In nummer 23, maar 00k in nummer 24, Staat een uitgebreid verslag van het 4e internationale Symposium over kaarten en grafieken voor visueel ge- handicapten, dat in 1994 in Sao Paulo, Brazilie werd gehouden. In nummer 24 Staat een verslag van de speciale ses- sie, die de iCA-commissie National and Regional Atlases in april 1994 in Reno, Nevada organiseerde op de conferentie van de American Congress on Sur- veying and Mapping American So ciety of Photogrammetry and Remote Sensing. Deze sessie ging over nationa le en regionale toepassingen van elek tronische atlassen. De papers zijn ge- publiceerd in een speciale editie (nr. 20, winter 1995) van het interessante blad Cartographic Perspectives van de nacis (North American Cartographic Information Society). KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ica Nieuwsbrieven 23, 24, 25 en 26 AI te lang heb ik u onthouden van in- formatie over de inhoud van, of af- komstig uit, de nieuwsbrieven van de Internationale Kartografische Vereni- ging (ica). De nummers 23 en 24 waren de laatste die versehenen onder de redactie van de Canadees Bernard V. Gutseil. Nummer 25 was een tus- sennummer geredigeerd door de secre- taris-generaal van de ica en vanaf nummer 26, dat verscheen in de zomer van 1996, voert dr. Chris Board uit het Verenigd Koninkrijk de redactie. Kopij is bij hem zeer welkom op E-mail adres "c.board@lse.ac.uk". Met de ver- andering van redacteur veranderde 00k de layout en typografie van de nieuws- brief, die nu kortweg ica News Nou- velles de 1'ACI heet. ICA ICA News Nouvelles de l'ACI ACI yt Cartography Conference Highlight, "V nq ubluhcd 11-t- Behalve nieuws over de ica en haar lidstaten bevatten de nieuwsbrieven de gebruikelijke verslagen van de ica- commissies en -werkgroepen en van kartografische symposia en Seminars. De nieuwsbrieven staan bovendien al- tijd in het teken van de grote tweejaar- lijkse iCA-congressen, in de vorm van vooruitblikken en verslagen en nabe- schouwingen. Het congres, dat in 1995 werd gehouden in Barcelona, krijgt op die manier aandacht in alle hier be- sproken nieuwsbrieven. Een opsteker voor ons was dat het nationale rap- port, dat Nederland vervaardigde voor de ioe algemene vergadering van de ica in Barcelona ("Towards the 2ist Century with the nvk", nvkpublika- tiereeks nummer 16), in ica News 26 als een innovatief produet naar voren werd gehaald. Vanaf nieuwsbrief 24 wordt er 00k al aandacht besteed aan de i8e internationale kartografische conferentie, die in juni 1997 plaats- vindt in Stockholm, Zweden. Verder staan in nummer 24 nog versla gen van: de conferentie Asia gis/lis, am/fm Spatial Analysis, die in maart 1994 werd gehouden in Hong Kong; het gezamenlijke Seminar van de ica- commissies Map Production Tech nology, Education and Training en Gender in Cartography, dat in april 1994 werd georganiseerd op de Tech nische Universiteit van Istanbul, Tur- kije. Het seminar ging over nieuwe trends in de kartografie en over het onderwijs in traditionele en digitale kaartproductielijnen. de eerste internationale conferentie over gis in Rusland en de voormalige Sovjetrepublieken. Onder de naam 'Intercarto: gis voor milieustudies en -kartering' werd deze conferentie in mei 1994 gehouden op de rijksuni- versiteit van Moskou. het seminar over digitale kartografie en gis, dat in juli/augustus 1994 werd georganiseerd in Bangkok, Thailand door en bij de Department of Land Development (namens de iCA-commissie Education and Trai ning). Mogelijk zijn nog niet alle gei'nteres- seerde Nederlandse kartografen op de hoogte van het feit dat de iCA-commis- sie History of Cartography sedert ja- nuari 1994 een tweetalige nieuwsbrief uitgeeft, die is gewijd aan de belang- rijkste internationale activiteiten op het gebied van de geschiedenis van de 1997-xxin-i kartografie. De naam van de nieuws brief is History of Cartography, Interna tional News en informatie erover is ver- krijgbaar bij redactrice Monique Pelle tier, Bibliotheque Nationale, 58 Rue de Richelieu, 75084 Paris Cedex 02, Frankrijk. De vroegere werkgroep en nu commis- sie Gender in Cartography heeft zieh de afgelopen jaren onder meer bezig gehouden met het aanleggen van een lijst van vrouwen, die werkzaam zijn op het gebied van de kartografie, land- meten en gis. De gids bevat de namen, adressen, telefoon- en fax- nummers en E-mailadressen van meer dan 350 vrouwen uit 41 landen, alsme- de hun specialismen op vakgebied. In formatie over deze gids kan worden verkregen bij Carol Beaver, Chief of the Äeronautical Charts Division, noaa, us Dept. of Commerce, 1305 East-West Highway, Room 5430, Silver Spring, md 20910-3281, usa. De Ne- derlander Robert Kuunders is betrok- ken bij de eventuele vorming van een Youth Working Group van de com- missie Gender in Cartography. In nummer 25 Staat een In Memoriam voor drie vooraanstaande vrouwen in de internationale kartografie, die zijn overleden in 1994 en 1995: Agnes Ajtay (Hongarije), Helen Wallis (Verenigd Koninkrijk) en Helga Ravenstein (Duitsland). De activiteiten van de commissie Urban Cartography zijn gestopt. Het iCA-bestuur Staat open voor nieuwe voorstellen op dit deel van het vakge bied. In 1994 werden de missie, definitie en doelstellingen van de ica opnieuw ge- formuleerd: De missie van de ica is het begünsti gen van het kartografische vakgebied en beroep in een internationale con- text. De ica is 's werelds gezaghebbende or- ganisatie voor de kartografie, de disci- pline die zieh bezighoudt met de con- ceptie, produetie, verspreiding en be- studering van kaarten. Een kaart is een gesymboliseerd beeld van de geografi- sche werkelijkheid, dat geselecteerde verschi jnselen of kenmerken weergeeft, resulterend uit de creatieve prestatie die de kaartauteur levert bij het maken van keuzes, en aldus is ontworpen voor gebruik in situaties waar ruimte- 54

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 60