3S20SiS£äH!BftäiB KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I Verdeeid Over de rest van de twee dagen waren vier zittingen van het ei- genlijke seminar met zo'n 60 deelne- mers terwijl het merendeel van de Ja- panse deelnemers (ongeveer 100) een bijeenkomst van leraren en onderzoe- kers over kaartgebruik in het parallel- programma bijwoonde. Buitenlandse inbreng aan het seminar bestond uit 12 deelnemers uit Canada, China, Duits- land, Groot-Brittannie, Griekenland, Nederland, Tsjechie en het Verenigd Koninkrijk. De eerste zitting van het seminar, onder leiding van Tositomo Kanaku- bo, behelsde Cognitieve kaarten van kinderen (dat wil zeggen hun ruimtelij- ke voorstellingen), en bevatte bijdra- gen van Livieratos, Wakabayashi en Morita over concepten - dat laatste is 00k het onderwerp van de iCA-com- missie die Kanakubo leidt. De tweede zitting betrof het eerste optreden van Jacky Anderson als commissievoorzit- ster. Ze leidde de sessie Kartografie en Kinderenmet bijdragen van Ni over Chinees educatief kaartmateriaal, van haarzelf over de rol die kaarten speien voor kinderen in Quebec, en van Pa trick Wiegand uit Leeds, die de resul- taten van een serie zeer interessante onderzoeken naar de kennis van de lig- ging, grootte en vorm van de wereld- delen bij kinderen naging. Boutoura uit Griekenland liet zien hoe men daar de Barbara Petchenikprijsvraag had opgezet (de iCA-wedstrijd in kaartteke- nen voor kinderen, die we in Neder land maar niet van de grond kunnen krijgen). Daarna volgde een zitting ge leid door Ormeling over Onderwijs in kaartgebruik, met bijdragen van Meis- Figuur 2. Waterstaatkundig model van de Nagaravlakte in het waterstaatkundig museum in Kaizu. sner over kartografische projecten voor kinderen in Dortmund, en van Feld mann over programma's van de Zwit- serse topografische dienst om kaartge bruik door kinderen te stimuleren. Ormeling zelf bracht verslag uit over onderzoek naar het bevorderen van de kaartleesexpertise op middelbare Scho len door onderzoekers van de Vrije Universiteit. Commentaar op deze zit ting was onder andere dat men op kaarten voor kinderen niet (alleen) moet aangeven wat volwassenen vin- den dat kinderen leuk zouden moeten vinden, maar 00k wat ze zelf leuk vin- den (zoals de McDonald's). Zowel Meissner als Feldmann lieten hulp- middelen zien waarmee men de inte- resse van kinderen in kaarten en kaart gebruik kan vergroten, zoals kartogra fische kwartetten en 'zoek de verschil- len'-kaartparen. De laatste zitting ging over Kinderen en kaartgebruik en stond onder leiding van James Carter, voor- zitter van de commissie voor Kaartge bruik van de ica. Deze zitting had als beste bijdrage zijn eigen verhaal over de mogelijkheden die het Web aan kinderen biedt. Van het seminar zullen voorjaar 1997 de proceedings uitkomen (uit te bren- gen vöör het iCA-congres in Stock holm), en een aparte Japanse versie voor alle Japanse aardrijkskundeleraren Staat 00k op het programma! Flet seminar was plaatselijk georgani- seerd door dr. Kanakubo en prof. Ka- grafenvereniging. Conferentieoord was de provinciale bibliotheek in Gifu - een werkelijk optimaal uitgeruste in- stelling waarin 00k een 'kaartanalyse- centrum' was opgenomen. Flier kon- den bezoekers een collectie van 80.000 kaarten en atlassen en elektronische geografische bestanden raadplegen, scannen en uitprinten. Flet is de hobby van de provinciale gouverneur, Taku Kajiwara, om hier een centrum voor verspreidingskaarten in te rich ten, dat wil zeggen van kaarten die de verspreiding over (delen van) de we- reld van verschijnselen aangeven. Een HDTV-studio, drie conferentiezalen en een restaurant maakten de uitrusting compleet. De bijeenkomst begon met een feest- rede van iCA-president Michael Wood en een forum over verspreidingskaar ten; we kwamen pas echt bij het semi- naronderwerp uit bij het volgende on- derdeel: het uitreiken van prijzen aan de winnaars van de wedstrijd voor Ja panse schoberen wie de beste/mooiste kaart kon tekenen. Alleen de uitrei- king op zieh was al een ervaring, de manier waarop dat daar toeging, het respect van de prijsuitreikers voor de kinderen (uitgedrukt in diepe buigin- gen) en de diseipline van de kinderen (van 6 tot 16 jaar) tijdens de wel een uur durende ceremonie. Maar daar- naast was het materiaal 00k kostelijk; er was speciaal een tentoonstelling in- gericht van de beste 200 inzendingen. Ook de affiche voor deze kartografen- dagen was op een inzending voor de prijsvraag gebaseerd (zie figuur 1). Figuur 1. Poster van de Nihon Chizu Su- mitu (Japanse kartografendagen) in Gifu, november 1996. ¥08*11 m 1B (8)~12H26B 49

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 55