KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (meetschaal, meetnauwkeurigheid) volledigheid: relade cussen de be- schikbare gegevens en het fenomeen dat daarmee beschreven dient te wor den; logische consistentie: ruimtelijke sa menhang tussen verschillende gege vens en binnen een gegevensverzame- ling. Inmiddels bestaat er een aantal soort- gelijke indelingen van meta-informa- tie, waaraan door vele auteurs gerefe- reerd wordt. Meestal blijkt echter een praktische toepassing achterwege te blijven, omdat iedere situatie omstan- digheden kent die zieh nauwelijks in standaarden laten vangen. Een uitzon- dering daarop vormt de 'lineage' die vooral bij het beheer van vele, om- vangrijke databases een efficient en on- misbaar middel voor documentatie vormt. Het doel van het hier beschreven pro- ject was de uitwerking van een theore tisch kader voor het bouwen van een prototype kennismodule waarin gis- en DSS-concepten gei'ntegreerd worden, en het opzetten van zo'n prototype. Het systeem dient in Staat te zijn om op basis van de beschikbare meta-in- formatie de nauwkeurigheid of kwali- teit van nieuw gegenereerde bestanden te voorspellen, waarna men kan beslui- Figuuri. Integratie ten een bepaalde analysehandeling wel van Gis- en DSS- of niet te effectueren (hguur i). concepten onder- steunt een beter af- Tijdens de beginfase van het onder- gewogen interpreta- zoek bleek dat er behoefte was aan een tie. I997-XXIII-2 meer speeifiek uitlichten van deelproblemen. Het betrof hier een onderwerp dat met name de laatste jaren in inter- nationaal Gis-onderzoek sterk in de belangstelling Staat, en daardoor aan snelle veranderingen in opvattingen onderhe- vig is. Op het gebied van foutenanalyses en methoden voor de berekening van foutenvoortplanting zijn reeds vele zeer speeifieke en met name statistische technieken ontwikkeld. Het ontbreekt echter aan methoden voor situaties waarin kennis onvolledig is of moeilijk te kwantißceren valt. In de Gis-praktijk blijken deze situaties allerminst uitzonderlijk te zijn. Bij het toepassen van dergelijke statistische methoden moeten daarom vele aannames gemaakt worden, waardoor aan uitspraken omtrent de kwaliteit van gegevens en mo- dellen onvermijdelijk een onrerechte schijnnauwkeurigheid ontleend wordt. Daarnaast is er slechts sporadisch aandacht besteed aan ondubbelzinnige communicatie van kwaliteits- informatie van het informatiesysteem richting de gebruiker. De kwaliteitsinformatie kan door siechte visualisatietech- nieken foutief gei'nterpreteerd worden, waardoor een tegen- gesteld resultaat bereikt wordt. Bij het zoeken naar mogelijke case studies waarop de resul- taten van het onderzoek getoetst zouden kunnen worden, bleek het toepassen van zogenaamde zoekruimtestudies of zeefanalyses bij de rpd destijds (in 1991) een centrale rol te speien. Dit houdr het toetsen van verschillende gegevens aan een beslissingscriterium in, waarna een uitspraak ge- daan kan worden over de geschiktheid dan wel ongeschikt- heid van een bepaalde pianologische beslissing. RPD-studies als Koersen voor het landelijk gebied en de Backyard verken- ner (het zoeken naar afvalstortlocaties) zijn daarbij als orien- tatievoorbeelden gebruikt. Bovengenoemde factoren hebben ertoe geleid dat het on derzoek zieh gedurende de vier projeetjaren heeft toege- spitst op een aantal belangrijke aspecten; verkennen van de toepassingsmogelijkheden van fuzzy set theorie bij analyse-operaties in een gis; vaststellen van kwaliteitsinformatie met behulp van kwan- titatieve kwaliteitsindices; visualisatie van kwaliteitsinformatie door toepassing van nieuwe technieken; implementatie van de resultaten in een prototype gis-dss ('Diffuse'). Deze aspecten komen achtereenvolgens nader aan de orde, waarna een aantal voorbeelden illustreert hoe deze kennis toegepast kan worden. Onderzoeksresultaten Fuzzy set theorie Het opvragen en verwerken van gegevens binnen een infor matiesysteem zijn onderwerpen die binnen een gis inmid dels goed voorhanden zijn. Het oplossen van problemen rond de kwaliteit en geschiktheid van gegevens voor een spe eifieke toepassing is echter zelden of niet beschikbaar binnen een bestaand gis. Experts gebruiken hun eigen kennis wan- neer ze op een intelligente wijze gegevens met een gis willen verwerken. Maar de gemiddelde Gis-gebruiker is geen multi- disciplinaire expert, en heeft behoefte aan de kennis van de verschillende personen die de gegevens in het voortraject verzameld en verwerkt hebben. Wanneer dit soorr kennis ge- GIS primaire gegevens DSS exploratie mode,,e™9 klassificatie, generalisatie kwaiiteitsanalyse afleidinq kwaliteitsindex vereenvoudigde gegevens meta- informatie kaart onzekerheids- kaart integratie interpretatie, beslissini 15

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 17