KERNKATERN 6 I997-XXIII-I Indien men deze werkwijze volgt dient dit consistent doorgevoerd te worden, dus 00k de namen die eventueel wel horizontaal kunnen worden geplaatst onder dezelfde hoek brengen als de overige namen. Hiermee verkrijgt men een rüstiger en daarom beter leesbaar tekstbeeld. Een uitzondering hierop zijn de namen die landinwaarts zijn gelegen: deze worden wel horizontaal geplaatst als onderscheid met de echte kustplaatsen (figuur 28). Uitzonderingsgevallen Men is niet altijd vrij in het kiezen van de beste plaats van tekst in de grafische ruimte. In enkele gevallen dwingt de ruimtelijke situering van het symbool zelf een dienovereenkomstige plaatsing van de bijbehorende naam. •Wanneer een stad aan de linker- of rechteroever van een rivier ligt zal de kaarrlezer de naam van die stad al- daar verwachten. Vooral wanneer de rivier als een krachtig symbool is weergegeven verdient het aanbeveling plaatssymbool en naam bij elkaar te plaatsen. De ligging aan een weg of spoorlijn is minder kenmerkend voor de ruimtelijke situering van een stad, dan die aan een rivier. Daarom mag voor wegen en spoorlijnen eerder van de regel worden afgeweken dan bij ri- vieren, tenzij het om smalle, dünne riviertjes gaat [Romein, 1976]. Over de voorkeur van het in zee plaatsen van namen behorend bij kustplaatsen bestaat bij auteurs van richtlijnen weinig onenigheid. Zo- lang deze regel niet als heilig wordt gezien, kan men zieh er aan houden. Ook hier komt het principe van de grootste beschikbare ruimte op de tweede plaats. Wanneer diagramsymbolen (cirkels, staven e.d.) in thematische kaarten van een naam worden voorzien, ver dient het aanbeveling deze namen in principe steeds op dezelfde wijze te plaatsen, bij voorkeur aan de bene- denzijde als onderschrift. Dit onge- acht de plaats in de grafische ruimte, dus eventueel lijnwerk aan de onder- kant onderbreken, terwijl bijvoor- beeld links of rechts vrije ruimte be- schikbaar is. Aangezien diagramsym bolen als puntsymbool toch vaak vrij veel oppervlakte innemen, zal plaat sing van de naam nu eens boven, dan weer links of er onder de kaartlezer dwingen voortdurend om het sym bool te zoeken naar de bijbehorende naam. Een vaste plaats van de tekst ten opzichte van het symbool zal een snellere identificatie bevorderen en verwarring over wat bij wat hoort voorkomen, De tekst, behorend bij een diagramsymbool, behoort een ge'inte- greerd deel van het diagram-ontwerp te zijn (figuur 27). Figuur 27. Grafische relatie puntsymbool-tekst In de literatuur over het plaatsen van namen bij puntsym- bolen wordt meestal aanbevolen, in situaties waarbij men over een vrij veld beschikt, de naam bij voorkeur aan de rechterzijde, iets boven het midden van het symbool te plaatsen [Krümmel/Eckert, Imhof, Arnberger, Robinson, e.a.] Maar ook andere posities worden als ideaal be- schouwd: onder het symbool [Raisz], links boven [Crovitz en Friedman], Deze laatste aanbeveling werd gevonden als resultaat van een psycho-fysisch onderzoek, waarbij evenwel niet met kaartvoorbeelden werd gewerkt. Sommige auteurs gaan zover dat zij een volgorde aangeven: 1. rechts, 2. links, 3. boven, 4. onder [Imhof]; 1. onder, 2. rechts, 3. boven, 4. links [Raisz], Figuur 28. Namen met en zonder gra fische relatie. Eindhoven j-j Eindhoven Dubbeldam O O Woudstede Dubbeldam O Woudstede 0 Smitrecht O O Smitrecht Uit het voorgaande möge zijn gebleken dat uitsluitend de balans in de grafische ruimte bepalend is voor het vaststel- len aan welke zij de een naam bij een puntsymbool zal wor den geplaatst. Nadat de ruimtelijke plaats eenmaal is vast- gesteld doet zieh een tweede plaatsingsfase voor: het moge- lijkerwijs scheppen van een grafische relatie tussen tekst en symbool. Efiermee wordt bedoeld dat een verhoging van de leessnelheid kan worden verkregen, indien er een grafisch verband kan worden gelegd tussen het kaartsymbool en de bijbehorende naam. Dit wordt gei'llustreerd in figuur 28 waar voorbeelden van namen zijn gegeven met en zonder grafische relatie met het symbool. Daar waar een relatie is aangebracht, verschijnen symbool en naam als een grafisch geheel, daarentegen lijkt het alsof naam en symbool verder van elkaar verwijderd zijn in de voorbeelden zonder grafi sche relatie. In figuur 29 zijn een aantal mogelijke relaties aangegeven, welke wellicht voor uitbreiding vatbaar zijn. Een uitzonde ring vormt de relatie van het op een horizontale lijn plaat- Rasveen Nieuw- Hoogendoörn Koemanswoud Roermond Busseio jermond Busseio Rasveen Koemanswoud Nieuw- Hoogenctaorn 23

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 5