KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ken doet ook de ondergrond: door deze bewust vaag en de kleur heel zacht te houden (behalve in de titel- balk) leidt hij niet af van het onder- werp, maar geeft hij de drie thema's een gezamenlijke basis. De titelbalk is gebruikt om een scheiding te creeren tussen de uitleg links en het resultaat rechts en tegelijkertijd een verticale verbinding te leggen tussen de drie thema's. De verbinding tussen de '12-kaarten- kant' en de 'blikvanger' is ook door Figuur 2. Ontwerp van de lay-out voor de thema-uitwer- Figuur 3. Diversi- teit van het ruimte- kleurde versies van de kaarten zie de bijgevoegde poster). 1997-XX111-2 middel van de vormgeving gelegd. Ten eerste door middel van de uitsnijding van de zee: deze is 'normaal gevuld', maar het achterland is losgesneden/weggehaald. Daarnaast is een verbinding gelegd door te kiezen voor een lettertype dat op zowel de voor- als achterkant is te gebruiken. De let- ter moest goed leesbaar zijn, maar toch een beetje bijzonder in verband met het karakter van deze uitgave. Deze eigen- schappen heeft het lettertype France (uit de Corel-reeks). De legenda's hebben een lettertype nodig dat ook bij kleine corpsen nog leesbaar is. Daarom werd hier gekozen voor de bekende Helvetica. Een blikvanger is geen blikvanger zonder een speciale vormgeving. Dat er is gekozen voor een klassieke lijst heeft alles te maken met het onderwerp duurzaamheid. De kaart geeft eigenlijk die plaatsen in Nederiand aan die zieh qua duurzaamheid hebben bewezen. Deze plaatsen zouden we willen koesteren en behouden. Ze zijn het waard om mooi in te lijsten en op te hangen. Een oude, degelijke lijst voor landschappen die de tand des tijds hebben doorstaan. Productie Het redactiemodel is klaar, alle conceptkaarten zijn uitge- breid besproken en na aanpassing accoord bevonden, de deadline nadert met rasse schredenhoog tijd om in het kort iets te verteilen over de productie van de poster. Diversiteit van het ruimtegebruik De kaarten van de thema's diversiteit en intensiteit worden geprodueeerd met Arc/Info. Er wordt een gebied 'geknipf uit het bestand van de (cbs-) Bodemstatistiek, waarin min of meer alle categorieen van die legenda voorkomen (figuur 3-1 Aangezien de bodemstatistiek meer dan dertig legen- da-eenheden heeft ontstaat er een veelkleurig beeld, dat wordt vereenvoudigd door de eenheden terug te brengen tot de activiteiten wonen, werken, verkeer, recreatie, agra risch gebruik, glastuinbouw, natuurfuneties, water en bos (figuur 3-2). Deze typologie wordt gebruikt om het aantal ruimtegebruikstypen per 25 ha. (geautomatiseerd) te teilen. Figuur 3-3 is als input voor de meest rechtse kaart gebruikt. Deze is het resultaat van toepassing van een potentiaalbere- kening. Hoe donkerder het gebied op de kaart is, des te di verser is het ruimtegebruik. Intensiteit van het ruimtegebruik Er zijn drie parameters gebruikt voor de intensiteit van het I Funkties 2 Aantal funeties /25 ha3 Divers Nederiand Boderngebruik 23

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 25