Elfstedentocht-kaart in de krant KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I N. van Betlehem-de Vink Op zondag 4 februari 1996 viel tijdens een persconfe- rentie het doek voor de vijftiende te verrijden Elfste- dentocht. Inmiddels was echter al de basis gelegd voor de kaart die Trouw op vrijdag 3 januari 1997 publiceer- de, een dag voordat de Tocht der Tochten verreden werd. Want als de elfstedenkoorts echt uitbreekt, 00k op een krant, dan zijn een paar dagen bij lange na niet genoeg om een dergelijke kaart te produceren. Vorig jaar ont- stond het idee om de route van de tocht zo gedetail- leerd mogelijk weer te geven, zodat de krantenlezer, de bezoeker, de rv-kijker en de familie en vrienden van de deelnemers er zoveel mogelijk wetenswaardigheden uit konden halen en bovenal de tocht zo goed mogelijk konden volgen. Misschien in kartografisch opzicht maar goed dat de tocht toen niet door ging want de tijd was veel te krap. Ondanks dooi en andere bezigheden, zelfs in de zomer (als het echt heel koud was) werd in 1996 aan het teke- nen van de basis gewerkt. Met het dalen van het kwik rond de Kerst Stegen de productie-uren voor de Elfste dentocht-kaart, met steeds in het achterhoofd dat het nog tien jaar kon duren voordat de kaart gepubliceerd zou worden. Op donderdagochtend 3 januari om elf uur, toen Kroes be- kend maakte dat de vijftiende Elfstedentocht op zaterdag 4 N. van Betlehem- de Vink is werk- zaam bij Dag- blad Trouw Postbus 839, 1000 aw Amsterdam, tel. (020) 362 34 29 januari verreden zou worden, was er een paginagrote basiskaart van Fries land aanwezig (FreeHand 5.5). De topografie van de kaart is gebaseerd op de provinciekaart Friesland schaal 1:100.000 van de anwb/vw. Vanuit het doel van onze kaart is gekozen voor de weergave van alle waterwegen, de autosnelwegen, de hoofdroutes en een selectie van de secundaire wegen (in verband met de bereikbaarheid van het ijs waarover de tocht verreden zou worden). Op de gehuchten en buurt- schappen na staan alle bebouwde kommen op de kaart met een (kleur)accent op de elf Friese Steden. Ook de spoorlijnen met stations ont- breken niet. De belangrijkste demen ten van de kaart, de (voorlopige) route, bruggen en kluunplaatsen zijn ontleend aan de IJswegenkaart van Friesland van het Fries Bureau voor toerisme (schaal 1:100.000). Daarin was nog niet de definitieve route aan- gegeven, de bruggen en kluunplaatsen ontbraken, evenals alle namen van de kanalen, sloten en meren, de afstanden tussen de elf Steden, de doorkomsttij- den en de legenda. De plaatsnamen waren inmiddels wel allemaal inge- voerd, zowel in het Fries als in het Ne- derlands. De kaartelementen hadden echter nog niet hun definitieve vorm, want dat was afhankelijk van de ma- nier waarop de kaart in de krant ge- drukt kon worden (füll color, zwart/steunkleur, zwart/wit) en dat is meestal laat bekend. Wel was een uit- voering in zwart/wit voor ons uitgeslo- ten, omdat de hoeveelheid informatie groot was en het hier toch een bijzon- dere productie betraf. Omdat de wedstrijdrijders al zaterdag- 30

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 36