Taalkundige onzekerheid in ruimtelijke analyse modellering en visualisatie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 Bin Jiang kartografische visualisatie, modellering van geografische informade, kwaliteitsbeheersing trefwoorden cartographic visualization, modelling of geographical informadon, quality control keywords visualisadon cartographique, modellisation de 1'informadon geographique, controle de qualite mots-CLES Om de interpretatie van remote sensing- en Gis-gege- vens te vergemakkelijken worden de gegevens vaak ge- classificeerd. Zo kunnen de vele hellingshoeken binnen een reliefrijk gebied worden omgezet in een beperkt aantal klassen die met taalkundige begrippen zoals 'lichte, matige en steile helling' worden aangeduid. De overgangen tussen dergelijke klassen worden traditio- neel scherp en abrupt weergegeven. In werkelijkheid zijn ze vaak minder scherp te trekken en bestaat er on zekerheid over de juiste locatie ervan. In diverse toepas- singen moet met deze onzekerheid rekening worden ge- houden. In dit artikel leest u meer over het modelleren en kartografisch visualiseren van dergelijke onzekerhe- den. Zodra er taalkundige begrippen worden gebruikt voor de classificatie van remote sensing- en Gis-gegevens ontstaat er onzekerheid. Wat is de betekenis van deze taalkundige be grippen als ze worden gebruikt om klassen met ruimtelijke objecten te beschrijven? Neem bijvoorbeeld de taalkundige variabele helling. Zeer lichte, matig lichte, lichte, matige, matig steile, steile, zeer steile en extreem steile helling zijn voorbeelden van begrippen die in dit verband gebruikt kunnen worden. In het algemeen is de waarde van een taal- kundig begrip een samengestelde term x xix2...xn, het- geen een aaneenschakeling van de afzonderlijke uitdrukkin- gen xi, x2,..., xn is. Deze afzonderlijke termen kunnen wor den verdeeld in vier categorieen [Zadeh, 1978]: 1. Primaire termen, ofwel aanduidingen voor specifieke fuzzy subsets ('vage deelverzamelingen'), bijvoorbeeld licht en steil in bovengenoemd voorbeeld. 2. De ontkenning niet en de voegwoorden en en of. 3. Toevoegingen, zoals zeer, matig, veel, minder, licht, min of meer. 4. Markeringen, zoals haakjes. Primaire termen komen bij ruimtelijke analyse vaak voor in een combinatie van drie of vijf niveaus, zoals {licht, matig, steil} of zeer licht, licht, matig, steil, zeer steil}. Hierbij wor den middelen gebruikt om de reeks waarden van een taal- kundig begrip te versterken, af te zwakken of te structure- Dr. Bin Jiang is momenteel werk- zaam als postdoc- toraal onderzoeker bij het Instituut voor Geografische Wetenschappen, Vrije Universiteit van Berlijn, Arno- Holz-Strasse 12, 1216s Berlijn, Duitsland. Tel. +49 40 848 3892; fax +49 30 838 6739; e-mail bjiang@gauss. geog.fu-berlin. de ren. De voegwoorden en en verbin den verschillende primaire termen om een gecombineerde te verkrijgen. Ze worden gewoonlijk gebruikt in opera- ties waarbij gegevens worden opge- vraagd. De ontkenning kan bij primai re termen worden toegepast. Een taal kundige toevoeging of bepaling is een middel om de betekenis van een term, of meer in het algemeen van een fuzzy set, te veranderen. Steil kan bijvoor beeld worden veranderd in matig steil of zeer steil. In dit voorbeeld worden twee soorten bepalingen gebruikt, een afzwakkende en een versterkende. Tij- dens zoekoperaties betekent zoeken binnen een straal van (bijvoorbeeld) 5 km eigenlijk ongeveer 5 km, of bij be- nadering y km. Daarom zijn er drie groepen taalkundige toevoegingen no- dig die gebruikt kunnen worden om Vaagheid' aan te geven voor ruimtelij ke analyse, de twee bovengenoemde bepalingen en een toevoeging die fun- geert als benadering. Bij fuzzy ruimtelijke analyse zouden de volgende vragen kunnen opkomen: Wat is de verspreiding van een fuzzy klasse? Hoe verändert de verspreiding als de fuzzy klasse wordt versterkt of ver- zwakt? Wat is de verspreiding van een com binatie van twee fuzzy klassen? In dit artikel worden enkele basisprin- cipes gepresenteerd die te maken heb- ben met fuzzy ruimtelijke analyse, in- clusief het genereren van fuzzy-gege- vens en het combineren van gegevens door overlay-operaties. Om de fuzzy sets te kunnen analyseren en om het 8

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 10