Digitale Plattegrond ofTop I OVector: over Presentatie Techniek KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I E.N. Meijer gebruik van geografische informatie, grootschalige karcografie, visuele communicatie trefwoorden use of geographical information, large scale cartography, visual communication keywords utilisation de l'informauon geographique, cartographie grande echelle, communication visuelle mots-CLIjs Voor een aantal toepassingen van grootschalig digitaal kaartmateriaal worden hoge eisen gesteld aan de karto- grafische weergave. In de praktijk blijken rasterbestan den hiervoor beter geschikt dan vectorbestanden. Het nadeel van rasterbestanden is, dat zij vaak verouderd zijn. Maar nieuwe technieken maken het mogelijk om rasterbestanden te genereren, die actueel zijn en een goed herkenbaar beeld geven. Het gebruik van grootschalig kaartma teriaal kan grofweg in twee groepen worden verdeeld. Aan de ene kant staan de toepassingen waarbij de kaart 1:10.000 wordt ingezet voor orienta- tiedoeleinden. "Waar is een potentiele locatie voor een nieuwe vestiging?" en "Hoe ziet de omgeving eruit?" zijn in dat geval de vragen, waarbij de groot schalige kaart de overige ruimtelijke informatie ondersteunt. Aan de andere kant staan de toepassingen waarbij de ruimtelijke objecten van de grootscha lige kaart zelf het onderwerp zijn: "Welke wegen hebben zoAB-verhar- ding?" of "Waar is de straatverlichting onvoldoende?" Ook kortste-route ana- lyses kunnen we tot deze tweede groep rekenen. In deze bijdrage richten we ons vooral op de eerste groep van toepassingen en wordt aandacht besteed aan de wissel- werking tussen technologische ontwik- kelingen en de vraag naar nieuwe gis- producten. Een combinatie van speci- fieke vraag en technologische ontwik- kelingen maakte een nieuwe vorm van kaarten op de schaal 1:10.000 moge lijk: de digitale plattegrond van Neder- land welke onder de naam GeoStreets op de markt gebracht wordt. Aan de hand van wensen en Verlangens van een gebruiker (Ahold) wordt uiteenge- Drs. E.N. Meijer is directeur van Geodan bv (Jan Luijkenstraat 10, 1071 CM Amster damtel. 020- 6757705)- zet hoe dit nieuwe product tot stand kon komen. Maar eerst wordt nader ingegaan op de voor- en nadelen van het gebruik van vector- en raster-bestanden in een Gis-omge- ving. Nauw gerelateerd aan de raster-representatie van geo-infor- matie is de geheel nieuwe markt van gis op het Internet. Waar tot voor kort specialistische programmatuur nodig was om een kaart te maken, kan nu zieh in hoog tempo ontwikkelende Gis-functionaliteit worden aangeboden via het Net. De popularisering van digitaal kaartmateriaal steh hoge eisen aan de wijze van visualisatie. De markt van toe passingen op Internet is nog volop in ontwikkeling, dit ver eist ook van de leveranciers van geo-informatie creatieve, nieuwe benaderingen. Grootschalig: vector en/of raster De ontwikkeling van grootschalige digitale bestanden heeft zieh de afgelopen jaren sterk gericht op de vectorrepresenta- tie. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wensen van inhoudelijk gebruikers van grootschalige informatie. Intus- sen is er een groeiende groep Gis-gebruikers ontstaan die behoefte heeft aan grootschalige orientatie. Hiervoor zijn vectorbestanden minder geschikt. Een rasterbeeld dat een weergave vormt van de traditionele.papieren kaart, wordt door veel mensen nog steeds herkenbaarder gevonden. In het verleden zijn topografische kaarten gescand zodat snel een bruikbare ondergrond kon ontstaan. Rasterbestan den kunnen echter ook op andere wijze gemaakt worden en wel door automatische generatie op basis van vectorbestan den. Dezelfde soort programmatuur die de vertaling van vectorinformatie naar het raster van een printer verzorgt, kan ook ingezet worden voor het creeren van geometrisch correcte rasterbestanden. Deze werkwijze combineert een aantal voordelen van de vectorbestanden met de voordelen van rasterbestanden. In de volgende tabel worden enkele karakteristieken van de genoemde vector- en rasterweergave van grootschalige bestanden gegeven, die vervolgens be- sproken zullen worden. 37

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 43