mm*' 'm KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I In overleg met de toepassingen van de eerste klant (Ahold), werden een drietal schaalniveaus gedefinieerd: straat wijk plaats Op straatniveau kan een gebied van ongeveer 1,5 km in doorsnede (schaal 1:7.000) op een standaard beeldscherm worden weergegeven, op dit niveau zijn 00k alle straatna- men zichtbaar. Op het wijkniveau kan een gebied van on geveer 4,5 km (1:20.000) worden weergegeven, op dit ni veau zijn alleen van de belangrijkste Straten de straatnamen zichtbaar. Op het plaatsniveau tenslotte kan een gebied van ongeveer 13,5 km (1:60.000) op het scherm worden weerge geven, op dit niveau worden geen straatnamen afgebeeld. Om te voorkomen dat zeer grote bitmap-bestanden zouden ontstaan, is Nederland opgesplitst in ruim 300 cellen ter grootte van 10 x 14 km, die op elk van de drie niveaus als bitmap zijn opgeslagen. Grote bitmaps zijn niet altijd door Gis-software in te lezen. Bovendien wordt de snelheid van werken met bitmaps groter als er kleinere bestanden wor den gebruikt. Om met dergelijke bestanden om te kunnen gaan, is een (aanvullende) applicatie binnen Gis-programmatuur nood- zakelijk. Het is ondoenlijk om met de hand steeds de juiste file te selecteren of bij zoomen naar een andere reeks be standen over te stappen. Programma's als Mapinfo of Are- View bieden hiertoe uitstekende mogelijkheden. Om de ge- bruiksmogelijkheden verder te vergroten, is een zoek-optie toegevoegd die het mogelijk maakt te zoeken naar elke straat van Nederland, eventueel gespeeifieeerd naar plaats- naam. Figuur 1. Geo- Streets in Mapinfo, de drie niveaus. De technologische ontwikkelingen maakten een dergelijke weergave pas mogelijk. Door de omvang van de bestanden (ruim 400 Mb in gecomprimeerd formaat) was het gebruik van deze kaart zonder de recente grote harddisks, de writa- ble CD-Rom en de Pentium Pro processoren onmogelijk. Inmiddels is deze techniek verder verfijnd. Plaatsing van straatnamen is soms buitengewoon complex: waar laat je een lange naam in een kleine straat, wat te doen met Straten op de overgang tussen twee bitmaps? Rastermanipulatie- technieken laten nog betere kaartbeelden in de toekomst toe. Bijvoorbeeld voor het afbeelden van openbaar-vervoer lijnen op dergelijke bitmaps, moeten afzonderlijke, transpa- rante bitmaplagen met uitsluitend de annotatie kunnen worden toegevoegd. Momenteel is GeoStreets volop in gebruik bij Ahold. Ook de gemeente Amsterdam beschikt over een deel van Geo Streets. Het systeem Publieks-Informa- tie Gemeente Amsterdam (piga) ver- strekt eenvoudig en snel informatie over de gemeentelijke organisatie, ge- zondheidszorg, onderwijs, welzijn enz. In dit systeem neemt de kaart een be- langrijke plaats in: elk adres kan in kaart gebracht worden. Andere gebrui- kers bevinden zieh vooral in de bran- che van openbare orde en veiligheid: verschillende politie-regio's maken in middels gebruik van GeoStreets. Internet genereert vraag Het Internet vormt een ander terrein waar een Sterke vraag naar grootschalig kaartmateriaal is ontstaan. De brede toegankelijkheid van informatie op het net, niet gebonden aan geografische af- standen, vormt een nieuw versprei- dingsmedium voor ruimtelijke infor matie. Een aantal toepassingen ligt zeer voor de hand: een Gouden Gids met een ruimtelijke zoekfunetie biedt uitkomst voor de vraag naar diensten en produeten in de buurt van de vra- ger. "Welke Cara'fbische restaurants zijn er dichtbij die leuke bioscoop?" of "waar vind ik hier in de buurt een fiet- senmaker dan wel garage?". Zeker wanneer de vrager zieh in een voor hem of haar onbekende omgeving be- vindt, zou een kaart op Internet uit komst bieden. Toeristische of zakelijke reisinformatie leent zieh prima voor dergelijke toepassingen, vooral als het om sterk tijd- of plaatsgebonden infor matie gaat. Regelmatige updating maakt het gebruik van bijvoorbeeld een CD-Rom minder geschikt. Plaats gebonden informatie op CD-Rom ver eist bekendheid over het reisschema van te voren en organisatie om de juis te CD mee te nemen. Enkele Web-sites Voor het beantwoorden van dit soort vragen is ook grootschalig kaartmateri aal nodig. En wel voor orientatie, met een zeer herkenbare kartografie. Enke le voorbeelden: in de atm Locator van VISA worden met behulp van de esri MapObjects webserver Software alle geldautoma- ten van visa in de Verenigde Staten in kaart gebracht. Het betreft een- voudige vectorbestanden die tot een niet erg herkenbaar kaartbeeld leiden (www.visa.com); MapQuest heeft een interactieve atlas ontworpen waarmee tot op straatniveau in de gehele Verenigde Staten gezocht kan worden Hierbij 40

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 46