KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT lijke relaties van primair belang zijn. De ica bestaat om: bij te dragen aan het begrip en de oplossing van wereldwijde Proble men, door middel van het gebruik van kartografie in besluitvormings- processen; de internationale verspreiding te sti- muleren van economische, sociale, ruimtelijke en milieu informatie door middel van kartering; een wereldforum te verschaffen voor het bespreken van de rol en Status van de kartografie; de overdracht te vergemakkelijken van nieuwe kartografische technolo- gie en kennis tussen naties, maar vooral naar ontwikkelingslanden; multinationaal kartografisch onder zoek uit te voeren of te stimuleren om wetenschappelijke en toegepaste Problemen op te lossen; het kartografische onderwijs in de breedste zin van het woord te ver- sterken middels publicaties, seminars en conferenties; het gebruik van professionele en technische standaarden in de karto grafie te bevorderen. Om deze doelen te kunnen bereiken werkt de ica samen met nationale en internationale commerciele en over- heidsinstellingen en met andere inter nationale wetenschappelijke organisa- ties. Dit laatste gebeurt bijvoorbeeld in het kader van de iusm (International Union for Surveys and Mapping), waarin de ica samenwerkt met ver warne vakorganisaties als de isprs (In ternational Society for Photogrammet- ry and Remote Sensing), fig (Federa- tion Internationale des Geometres), iag (International Association of Geo- morphologists) en iho (International Hydrographie Organization). Sinds 1993 is Earl James van de fig voorzitter van de iusm. In de Algemene Vergadering van de ica, die in 1995 in Barcelona werd ge- houden, werden 15 nieuwe lidstaten toegelaten: Azerbeidzjan, Wit-Rusland Colombia, Guinee, Kroatie, Letland, Mongolie, Oekrai'ne, Qatar, Slovenie, Slowakije, Tanzania, Tsjechie, Venezu ela en Vietnam. Het itc in Enschede werd geaffilieerd' lid. De ica heeft nu 82 lidstaten. In Barcelona werd onder de titel Achievements of the ICA1991- 1995 00k een handige, lezenswaardige brochure gepresenteerd over de priori- teiten en aspiraties van de vereniging. De brochure, die tot stand kwam onder redactie van Michael Wood, kan worden aangevraagd bij M. Jean-Phi- 1997-xxm-i lippe Grelot, Secretary General and Treasurer of ica, Institut Geographi- que National, 136 bis Rue de Grenelle, 75700 Paris, Frankrijk. Kopieen van iCA-nieuwsbrieven kun nen worden aangevraagd bij de secre- taris van de nvk (drs. J.H.R. van der Schuit, Postbus 590, 2501 cn Den Haag) en bij ondergetekende. C.P.J.M. van Elzakker aankondigingen Jaarverslag vakgroep Kartogra fie Utrecht Het jaar 1995 is voor de vakgroep Kar tografie van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht een belangrijk jaar geweest. In dat jaar kreeg de vakgroep de visitatie- commissie op bezoek. Deze commissie onderzoekt periodiek de facultaire on derwijs- en onderzoekprogrammas. Het kartografisch onderzoek in Utrecht scoorde in 1995 behoorlijk: van goed tot excellent. Dit en nog meer informatie over het onderwijs en onderzoek in de karto grafie en van andere activiteiten van de Utrechtse kartografen zijn te vinden in het jaarverslag 1995 dat eind vorig jaar is versehenen. Belangstellenden voor dit jaarverslag moeten even contact opnemen met Marloes Straus, telefoon 030-2534341. G. W.J. van Omme nvk publikatiereeks Eind 1996 verscheen nummer 21 in de NVK publikatiereeks. Onder de titel To- pografische bestanden 110.000 bevat dit nummer de teksten van de lezingen, die werden gepresenteerd op de themadag van de werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie, die werd ge- houden op 29 november 1996 bij het itc in Enschede. De prijs van dit nummer is fn,-. Nummer 19, met de artikelen die als lezingen werden gepresenteerd op het NVK-congres dat in april 1996 werd ge- houden in Helvoirt, is inmiddels 00k toegestuurd aan alle congresdeelne- mers. De titel van dit nummer is Kar tografie en communicatie: Glamour of ejficiency en de prijs is /24,-. Bij Corne van Elzakker (p/a itc, Afd. Kartografie, Postbus 6, 7500 aa En schede) kunnen 00k nog worden be- steld de volgende nummers, die reeds eerder versehenen in de NVK publika tiereeks-. 2. Kartografisch onderzoek in Belgie en Nederland. Redactie: F.J. Ormeling. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1991. Prijs: /20,-. 4. Computergebruik in het kartografie- onderwijs. Redactie: R.T. de Wijs. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1992. Prijs: /8,-. 7. Ruimtelijke informatie: beheer en documentatie. Redactie: P.G.M. Mekenkamp F.J. Ormeling, 1993. Prijs: fi6,-. 8. Kartografisch onderzoek en Gis. Produktie: Y.T. Bouma voor Werk groep Onderwijs en Onderzoek, 1993. Prijs: /12,-. 10. GIS - Kartografie. Produktie: Y.T. Bouma voor Werk groep Onderwijs en Onderzoek, 1994. Prijs: fn,-. 11. Kartografie in het Gis-tijdperk. Redactie: P.G.M. Mekenkamp, 1994. Prijs: fiy,-. 13. Kaartvervaardiging door Steden. Redactie: Chr.J. Snabilie. Werk groep Kartografische Produktie- technieken, 1995. Prijs: fio,-. 14. Rampenkartografie. Redactie: B.J. Köbben, F.J. Orme ling M.L. Straus voor werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1995. Prijs: fix,-. 15. Is uw kaart up to datei Visies op kaartrevisie. Redactie: Chr.J. Snabilie. Werk groep Kartografische Produktie- technieken, 1995. Prijs: fn,-. 16. Toivards the 2ist Century with the NVK. National Report, the Nether lands, for the ioth General Assembly and the iyth International Carto- graphic Conference of the ica, Barce lona, 1995. Redactie: M.J. Kraak, 1995. Prijs: Gratis. 17. GIS en visualisatie. Redactie: M.A. Damoiseaux. Werk groep Nieuwe Visualisatie Techno logie, 1995. Prijs: /13,-. 18. Capita selecta" uit de geschiedenis van de kartografie. Redactie: PC.J. van der Krogt. Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie, 1996. Prijs: /13,-. 19. Kartografie en communicatie: Gla mour of ejficiency. Redactie: P.G.M. Mekenkamp M.F.W. Röttjers, 1996. Prijs: fxy,-. 20. Visualisatie in het GIS-onderwijs. Redactie: B.J. Köbben, F.J. Orme- 55

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 61