Atlas van Wonen en Werken in Friesland Atlas fan Wenjen en Wurkjen yn Fryslän: de eerste sociaal-economische atlas van de provincie Friesland (Frl.), tel. 098-2919701) maakt als zelfitan- KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 A.P. Versloot productie van geografische informatie, atlaskartografie, particuliere kartografie TREFWOORDEN production of geographical information, atlas cartography, private cartography keywords production de l'information geographique, cartographie d'atlas, cartographie privee mots-CLES Tegenwoordig komen er geen atlassen meer op de markt die het werk zijn van een persoon. Niet alleen vanwege de hoeveelheid werk die erin gaat zitten, maar 00k om zelfs maar de schijn van bevooroordeeldheid met bepaalde thema's of de manier waarop de gegevens bewerkt zijn, zoveel mogelijk te vermijden. Toch heeft de auteur van dit artikel een poging gewaagd om een afgewogen eenmansproduct op de markt te brengen. Hieronder leest u er meer over. Eiders in dit tijdschrift treft u een bespreking van de atlas aan. In december 1996 is de eerste sociaal- economische atlas van de provincie Friesland versehenen van de hand van de auteur van dit artikel. Hier zal wor den ingegaan op de volgende aspecten van de totstandkoming van deze the- matisch-kartografische atlas van de 'provincie van de elf Steden': doelstelling en doelgroep en daaruit volgende keuze van de onderwerpen en vorm bronnen kartografische weergave en verhou- ding tot de tekst een dubbeltalige uitgave: het hoe en waarom het beeld van de provincie Friesland aan de hand van de atlas. Eerst volgt een körte beschrijving van de atlas. In 52 kaartjes met begeleiden- de tekst wordt een beeld gegeven van een groot aantal aspecten van de soci aal-economische situatie in de provin cie Friesland. De kaartjes zijn inge- deeld in de rubrieken: bestuur, bevol- king, economie, infrastruetuur, woon- omgeving, toerisme en natuur en zijn uitgevoerd in zwart/wit. In het voor- woord wordt ingegaan op de bronnen en de gekozen weergave. De kaarten worden in hun onder- linge thematische samenhang getoond en besproken. In de begeleidende tekst wordt op de meest recente maatschappe- lijke en politieke ontwikkelingen ingegaan. De hele atlas is tweetalig uitgevoerd: Fries/Nederlands. Doelstelling, doelgroep en vorm Doel en doelgroep Het ligt voor de hand dat er bij een zelfstandig werkend kartograaf in Friesland latente belangstelling is voor het maken van produeties die kartografisch interessant zijn en iets met de directe woonomgeving te maken hebben. Het eerste idee was om een zo volledig mogelijke regionale atlas te maken, waarin bijvoorbeeld 00k fysisch-geografische en meteorologische thema's aan de orde zouden komen. Een dergelijk groot project zou hoge eisen stellen aan de bron nen en de bewerking daarvan en het geheel zou een weten- schappelijk dntje krijgen. De economische randvoorwaar- den dwingen echter juist tot beperkte, overzichtelijke pro- jecten voor een breed publiek die binnen afzienbare tijd hun geld op kunnen leveren. Daarom is bij voorbaat afge- zien van een project in samenwerking met een wetenschap- pelijk instituut als de Fryske Akademy omdat dat waar- schijnlijk tot veel te lange productietijden zou leiden en te weinig economisch rendement op zou leveren. In overleg met een uitgever die wel wat in het project zag, werd daarom besloten tot een opzet die zieh rieht op over- heid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties als doel groep, met de ge'fnteresseerde krantenlezer als secundaire doelgroep. De gedachte ging daarbij uit naar een kartografi sche pendant van de provinciale adressenalmanak van Fries land, een boek van haast vijftig gülden boordevol adressen en telefoonnummers, dat jaarlijks grif gekocht wordt door heel ondernemend en maatschappelijk Friesland. Boek of digitaal produet? Overeenkomstig een almanak moet de atlas dus snel te raadplegen en niet te duur zijn omdat het in wezen een ver- gankelijk boek is: na verloop van niet al te lange tijd zullen de gegevens verouderd zijn en is vervanging geboden. On- Drs. Arjen Versloot (Hoptitsterdyk 32, 9027 BE Hilaard dig kartograaf sinds 1994 kaarten en plattegronden. 29

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 31