k J KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXni-I tiOOC.i III F EMRA E T S CIT A1VA N DK UYTWATERENDE SLUYSEN IN KENNKMK Rl ANT ENDE WEST FRIESLAN Figuur 2. Een een-bladskaart (33 x 66 cm) van het Hoogheemraadschap van de Uit- waterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland door Jan Jansz Dou. Dit is een exemplaar van de eerste druk van deze een-bladskaart van omstreeks 1682-1683. De aan de bovenzijde van de kaart ver melde samenstelling van het bestuur van het hoogheemraadschap bestond van Sep tember 1682 tot januari 1684. Bij herdruk- ken werden de namen en wapens aange- past aan de nieuwe situatie. De kaart werd in die tijd met de hand ingekleurd. tie toonde kaarten uit verschillende perioden van de gehele provincie en delen daarvan en kaarten die een bij- zonder karakter hebben. Beverwijk is in kartografische zin niet misdeeld. De oudste landkaarten van dit gebied dateren uit de tweede helft van de i6e eeuw: een plattegrond van Jacob van Deventer uit ongeveer 1560 maar 00k nog vroegere kaarten van Beverwijk, afkomstig uit het Haarlemse Gemeen- te-archief, waarvan er een al zijn gehei men nog moet prijsgeven. Veel kaarten stammen uit de 17c eeuw en zijn fraai van uitvoering en kwali- teit. Natuurlijk waren er kaarten waar kartografisch veel op aan te merken viel in de Gouden Eeuw. Een grote wandkaart van het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland uit 1730, de eerste Topografisch en militai- re kaart 1:50.000, het blad Beverwijk van de eerste Topografische kaart schaal 1:25.000 evenals een kaart van het Wijkermeer en het IJ uit 1590. Op deze kaart is te zien dat de kerken van Beverwijk en Velsen geen daken heb ben, als gevolg van de Tachtigjarige Oorlog. Een goede reproductie was er van een topografische kaart van Beverwijk uit 1840, een plattegrond met als inzet de buitenplaats Lommerlust. Een interes sante kaart van Chr. Sgrooten, een ge- deelte van Noord-Holland in 1573 was aanwezig als kopie van het origineel uit Brüssel en de kaart van het Hol lands Noorderkwartier uit 1388 met de grote veranderingen in de provincie Noord Holland; een poging tot recon- structie door G. de Vries, ca 1864. In teressant was 00k de Nieuwe kaart van het Baljuwschap van Kennemerland, een uitgave van Weduwe Nie. Vis- scher, die het Amsterdamsche Uitge- vershuis van 1702-1720 leidde. Uit particuliere verzamelingen: de Nieuwe kaart van Haarlems schone omstreken F.J. Neutz uit 1836, een handgetekend en gekleurd stukje kar- tografie; meer professioneler de vreemdschalige kaart 1:5760 door J.E. van Gorkum vervaardigd tijdens het koningschap van Lodewijk Napoleon 1807, een kaart met zorgvuldige ter- reintekening. Eveneens uit particulier bezit, de Hydrografische kaart van de Häven van IJmuiden 1887, schaal 1:7500, eens een uitgave van het Mi mstede van Marine, afd. Hydrografie. Opvallend was verder een kaartje van 'De Beverwijkse haven, onderschreven door de gesworen lantmeter G. Ver- beek, bij de Hove van Hollant. In op- dracht van de Stad Haarlem gemaakt. (Impressie: Simpele beschrijvende ar- 52

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 58