De Kromme Rijn DE KAART OP STRAAT WATERSTAAT, ONDERHOUD EN GEBRUIK VANAF 1600 44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT sehe redenen moesten er een aantal beperkingen aan het formaat van de kaart worden gesteld. De langgerekte vorm van het Kromme-Rijngebied was bepalend voor de lengte- breedte verhouding van de kaart. Het zou niet fraai en niet erg handig zijn de kaart zowel in hoogte als in de breedte te vouwen. Meer dan twee keer vouwen was ook niet wense- lijk. Daarom is de keuze gevallen op een kaart op een schaal 1:50.000, waarbij deze noordoost is georienteerd. Het snij- formaat werd zo vastgesteld op 46,7 x 21,0 cm en het kaart- formaat zonder de legenda op 35,0 x 16,8 cm. Op deze schaal kon alle gewenste topografie nog goed leesbaar wor den weergegeven. Bij de vervaardiging is gebruik gemaakt van recente topo- grafische kaarten 1:50.000 en 1:25.000 van het gebied en van de zogenaamde Bonneblaadjes. Daarnaast zijn gegevens verkregen van de kaart van het Waterschap Kromme Rijn, Overzicht hoofdwatergangen en hoofdkunstwerken, schaal 1:25.000. Dit alles aangevuld met gegevens van de auteur en 1997-xxm-i uit eigen waarneming. De struetuur van het stedelijk gebied is minder ge- detailleerd weergegeven dan het lande- lijke gebied. Aardig is het te weten dat er nogal eens wat onduidelijk was over de schrijfwijze van namen of de juiste plaats van een naam. De kaart heeft wat dat betreft dan ook niet het laatste woord. In de kaart moesten zowel bestaande als verdwenen objecten en namen wor den weergegeven. Voor de kasteien, molens en boerderijen zijn figuratieve Symbolen gebruikt die in kleur van el- kaar verschillen. Nog bestaande objec ten zijn in een volle kleur gedrukt, ver dwenen objecten zijn in een lichtere tint weergegeven. Om deze Symbolen goed uit te laten komen is de topografische ondergrond in lichte tinten gehouden. Lichtgele tinten zouden hier het beste contrast hebben opgeleverd. Toch is hier geko- zen voor lichtgroene tinten, een asso- ciatie met het landelijke Kromme- Rijngebied, waar weilanden en boom- gaarden bepalend zijn voor het land- schap. De Kromme Rijn, de rivier waar alles hier om draait, is in een donkerder blauw gedrukt dan de overige (brede) waterlopen. Het gebruikte lettertype is Univers. Omwille van de leesbaarheid is de kleinst gebruikte lettergrootte corps 6. Bestaande namen van objecten, plaats- namen en veldnamen zijn in zwart en romein gezet; verdwenen namen zijn zwart en cursief weergegeven. Een uit- zondering daarop vormen de waterna- men. Bestaande waternamen zijn cur sief en blauw (100% eyaan, 20% ma- genta), verdwenen waternamen in 60% zwart. De kaart is vervaardigd bij G-o graph- ics in Wijk bij Duurstede en gedrukt bij Iberodruk in Houten. 'Weest waakzaam in alle onverschrokkenheid' is de randtekst op de Quadrant die ter gelegenheid van het Willem Barentsz-jaar (1996-1997) op Terschelling (Schylge) is uitgegeven. De munt is alleen op het eiland een wettig betaalmid- del en vertegenwoordigt een waarde van 2,50. Ad van Bemmel Historische reeks kromme-rijngebied 4

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 50