-*• KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I trie van TOPiovector en TOPiowegen. Daar voegt NavTech vervolgens de noodzakelijke navigatie-informatie aan toe. Voor de bijhouding wordt gewerkt met lokale kantoren, zodat wijzigingen dicht bij de bron kunnen worden op- gehaald. Blok 3 werd geopend door D. Meul- dijk van het cbs. Daar wordt sinds 1995 centraal gewerkt aan de introduc- tie van gis als een basisgereedschap voor het statistisch proces. Daarbij wordt 00k de TOPiovector gebruikt: niet zozeer als presentatiemiddel, maar vooral als informatiebron. Knelpunten daarbij zijn de huidige structuur, de ouderdom en vooral de prijsstelling van TOPiovector. J. van Raamsdonk van Waterschap Regge en Dinkel ging in op de ge- schiktheid van TOPiovector voor het waterbeheer. Deze wordt gebruikt voor midschalige toepassingen. Voor eigen gebruik wordt TOPiovector nader ge- classificeerd en van codes voorzien. Grootste probleem op dit moment zijn de verschillen met de gbkn wat betreft structuur en nauwkeurigheid. M.P.J. van de Ven van de Provincie Gelderland meldt een groeiend ge bruik van TOPiovector door de snelle groei van aantal Gis-werkplekken, thans ruim 80. De hoge kosten van TOPiovector vormen een belemmering voor verdere groei. Een ander pro bleem is, dat de codering van TOPiovector een menging is van karto- grafie en topologie. Daardoor zijn aan- vullende bewerkingen en trainingen nodig. Samenvattend kan gesteld worden dat het gebruik van TOPiovector, al dan niet nader bewerkt, sterk toeneemt. Maar vrijwel iedereen vindt de kosten (te) hoog. Vandaar dat 00k verwezen werd naar de Verenigde Staten, waar de overheid wettelijk verplicht is data tegen reproductiekosten beschikbaar te stellen. Hierdoor kunnen allerlei be- drijven goedkoop afgeleide producten op de markt brengen, wat weer leidt tot extra belastinginkomsten van de overheid. Maar in de praktijk komt dat belastinggeld niet bij de produce- rende overheidsdiensten terecht, waar- door de herzieningscyclus daar veelal lager is dan bij ons. Een andere con- clusie van deze themadag is, dat vrij wel iedereen experimenteert met toe passingen op Internet. De dag werd afgesloten met een natje en droogje in de kantine van het itc. AI met al kunnen we weer terugzien op een geslaagde themadag. Dat is mede te danken aan de diverse mede- werkers van het ITC en met name gast- heer R. Knippers. Alle lezingen van deze dag zijn gebun- deld en in de NVK publikatiereeks ver sehenen als nr. 21. Deze was bij aan- vang van de themadag al gereed, waar- voor dank aan A.A. van der Veen en C.P.J.M. van Elzakker, maar natuurlijk 00k aan alle auteurs. Deze publicatie is ter plaatse uitgereikt aan alle deelne- mers en voor andere belangstellenden verkrijgbaar voor f 11.- plus /j.- ver- zendkosten. Voor de wijze van bestel len wordt verwezen naar pagina 2 in dit tijdschrift. M.A. Damoiseaux Beverwijk in de kaart gekeken Graag breng ik verslag uit van een be- zoek aan Museum Kennemerland te Beverwijk, waar een aantal kaarten bij- eengebracht was onder de titel Bever wijk in de kaart gekekenkaarten die betrekking hadden op de eigen woon- omgeving. De uitspraak van Louise Fresco 'Weinig verslavingen zijn zo hevig als de passie voor landkaarten van wat voor soort, leeftijd, kleur of maat dan 00k' die meestal overtrokken lijkt, was voor deze kleine tentoonstel- ling op zijn plaats. Wie eenmaal bin nen was raakte onder de indruk van de zorg die men aan dit project besteed had. De duidelijke toelichting bij het kaartmateriaal maakte begeleiding, die wel aanwezig was, overbodig maar wie vroeg kreeg een duidelijk antwoord. Weinig gebieden hebben in de laatste honderd jaar zo'n intensieve gedaante- verwisseling ondergaan als de Streek van het vroegere Holland op zijn Smalst, tegenwoordig als 'IJmond' aangeduid. De veranderingen voltrok- ken zieh in een razendsnel tempo, soms onopvallend maar daarom niet minder ingrijpend. In de kartografi- sche produeties van deze gebieden zijn de sporen daarvan terug te vinden. De geexposeerde kaarten uit verschal lende perioden moesten antwoord geven op vragen als: 'Hoe zag dit ge- bied er vroeger uit?' of 'Welke gebeur- tenissen hebben hier plaatsgevonden?'. Het graven van het Noordzeekanaal, de aanleg van spoorlijnen, de droog- legging van het IJ en het Wijkermeer (figuur 1), de vestiging van industriele bedrijven, de uitbreiding van het we- gennet, het verdwijnen van landbouw- gronden en de bouw van nieuwe woonwijken; al deze gebeurtenissen zijn op kaarten vastgelegd. De exposi- Figuur 1. Fragment van de kaart 'Gedeelte van Noort Kennemerlant'. Deze kaart (58 x 23 cm) is afkomstig uit hetplaatwerk 'Het zegenpralent Kenne merlant', waarvan de eerste druk om- streeks iy^o te Amsterdam verscheen bij Andries en Hendrik de Leth (prenten door Hendrik de Leth, tekst door Mattheus Brouerius van Nidek). Collectie museum Kennemerland. WizcFr 51

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 57