Verkenning van onzekerheid in een gis Analyse van fuzzy sets voor visuele ondersteuning van beslissingen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 R.M. Hootsmans kwaliteitsbeheersing, meta-informatie, visuele exploratie, visuele communicatie trefwoorden quality control, meta information, visual exploration, visual communication keyword S controle de qualite, meta-information, exploration et communication visuelles mots-cles Bij het gebruik van geografische informatiesystemen (gis) is het nemen van beslissingen nog altijd een ver- antwoordelijkheid die volledig rust op de schouders van degene die met het systeem werkt. Voorheen is wel de suggestie gewekt dat een gis een deel van die beslissin gen zelf zou kunnen nemen. De reactie hierop is echter dat daarin het gevaar schuilt dat een dergelijk systeem ondoorzichtig en te restrictief wordt. Het is aantrekke- lijker om een gis uit te rüsten met gereedschappen die het nemen van beslissingen vergemakkelijken, of die beslissingen evalueren op hun hardheid. Een dergelijk gereedschap moet eenvoudig te hanteren zijn en visueel communiceren, opdat het uitnodigt tot gebruik. Dit ar- tikel is een körte weergave van een promotie-onderzoek over dit onderwerp dat vorig jaar werd afgerond. Analyses van geografische gegevens hebben te maken met onzekerheden of misvattingen, die zieh op hun beurt kun nen voortplanten. Dit geldt zonder voorbehoud 00k voor analyses waarbij geografische informatiesystemen als hulp- middel fungeren. Fouten en onzekerheden kunnen aanwe- zig zijn in de invoergegevens, in het analysemodel en in de interpretatie van resultaten. Deze fouten en onzekerheden zijn van zeer uiteenlopende orde en grootte, waardoor ze zieh nauwelijks laten combineren tot een eenduidige kwali- teitsmaat, nog afgezien van het feit dat het vrijwel ondoen- lijk is alle mogelijke fouten in kaart te brengen. Het erken nen van de aanwezigheid van fouten en onzekerheden be- nadrukt de noodzaak om de mogelijke effecten ervan te on- derzoeken op beslissingen die aan de hand van analyseresul- taten worden genomen. Het is van belang dat die kennis vervolgens beschikbaar komt in de vorm van een onder- steunend gereedschap in een bestaand gis. In 1991 startte er een promotie-onderzoek rond dit onder werp bij de vakgroep Kartografie van de Universiteit Utrecht. Het onderzoek werd gefinancierd door de Rijks- planologische Dienst (rpd). De centrale vraag werd als volgt geformuleerd: Hoe kan de nauwkeurigheid van gegevens en modellen alsmede de voortplanting van fouten tijdens analysebewerkingen in een geografisch informatiesysteem (gis,) beschreven worden, zodat Dr.ir. Rob Hoots mans is momenteel werkzaam als on- derzoeker bij de af deling mondiale milieuverkennin- gen van het RIVM, Postbus 1, 3/20 BA Bilthoven, tel. 030-2/43833, e-mail: rob.hootsmans@ rivm.nl men in Staat is een systeem te bouwen dat deze meta-informatie automatisch kan genereren en toepassen? Wanneer op basis van de uitkomsten van informatiesystemen beslissingen genomen worden, is het van het groot- ste belang dat de informatie-inhoud en de kwaliteit van de gegevens geevalu- eerd worden vöördat de beslissingen in praktijk worden gebracht. Een infor matiesysteem dat deze evaluatie gro- tendeels zelfstandig kan uitvoeren be- tekent een belangrijke ondersteuning voor gebruikers van dergelijke Syste men: feitelijk zou daarmee een integra- tie van de concepten van een gis en een dss (decision support system) be- werkstelligd worden. Kennis van kwaliteit en niveau van be- trouwbaarheid van gegevens en verwer- kingsmodellen is een voorwaarde voor een juiste interpretatie van analysere- sultaten, omdat daarmee de onzeker heid die inherent is aan die resultaten in beeld kan worden gebracht. Deze kennis omtrent kwaliteit en betrouw- baarheid wordt vaak samengevat met de term meta-informatie: Het betreft hier namelijk beschrijvende informatie die op een meta-niveau de primaire in formatie begeleidt. Meta-informatie kan vele componenten bevatten, zoals: 'lineage': algemene beschrijving van de informatie (formaat, resolutie, op- namedatum, verwerkingsgeschiede- nis); geometrische nauwkeurigheid: kwali teit van de geometrische component (projectie, plaatsing van objecten); attribuutnauwkeurigheid: kwaliteit van de thematische component 14

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 16