KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I chiefkaart, het toelichtende verhaal maakt de kaart leesbaar.) Tenslotte valt aan te halen de grote kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en West Friesland door Jan Jansz Dou (1730), waarvan de eerste druk in 1680 uitkwam. Hier viel op dat het Noor- den links van de kaart zit. Rechts loopt het kaartbeeld tot Amsterdam en Die- mermeer (figuur 2). Algemene indruk: er was naar ge- streefd om het assortiment zoveel mo- gelijk gezichten te geven maar het aan- bod kon niet volledig zijn omdat de ruimte in het museum beperkt was. Desondanks was de tentoonstelling in Beverwijk, waarbij Beverwijk zieh - in de goede zin des woords - goed in de kaart heeft laten kijken, alleszins een bezoek waard. De figuren bij dit verslag werden mij door de heer J. van Venetien (Kenne- merlandmuseum) ter beschikking ge- steld. Chr.], Snabilie Literatuur M. Donkersloot-de Vrij (1981), Topo- grafische kaarten van Nederland voör 1750. Groningen. No. 751 (pp. 147- 148). Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West Friesland 1747. Alphen aan de Rijn, 1970. Met inlei- ding door J.G. Schulting. Collectie museum Kennemerland. ica nieuws 1996 Summer Meeting, ica Commission on Standards for the Transfer on Spatial Data, 17-21 augustus 1996 In haar 2e cyclus (1991-1995) had de iCA-commission on Standards for the Transfer on Spatial Data tot taak het evalueren van nationale en internatio nale transfer-standaarden en het publi- ceren van de resultaten. Deze publica- tie van ca. 500 pagina's zal eind 1996/ begin 1997 worden uitgegeven door Elsevier onder de titel Spatial database transfer Standards 2: characteristics for assessing Standards and füll descriptions of the national and international Stan dards in the world. Door een vertraging kan een kruistabel van 63 items aan de publicatie worden toegevoegd. De 3e cyclus (1995-1999) heeft tot doel een boek te publiceren dat de nationa le en internationale metadata-stan- daarden zal onderzoeken en evalueren. De Summer Meeting werd bijge- woond door 7 van de ca. 25 commis- sieleden (waaronder Henri Aalders voor de nvk), aangevuld met waarne- mers van iso, dgiwg, ifla (waarvoor ondergetekende) en ihb. Om het be lang van het werk van deze commissie te onderstrepen werden twee dagen van de zeer inspannende vergaderin- gen bijgewoond door Michael Wood, de huidige iCA-president. Na het afsluiten van de 2e cyclus werd begonnen aan de metadata, waarvoor in de bijeenkomst in Costa Brava van 1995 reeds een belangrijke aanzet gege- ven was. Tijdens de discussies bleek dat er vaak een spraakverwarring was over terminologie, zodat een van de additionele taken van de commissie het samenstellen van een verklärende woordenlijst zal zijn. Hoewel metadata voor ruimtelijke in- lormatie een noodzaak wordt zijn er momenteel weinig complete standaar- den voorhanden. De meest complete zijn de Amerikaanse en Australisch/ Nieuw-Zeelandse standaarden en de ontwerp-standaarden van iso en cen (Comite Europeenne de Normalisa tion). Verder bevatten vele transfer- standaarden hoofdstukken betreffende metadata. Op dit moment zijn 18 (ge- deeltelijke) standaarden bekend, maar van vele was nog geen exemplaar voor handen. Hoewel Nederland wel een transfer-standaard kent (nen 1878) heeft men besloten geen metadata- standaard te ontwikkelen maar de energie te steken in het mede ontwik kelen van de CEN-standaard, die waar- schijnlijk in 1997 gereed zal zijn. Deze Europese standaard dient verplicht toegepast te worden door de aangeslo- ten landen, zodat het zelf ontwikkelen een verloren moeite zou zijn. De stan daard is al in zoverre uitgekristalliseerd dat megrin (Multi-purpose European Ground Related Information Netw ork), een onderdeel van cerco, deze reeds experimenteel implementeert. Nadat de commissie besloten had 00k gedeelten uit transfer-standaarden be treffende metadata te evalueren werd gediscussieerd over een betere definitie van metadata. Uiteindelijk heeft men tot de volgende werkdeßnitie besloten: Metadata are data that describe the con tent, data definition and structural re- presentation, extend (both geographic and temporal), spatial reference, quality, availability, status, and administration of a geographic dataset. Dit betekent dat de metadata informatie dienen te bevatten betreffende identificatie, ruimtelijke referentie, distributie, me- tadata-referentie, organisatie van ruim telijke data, entiteiten en attributen, en kwaliteit van de data. Omdat kwaliteit een aparte benade- ring vereist zal de uiteindelijke evalu- atie hiervan afhankelijk zijn van het werk van de ica Data Quality Com mission en van de aparte kwaliteit- werkgroepen van cen, iso, navo en anderen. De rest van de tijd werd ge- bruikt voor intensieve discussies be treffende de evaluatie. Aan het eind van de bijeenkomst is een evaluatielijst gecreeerd die zo uitvoerig is dat zij als basis kan dienen voor het ontwikkelen van nieuwe standaarden. Een aantal commissieleden zal diverse standaar den testen om te bezien of de evaluatie aan haar doel voldoet. Op de volgende ica meeting (23-27 juni 1997) in Stockholm zullen de voorlopige resultaten van het werk van de commissie gepresenteerd worden. In Nederland vinden de voornaamste werkzaamheden met betrekking tot metadata-standaarden en de implicatie daarvan plaats in het Ravi. Hoewel deze standaarden van belang zijn voor de communicatie is dit mijns inziens het gemakkelijkste deel van de ontwik- keling van het uitwisselen van ruimte lijke datasets. De volgende stap dient het realiseren van een clearinghouse te zijn. Gezien de problemen die wij on- dervonden hebben met het ontwikke len van de cck (Centrale Catalogus Kartografie) geloof ik dat een Natio naal Clearinghouse Geografische In formatie nog heel wat hoofdbrekens met zieh mee zal brengen, omdat de ontsluiting van metadata op een veel hoger niveau dient te staan dan de ontsluiting van bibliografische data. Wanneer echter het clearinghouse ge- realiseerd zal zijn hopen wij de biblio grafische informatie uit de metadata te kunnen extraheren voor gebruik bin nen bibliotheek en archief. Hopelijk zal metadata in de toekomst ons 00k behulpzaam zijn bij het migreren van datasets naar nieuwe digitale infra- strueturen. Voor meer informatie betreffende me tadata kan men terecht op het hoofd- stuk 'Documentatie' op de url >http://www.konbib.nl/kb/skd/karto nl.htm< Smits 53

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 59