Historisch-topografische kaart van de Kromme Rijn en omgeving KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I G.W.], van Omme De Kromme Rijn Ooit was de Kromme Rijn, het riviertje dat van Wijk bij Duurstede naar Utrecht stroomt, een belangrijke en brede waterweg; een waterweg met een roemrijk verleden. Het maakte deel uit van de officiele grens van het Romeinse Rijk en in de tijd van Karel de Grote lag aan zijn oever de belangrijkste havenplaats van Noordwest-Europa, Dorestad. Het riviertje van nu was toen de Rijn die zieh bij Utrecht splitste in de Oude Rijn en de Vecht. De Oude Rijn mond- de bij Katwijk in de Noordzee uit. In 1122 vond de bisschop van Utrecht het nodig de Rijn bij Wijk bij Duurstede af te dämmen. De tegenwoordige Lek, toen al een belangrijke ri- vier, werd de hoofdrivier. De aanleg van de dam leidde tot de oprichting van de in Nederland (en waarschijnlijk zelfs in Europa) oudst bekende en nog steeds bestaande inter lokale organisatie op het gebied van de waterstaat: het waterschap, thans het hoogheemraadschap. Met de afdamming van de Rijn begin nen de problemen met de bevaarbaar- heid. Minder stroomsnelheid veroor- zaakt al gauw dichtslibben. Sinds de twaalfde eeuw is er dan 00k een voort- durende strijd tegen de verzanding van de Kromme Rijn gaande. Dat was nodig want de Kromme Rijn bleef zijn funetie als waterweg nog vele eeuwen behouden omdat het Kromme-Rijnge- bied zieh ontwikkelde tot een welva- rend landbouwgebied. Pas sinds 1870, met de komst van het vervoer over de weg, komt in deze situatie verande- ring. Maar het belang van de rivier blijft: eerst als onderdeel van de Hol- landse Waterlinie en tot op heden voor de watervoorziening van de opkomen- de fruitteelt. Door het graven van het Amsterdam- Rijnkanaal (in deze regio gereed in 1950) daalde de grondwaterspiegel, G.W.], van Omme is werk- zaam als freelance kartograaf(Nieu we Pyramide 19, 5962 HX Wijk bij Duurstede) en in deeltijd als senior- kartograaf bij de Faculteit Ruimte- lijke Wetenschap- pen van de Uni- versiteit Utrecht. waardoor een omvangrijk wateraan- en afvoerplan noodza- kelijk werd. De Kromme Rijn neemt hierin een centrale plaats in. In de laatste decennia is de Kromme Rijn op- nieuw ontdekt als slagader van een prachtig cultuurland- schap: het Kromme-Rijngebied. Sinds enige jaren zijn er bij de provincie Utrecht plannen om de recreatie op en rond de rivier te bevorderen. Met name het kanovaren zal gestimuleerd worden. Een boek Tegen dit decor heeft de geograaf Ad van Bemmel een boek geschreven waar de Kromme Rijn als een rode draad door- heen loopt. Hij beschrijft hoe de rivier vanaf 1600 werd en wordt onderhouden, de partijen die daarbij betrokken waren en welke spelregels werden gehanteerd. Een verhaal over de niet aflatende strijd tegen de modder, de gedeeltelij- ke kanalisering en te verwachten toekomstige ontwikkelin- gen. Scheepvaart, trekschuiten, jaagpad, bruggen, tollen, steenbakkerijen, herbergen, molens en kasteien passeren de revue. Van Bemmel blijkt een enthousiast Verteiler die veel te melden heeft over de Streek waar hij is geboren en geto- gen. In het laatste hoofdstuk van zijn boek neemt hij de lezer mee op een tocht op papier over de Kromme Rijn van Wijk bij Duurstede naar Utrecht. De tocht is te volgen op een historisch-topografische kaart die als bijlage achterin het boek is opgenomen. Deze kaart is eveneens als bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd. De Kromme Rijn: waterstaat, onderhoud en gebruik vanaf 1600 van A.A.B, van Bemmel is versehenen als deel 4, 1996, in de Historische Reeks Kromme-Rijngebied, een uitgave van de Historische Kring 'Tussen Rijn en Lek', ISBN 90- 6746-018-4. De historisch-topografische kaart Dankzij een bijdrage van het Anjerfonds kon een histo risch-topografische kaart in füll color in het boek van Van Bemmel worden opgenomen. Om budgettaire en techni- 43

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 49