KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I segmentation'. Daarmee konden de lijnstukken gekoppeld worden tot een route en daarna ingedeeld worden in kilo- metervakken. De route bleek 197,6 kilometer lang te zijn, exclusief het aanloopgedeelte van het Frisian Expo Center naar de Zwettehaven. Hiermee waren belangrijke stappen naar een betere communicatie gezet. Was daarvoor alleen voor Snekers duidelijk waar de Koningsbrug ligt, nu wordt overlegd over brug nummer 17, die maar eenmaal op de kaart voorkomt. En er wordt gesproken over problemen met het ijs tussen kilometer 19 en zi (figuur 2). Het bestuur heeft een aantal alternatieve routes achter de hand, waarnaar kan worden uitgeweken bij problemen in de hoofdroute. Ook deze routes met bijbehorende kunst- werken zijn allemaal op de kaart verwerkt. De alternatieve routes zijn niet ingedeeld. De kans dat ze daadwerkelijk ge- bruikt worden is klein. De kaart zou met extra kilometerin- delingen nodeloos ingewikkeld worden. De bruggen in de alternatieve routes zijn wel genummerd. Hulpdiensten die betrokken zijn bij de Elfstedentocht, zijn vooral geinteresseerd in een snelle plaatsbepaling bij calami- teiten. Voor hen is de kilometeraanduiding belangrijk en speelt gedetailleerde informatie over bruggen geen rol. Het blijkt dat zij aan een overzichtskaart op AI- of Ao-formaat, met een schaal van ongeveer 1:100.000, genoeg hebben. Ook was er vraag naar een kleine overzichtskaart op A3~for- maat, bijvoorbeeld voor gebruik in de auto. Door aanpas- sing van corpsgroottes van de tekst kon een leesbare route- kaart op dit formaat gemaakt worden. Op alle kaarten is een gedetailleerd net van wegen en water- lopen ter orientatie gebruikt. Afhankelijk van de schaal zijn er meer of minder plaatsnamen vermeld. Gebruik In de winter van 1995/1996 ging de Elfstedentocht net niet door, maar de aanloop naar een mogelijke tocht leidde al Aangezien er in de route grote stukken zitten waar geen brug voorkomt, gaf de plaatsbepaling op die delen van de route nog steeds aanleiding tot misver- standen. Daarom is besloten een kilo- meterindeling aan de route te koppe- len. Hierbij kwam het eis uitstekend van pas. Toentertijd bood Arc/Info juist de mogelijkheid van 'dynamic Figuur 1. Over zichtskaart route en bladindeling Elfste denatlas. 2 januari 1997, persconferentie iye Elfstedentocht (foto Werry Crone) '.-TA*7 i*. 35

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 41