KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I ochtend om half zes zouden starten en publicatie in de zaterdagkrant te laat was, besloten nieuwsdienst, eindredac- tie, hoofdredactie en kartografie om half een 's middags de kaart in de krant van vrijdag in füll color op pagi- na 3 te publiceren. Dus om precies te Klunen in Witmar- Ondanks barre koude veel mensen längs de route. zijn nog 11 productie-uren om de kaart af te maken. Als nieuwsinformatie was een inzetkaartje van Sneek gewenst, omdat chaos werd verwacht indien de toerrijders bij te veel verzwakt ijs met een bus om een deel van de route zouden moeten worden geleid. Even maken nog...! Rond vier uur werd de voorlopige route vervangen door de definitieve route (rond een uur of twee 's middags door een van onze verslaggevers uit Friesland meegenomen) en om zeven uur 's avonds stond de kleurkeuze vast en werd een kleurenproef gemaakt. De samenstelling van sommige kleu- ren vroeg om aanpassing (het is altijd gevaarlijk te veel zwart in een kleur te mengen, omdat krantenpapier zuigt en zwart een smettende werking heeft) en de rest van de bruggen en kluunplaatsen moesten nog op hun piek wor den gezet. Inmiddels controleerde een (van oorsprong Frie se) redacteur alle Friese teksten, waarna de correcties kon- den worden uitgevoerd en de laatste gegevens in kaart ge bracht. Het maken van een i-koloms uitsnede voor een overzicht van de berichtgeving van de tocht op pagina 1 ver- gde een kwartiertje en om kwart Over den, nog een half uur te gaan, werden grote kaart, kaart van Sneek en legenda sa- mengevoegd op een pagina. Heiaas vulde het historisch overzicht niet alle nog beschikbare ruimte; dus was er een 'gaf ontstaan onder het kaartje van Sneek. Geen tijd meer om er nog iets op te verzinnen werd om tien voor elf (vijf minuten te laat) de fotozetter aangestuurd en lagen even later de vier kleurgescheiden films klaar om verder ver werkt te worden. Om een uur 's nachts rolden de eerste kranten met de pagina-grote full-color kaart van de persen. De kaart is in dit KT verkleind afgedrukt (pp. 32-33). Op de deelredactie kartografie van dagblad Trouw werken Nel van Betlehem, Huta Broers en Michel van Elk. Werry Crone maakte de foto's. 31

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 37