1 36 Scharne- goutum IJsbrechtum KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I tot grote activiteit bij de betrokken instanties. Politie, land- macht (verbindingen, geneeskundige dienst, duikers), luchtmacht, gemeentebesturen, brandweer, ministeries, Provincie Fryslän, Elfstedenvereniging, iedereen bereidde zieh voor. Het betekende wekenlang een constante vraag naar kaarten, 00k vanuit pers en omroep. Figuur 2. Detail Elßtedenatlas 1:25.000. Route met kilometeraandui- ding, brugtype vast of beweegbaar) met onderdoorrijhoogte en nummer. 4 januari 19g/ - het laagste bruggetje in de focht. (foto Werry Crone) In de körte aanloop naar de Elfsteden- tocht van 4 januari 1997 bleef het op- vallend rüstig. Tot de voorzitter de woorden sprak "It giet oan". Toen barstte opnieuw een grote vraag naar kaarten los. Een verwachte vraag, maar omdat er tot op het laatste moment kans was op gebruik van een stukje al- ternatieve route, konden geen kaarten vooruit geplot worden. In een dag tijd werden nog 4 wandkaarten van 130 x 180 cm, 10 wandkaarten van 90 x 130 cm, 100 werkkaarten op Ai-formaat en 50 A3-kaarten geplot. Juist op die dag ging de plotter stuk. Maar dan blijkt dat bij een Elfsteden- tocht alles mogelijk is. Binnen vier uren had de monteur van Hewlett Pac kard de Designjet-plotter gerepareerd. De Elfstedentocht is een evenement door de uitdagende lengte ervan, de omstandigheden, de enorme inzet van de vereniging, van talloze instanties en zeker 00k van duizenden vrijwilligers, de Friese gastvrijheid die een volksfeest mogelijk maakt en het gegeven dat de focht meestal net niet doorgaat. Doel- matig kaartmateriaal is een belangrijke schakel gebleken in de effectieve com- municatie tussen betrokkenen en deelt daarom mee in het succes.

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 42