Duurzaam ruimtegebruik in beeld uitwerking van de thema's diversiteit, intensiteit en continuiteit KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT D.E.C. Bokma kartografische visualisatie, kaartredactie, praktijk cartographic visualization, map editing, applications visualisation cartographique, redaction cartographique, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Hoe verbeeld je duurzaam ruimtegebruik? Hoe maak je rond dit thema een aansprekende poster die als blikvan- ger van het jaarboek van de rpd kan dienen? Dit artikel gaat over deze inspirerende opdracht en behandelt de voorbereidende werkzaamheden, de vormgeving en de technische kant. De poster is als bijlage bij dit kt ge- voegd. Ieder jaar rond Prinsjesdag brengt de Rijksplanologische Dienst (rpd) haar jaarboek Ruimtelijke Verkenningen uit. Het boek bevat geen beleidsplannen, maar behandelt door middel van zoge- heten verkenningen een actueel thema uit de ruimtelijke ordening. Daarnaast heeft het een deel waarin een kwanti- tatief overzicht wordt gegeven van ruimtelijke ontwikkeiingen van de af- gelopen vijf jaar en het boek eindigt met een hoofdstuk over de laatste re gionale ontwikkeiingen (figuur i). Tra- ditioneel is een van de verkenningen Ruimtelijke Verkenningen 1996 Drs. D.E.C. Bokma is werk- zaam als kartogra- fisch ontwerpster bij de Rijksplano logische Dienst, Postbus 30940, 1 PC392, 2900 GX Den Haag, tel. 070-3393288. e-mail: bokma @rop. rpd. Figuur 1. Ruimte lijke Verkenningen 1996. rond het gekozen thema afwijkend van vorm. Hier geen tekst-met-illustraties, maar een aantal paginas met veel kaartbeelden en zo min mogelijk tekst: een verkenning in beeiden, die het thema vanuit een verrassende en vaak rela tiverende invalshoek laat zien. In 1996 was het centrale thema van Ruimtelijke Verkennin gen 'duurzaam ruimtegebruik'. Een moeilijk onderwerp, omdat de discussies over inhoud en beleidsconsequenties van dit begrip nog niet afgerond zijn. Om nu al een beeld- verkenning hierover te maken, terwijl de tijd nog niet rijp lijkt voor een relativerende invalshoek, zou slechts verwar- ring zaaien. De beeldverkenning in traditionele zin werd daarom uit het boek geschrapt en in piaats daarvan werd gekozen voor een losse poster. Deze bood meer ruimte voor gedegen beeldvorming van het thema en kon tegelijkertijd als blikvanger voor het boek dienen. Dit artikel beschrijft de ontwikkeling van de beeldverken ning in de vorm van een poster bij het boek Ruimtelijke Verkenningen 1996. Er wordt ingegaan op de voorbereiding, de vormgeving en de productie. De poster is als bijlage bij dit Kartografisch Tijdschrift gevoegd. Voorbereiding Hoe verbeeld je het begrip 'duurzaam ruimtegebruik'? Hoe vind je een algemeen houvast, dat je kan gebruiken om structuur aan te brengen in de veelheid van begrippen die met duurzaam ruimtegebruik in verband worden gebracht? In het jaarboek heeft men gekozen voor Vitruvius, die 2000 jaar geleden de criteria formuleerde om de kwaliteit van de architectuur te beoordelen: venustas - schoonheid, utillitas - bruikbaarheid, firmitas - houdbaarheid. In de huidige discussie over ruimtelijke kwaliteit zien we deze begrippen terug in termen als belevingswaarde, ge- bruikswaarde en toekomstwaarde van onze omgeving. Ruimte is niet oneindig, maar kan worden gezien als een voorraad die 00k uitgeput kan raken. De discussie gaat mede over de vraag of Nederland vol is (hoe groot is de voorraad ruimte nog?) en hoeveel keuzemogelijkheden we nog kunnen doorgeven aan een volgende generatie. 21

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 23