.9 1 F 1 ...JM KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 00k aan de andere kant van de grens- waarden (<150 of >175) veel meer zicht- baar is. Het is op deze manier voor de gegevensanalist letterlijk doorzichtiger gemaakt wac het effect van Boolean se- lectiecriteria kan zijn. Met behulp van een kwaliteitsindex als 'confusion' is in een oogopslag het ge- bied zichtbaar te maken dat meer of minder 'risicodragend' is (figuur 4). Het toewijzen van de gebieden met een hoog risiconiveau (donker in de confusion-kaart) aan een van beide klassen is in feite willekeurig en daar- om ongewenst. Vergelijkbare voorbeelden (met name uitgewerkt voor bodemclassificaties) zijn in het proefschrift terug te vinden. Slot Activiteiten binnen het hier gepresen- teerde onderzoeksveld zijn volop in gang. De ontwikkeling van kennis en visualisatiemogelijkheden verloopt zeer snel, waardoor de bestaande tekortko- mingen spoedig verleden tijd kunnen zijn. Daarom is de definitie van strate- gieen voor het vaststellen van de be- hoefte aan kwaliteitsinformatie en de juiste afstelling met het beoogde ge- bruik noodzakelijk. Kaartlezers wor den geconfronteerd met een steeds groeiende informatiestroom die niet altijd in evenwicht hoeft te zijn met het belang van de beslissingen die ge- nomen moeten worden. Het gaat hier om het presenteren van ondersteunen- de informatie hetgeen niet een belang- rijkere activiteit mag worden dan de oorspronkelijke vraag rechtvaardigt. De overtuigingskracht van visuele on- dersteuning in gis schuilt in eendui- digheid en beknoptheid: alleen in die vorm zal kwaliteitsinformatie daadwer- kelijk gebruikt worden. Noot Speciale dank gaat uit naar dr.ir. J.J. de Gruijter (DLO-Staringcentrum, Wageningen) die de gegevens voor het uitwerken van de voorbeelden voor dit onderzoek beschikbaar Steide. Literatuur Burrough, P.A. A.U. Frank, edi- tors (1996), Geographie objects with indeterminate boundaries. Londen: Taylor Francis. Figuur4. Eenfic- tief voorbeeld van verstedelijking: het verschil tussen ur baan en ruraal in een Boolean en fuzzy weergave, met verschillende klassegrens. Een geintegreerde risico- kaart geeft met donkere tinten weer waar het on- derscheid zwak is. Hootsmans, R.M. (1996), Fuzzy sets andseries analysis for visual decision support in spatial data exploration. Proef schrift Universiteit Utrecht. Jiang, B. (1996), Fuzzy overlay analysis and visualization in geographic information Systems. Proefschrift Universiteit Utrecht en itc Enschede. Wel, F.J.M. van der, R.M. Hootsmans F.J. Ormeling (1994), Visualization of spatial data quality. In: MacEachren, A.M. D.R.F. Taylor (eds.), Visualization in Modem Carto- graphy. Oxford: Pergamon/Elsevier Science, pp. 313-331. Summary R.M. Hootsmans - Exploration of uncertainty in a GIS. Analy sis of fuzzy sets for visual decision support Keywords: quality control, meta information, visual explo ration, visual communication The analysis of spatial data inevitably deals with errors and uncertainty, which are propagated in subsequent processing. Without exception this is true for analyses, in which Geograph- ical Information Systems act as a tool. The responsibility for Boolean weergave 1 Boolean weergave 2 1 urbaan (>150 inw/km2) ruraal (<150 inw/km2) urbaan (>175 inw/km2) ruraal (<175 inw/km2) Fuzzy weergave 1 Fuzzy weergave 2 dispersie 50 inw/km2 dispersie 50 inw/km2 I urbaan ruraal I urbaan grens: 175 inw/km2 ruraal Risicokaart (confusion) onderscheid urbaan/ruraal duidelijk onderscheid urbaan/ruraal onduidelijk 19

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 21