Rum »..„d i997"XXIII-i Helsinki SlocWiciin), Warschau -"Slowakei PrcMjurg 9'srerreich Sio35vrf~ "Zasreö Ii Sosmort J und eteegowlm r M°nacQj\ oMa/i 10» Jucjo- /stawion SoI KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT spronkelijk in bezit waren. Vergelij- king met de huidige situatie wordt ver- gemakkelijkt door vermelding van ver- plaatsing of verdwijnen van wegen, boerderijen en waterlopen die op de kaart nog wel voorkomen. Het is ver- bazingwekkend - en daardoor herkent men in deze bespreking waarschijnlijk de leek - te constateren in welke be- langrijke mate de perceelsgrenzen be- houden zijn gebleven sedert 1722. In de meeste gevallen zijn ze nog makke- üjk te herkennen op de huidige topo- grafische kaart. Groningen is een van de weinige, zo niet de enige provincie, waar nog geen kadastrale atlassen (facsimile's van de minuutplans van 1830-1840) van ver sehenen zijn. Met deze uitgave revan- cheert de provincie zieh op wel heel bijzondere wijze. Wanneer te zijner tijd 00k de kadastrale atlassen zullen verschijnen zullen die dan wel de vol- ledige situatie weergeven en 00k het grondgebruik goed inventariseren, maar na deze fraaie gekleurde voorgan- ger kan het niet anders of ze zullen 00k wel een beetje teleurstellen. De Atlas der Provincielanden van Gro ningen is bij uitstek bedoeld voor lo- kaalhistorici, historisch-geografen en kartografen, maar verder voor allen die in de ontwikkeling van het landschap in het algemeen en van Groningen in het bijzonder ge'fnteresseerd zijn. Voor- al door de uitstekende beschrijvingen bij de afeonderlijke kaarten is het ma- teriaal goed toegankelijk gemaakt. F.J. Ormeling Diercke Weltatlas 4. aktualisierte Auflage. Braunsch weig: Westermann Schulbuchverlag GmbH, 1996. 275 pp., 30 x 24 cm. isbn 3-14-100600-8. Hoewel de titel het misschien niet di- rect doet vermoeden betreft het hier een schoolatlas. De titel van de eerste druk in 1883 (zes jaar na de eerste Bos' Schoolatlas) was hierin duidelijker: Schulatlas für Höhere Lehranstalten. Deze bespreking betreft de geheel bij- gewerkte uitgave van de 1988-editie. En het is onvermijdelijk om hier en daar een vergelijking te maken met de eveneens onlangs geheel bijgewerkte Grote Bosatlas. Schoolatlassen is een bijzonder soort atlassen. Ze zijn speciaal gemaakt voor het onderwijs en daardoor minder ge- schikt voor algemeen gebruik. Een schoolatlas telt maar een beperkt aan- tal geografische overzichtskaarten met weergave van plaatsen en wateren met hun namen, autowegen en spoorwe- gen en de reliefweergave (Diercke: physische Karte). Dat blijkt 00k uit de omvang van het register: de Diercke Weltatlas telt ongeveer 15.000 namen en De Grote Bosatlas ongeveer 21.000, maar de zogeheten gezinsatlassen in dezelfde prijsklasse bevatten vijf tot zes maal zoveel namen. Het merendeel van de kaarten zijn thematisch en die kunnen in drie categorieen worden verdeeld: de economische kaarten met bodemgebruik, mijnbouw en industrie (Diercke: Wirtschaftskarte), de staat kundige kaarten met de grenzen van landen of delen daarvan (Diercke: po litische Karte) en de overige kaarten over allerlei onderwerpen in grote of kleine gebieden. De wereld wordt in schoolatlassen 00k niet uniform be- handeld. Integendeel: de nadruk ligt op het eigen land en op de directe om- geving. In de Diercke Weltatlas gaat 21% van de bladzijden over dat eigen land, bijna 19% over Europa en 41% over de rest van de wereld. In De Grote Bosatlas is dat resp. 20%, 24% en 31%, terwijl Nederland bijna negen maal kleiner is. Door de grote diversiteit aan kaarten en kaarttypen geeft een schoolatlas een goed inzicht in de stand van de grafi sche technieken en de kartografie zelf in dat land. Bovendien geeft het een Politische Karte: Europa - Staaten goed beeld hoe een volk het eigen land ziet, hoe het de omgeving en de rest van de wereld waarneemt. Dat alles maakt een schoolatlas zo bijzonder: het is in feite een sterk cultureel be- paald produet. Een beter souvenir van een land is voor een kartograaf haast niet denkbaar. De Diercke Weltatlas geeft dus een beeld van wat de Duitsers van hun land vinden en hoe zij tegen hun om geving aankijken. En vergelijkt men dit beeld met dat in een vorige editie uit 1976 (toen nog op het wat kleinere DIN A4-formaat), dan is er 00k aardig wat veranderd. Dat komt voor een be- langrijk deel door de Duitse eenwor- ding in 1990. Maar de wijze van visu- alisatie is 00k sterk beinvloed door het verschijnen in 1974 van de Alexander Weltatlas. Dit is 00k een schoolatlas, met een destijds geheel nieuwe opzet, die helaas nooit in dit tijdschrift is be- sproken. Op het eerste gezicht lijkt de nieuwe Diercke meer op de Alexander Weltatlas dan op de oude Diercke, vooral wat betreft de economische en de staatkundige kaarten. Maar bij na- dere bestudering blijkt de Diercke Weltatlas dit karakteristieke kleur- en symboolgebruik toch op een eigen wijze te hebben toegepast. En dat is de atlas als geheel duidelijk ten goede ge- komen. De ontsluiting van de Diercke Weltatlas is zonder meer goed: er zijn bladwij- zers op het schutblad voorin, met extra 58

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 64