'B.V. Nederland'. Daardoor beslaat het digitaal bestand een tijd- spanne tussen eind jaren vijftig en midden van de jaren tachtig. Voorts heeft het in het 'nieuwe' rd- stelsel weergegeven bestand een X,Y- nauwkeurigheid van ongeveer 1 meter, terwijl de hoogtewaarde is afgerond op decimeters. Technische informatie TOPhoogteMD is een vectorbestand, be staande uit hoogtepunten en hoogtelij nen met de bijbehorende hoogtewaar de ten opzichte van nap, opgebouwd en te selecteren per kaartblad 1:10.000. De punten hebben een dichtheid van 1 per hectare, met 2 attribuutvormen. Ten eerste is van elk punt weergegeven of het in een natuurlijke omgeving ligt (maaiveldpunt), of dat het gemeten is in een plaatselijk verhoogd of verlaagd terrein (niet-maaiveld). Bij de laatste categorie valt te denken aan onder 26

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 32