De kaart als communicatiemiddel bij de vijftiende Elfstedentocht 34 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I RS. Hellingwerf productie en gebruik van geografische informatie, communicatie trefwoorden production and use of geographical Information, communication keyword s production et utilisadon de l'information geographique, communication MOTS-CLES Het organiseren van een Elfstedentocht vergt een grote inspanning, mede omdat er veel instanties bij betrok- ken zijn. Om over een aantal aspecten van de organisa- tie te kunnen communiceren, mögen er, zowel voor als tijdens de tocht, geen misverstanden over de plaatsbe- paling ontstaan. Om dergelijke problemen te voorkomen werd de au- teur twee jaar geleden benaderd door de voorzitter van de vereniging 'De Friesche Elf Steden, de heer H. Kroes, met het verzoek om kaarten te maken voor de vereniging. Het uitgangspunt daarbij was het vervaardi- gen van goed en duidelijk kaartmateriaal, dat alle be- trokkenen kunnen gebruiken. Opzet De Provincie Friesland (Provinsje Fryslan), die de facilitei- ten heeft voor het maken van de kaarten, beschikt over een geografisch informatiesysteem (Arc/Info) en een tekenpak- ket (FreeHand). Bij de keuze tussen die twee voor het ver- vaardigen van kaartmateriaal speelde een aantal aspecten een rol. In de eerste plaats zijn de eisen gei'nventariseerd die de ray- onhoofden aan de kaart stellen. De route is niet, zoals mis- schien verwacht, in 11 rayons opgedeeld, maar in 21, met een grote variatie in lengte. De door de rayonhoofden ge- wenste detaillering heeft de keuze voor schaal 1:25.000 be- paald. De totale route van bijna 200 km beslaat een gebied van 45 x 55 km. Dit zou uitmonden in een onhanteerbare plot van 190 x 250 cm. Daarom is gekozen voor kaarten op A3-formaat, die zodanig zijn ingedeeld dat ieder rayon op 1 of 2 kaartbladen past. Zo is een 'atlas' van 26 kaarten ont staan, die samen de totale route bestrijken (figuur r). Een rayonhoofd heeft vooral te maken met een of twee kaarten van zijn rayon, het bestuur met de volledige atlas. Verder is gekeken naar de aard van de weer te geven objec- ten. Belangrijk voor de rayonhoofden zijn de bruggen. Dat zijn er ongeveer 225 over het gehele traject. Niet alleen het soort brug (vast of beweegbaar), maar 00k de onderdoorrij- hoogte' speelt een rol. Deze is uiteraard afhankelijk van de waterhoogte en kan dus wijzigen. Het ligt daarom voor de RS. Hellingwerf is verbonden als kartograaf aan de vereniging 'De Friesche Elf Ste den en werkzaam bij de Provincie Friesland als coör- dinator kartogra- fie GlS-medewer- ker (Postbus 20120, 8900 HM Leeuwarden). hand een dergelijke hoeveelheid varia- bele gegevens op te slaan in een gege- vensbestand. Om die reden is de keus gevallen op kaartvervaardiging met be- hulp van het gis. Alhoewel hiermee misschien niet op de eenvoudigste ma- nier getekend kan worden, biedt het wel een optimale combinatie aan mo- gelijkheden van kaartvervaardiging tot bijhouding. Opbouw De route is als lijn op schaal 1:25.000 gedigitaliseerd. Alle bruggen en begin- en eindpunten van de rayons zijn als knooppunt aan de lijn gekoppeld. Door de knooppunten te nummeren kon een verbinding gelegd worden met het gegevensbestand. Ook is aan ieder lijnstuk het nummer van het bij- behorende rayon toegekend. De gegevens over de bruggen konden voor een deel uit oud analoog materi- aal worden achterhaald, maar moesten verder ook bij bijvoorbeeld de rayon hoofden opgevraagd worden. Opgesla- gen kunstwerken zijn: vaste brug, be- weegbare brug, dam en sluis. Van de bruggen is voorzover bekend de naam, de breedte en de onderdoorrijhoogte vastgelegd. Op de jaarlijkse rayonhoofdenvergade- ring in 1995 zijn de eerste resultaten aan bestuur en rayonhoofden gepresen- teerd. Iedereen kon opmerkingen plaat- sen. De rayonhoofden werd gevraagd de gegevens van hun rayon nauwkeurig te controleren. De onderdoorrijhoogte riep veel vragen op, maar werd na ver- duidelijking eenduidig gecorrigeerd.

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 40