KERNKATERN 6 I997-XXIII-I sen van naam en symbool. Deze relatie is zo sterk dat in sommige gevallen symbool en naam samensmelten (figuur 30). Daarom is het beter deze relatie niet toe te passen, ten- zij er een sterk onderscheid tussen naam en symbool aanwe- zig is. Oalmelo ALMELOO Nuevo Santiago de Compostella Nuevo Santiago de Compostella Literatuur - (1976), Extra kaarttypografienummer. Met literatuurlijst over kaarttypografie. Kartografisch Tijdschrift. Bertin, J. (1967), Semiologie Graphique. Paris. Bonacker, W. (1957), Die Namenstellung in geographischen Karten-Studien zur Kartographie. Berlin/Grünewald. Fouque, R. (1975), Ontwerpsystemen. Utrecht. Freitag, U. (1971), Semiotikund Kartographie. Kartograp hische Nachrichten 21. Gerstner, K. (1974), Compendium for Literates. Mas sachusetts. Groenendaal, M. H. (1969), Drukletters. Hun ontstaan en hun gebruik. Culemborg. Flake, G. (1974), Kartographische Ausdrucksform und Wirklichkeit. Festschrift für Georg Jensch, Berlin. Hall, E. T. (1959), The Silent Language. New York. Hall, E. T. (1966), The Hidden Dimension. New York. Harrison, R. C. Morris (1967), Communication Theory and Typographie Research. Journal of Typographie Research, april. Imhof, E. (1962), Die Anordung der Namen in der Karte. International Yearbook of Cartography. Karssen, A. J. (1977), Layout en typografie van randinfor- matie. Kartografisch Tijdschrift, III.2. Keates, J.S. (1973), Gartographic design and produetion. London. Klinkenberg, G.A. van (1969), Wat kunnen wij weten; in- leiding tot de kennistheorie. Rotterdam. Martin, R. (1964), The nonverbal 'Language of typographic layout. Austin. Meyer, H. (1919), Kennis en realiteit. Utrecht. Meyerhuber, H. (1957), Die Kartenschrift. Kartographi sche Nachrichten, nr. 1. Mijksenaar, P. (1974), Heeft grafische vormgeving nut? Eindhoven. Mühle, H. (1974), Die Berücksichtigung der Problema- tiek allgemeiner Lesbarkeitsuntersuchungen als Voraus setzung für die Beurteilung von Schriften bei der karto graphischen Anwendung (met literatuurlijst over onder- zoek naar leesbaarheid, 662 nummers!) In: Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen Heft 64, Frankfurt a.M.. Figuur 2p (l). Gra fische relaties d. m. v. de middel- lijn, centrering, zij- lijn en sommige let ters. Figuur 30 r) De letter o en het sym bool veroorzaken verwarring. Figuur 31. Symbool en naam vormen een beter geheel in- dien de lange naam op twee regels wordt gezet. Mühle, H. (1974), Untersuchungen zur Ermittlung von Forschungsme thoden zur Bewertung der Lesbar keit von Schriften in kartographi schen Darstellungen. Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswe sen Heft 64, Frankfurt a.M.. Oltheten, Th.H. (1975), Over vorm en inhoud. Eindhoven. Pearson, L. J. Pearson (1976), Cartography and psychophysics; Name positioning. New Zealand Cartographic Journal, vol. 6, nr. 2. Robinson, A.H. (1952), The look of maps. Madison. Robinson, A.H. (1969), Elements of cartography. New York. Romein, j. E. (1976), Kaartbeschrif- ting. Waar, hoe en wat? Regels, onzin en waarschuwingen. Extra kaarttypografienummer. Met litera tuurlijst over kaarttypografie. Karto grafisch Tijdschrift. Spencer, H. (1969), Pioneers of mo dern typography. London. Swann, C. (1969), Techniques of ty pography. London. Treebus K.F. (1983), Tekstwijzer. Een gids voor het grafisch verwerken van tekst. Den Haag. Tschichold, J. (1952), Meisterbuch der Schrift. Ravensburg. Ungeheuer, G. (1972), Sprache und Kommunikation. /PK Forschungsbe richte, Hamburg. Unger, G. (1975), Tekst over tekst; een documentaire over typografie. Eindho ven. Wekerle, H. H. Imkamp (1974), Semiotische Klassifikation typograp hischer Mittel. Typogr. Monatsblatter, juli. Grafische relaties 1 1 1 i«1^ middellijn centrering zijlijn v© »w v® ©V *A letters Het zal uiteraard niet altijd mogelijk zijn een grafische relatie toe te passen, aangezien de ruimtelijke plaatsing te allen tijde voorrang heeft. Een tegen- gesteld geval doet zieh voor wanneer de bij het puntsymbool behorende naam erg lang is. De naam neemt een lijnvormig karak- ter aan, wat een störende relatie met het puntsymbool veroorzaakt. De punt-gebondenheid kan worden her- steld door de naam, indien de ruimte het toelaat, in twee stukken te snijden (figuur 31). De twee delen moeten dan wel zeer dicht bij elkaar worden gezet, om de indruk van twee afzonderlijke namen te vermijden. 24

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 6