KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 danks de opmars van multimedia, het Internet en noem maar op, is de praktijk nog altijd dat de gemiddelde bu- reaumedewerker een boekenkastje of lade heeft met agenda, naslagwerken en dergelijke. Mijn ervaring is dat het voor incidentele raadplegingen makkelijker is om even wat in een boek te bladeren dan een CD-rom op te starten. Boven- dien is niet iedereen in het bezit van een Computer, laat staan met CD-rom-speler en is de productie van zo'n schijf ingewikkelder dan die van een boekje. Vandaar dat gekozen is voor een uitgave in boekvorm. In de vormgeving is wel gebruik gemaakt van een techniek uit de computerwereld, namelijk die van een inhoudsopga- ve in de marge. De hoofdstukken staan in grijs längs de kantlijn, als een soort menubalk, waarbij het hoofdstuk waarin men zieh bevindt in vol zwart is gedrukt. De onder- verdelingen per hoofdstuk verschijnen als een soort van 'pull-down'-vensters naast de hoofdindeling waarin men zieh bevindt. Daarbij verschijnt 00k weer de titel van het kaartje dat men voor zieh heeft in zwart en de rest in grijs. Op die manier wandelt men snel door het boekje heen met de inhoudsopgave bij de hand. De productie geschiedt met behulp van een hoogwaardige laserprinter op glad papier. Daardoor is het nauwelijks van offsetdruk te onderscheiden, maar er kan wel naar gelang de vraag geprodueeerd worden, zodat de uitgever niet on- verhoopt met grote onverkochte voorraden blijft zitten. Verder biedt die wijze van produceren de mogelijkheid om störende drukfouten in een volgende oplage te verbeteren. Als het boek goed ontvangen wordt, wil ik na een periode van 1,5 - 2 jaar met een nieuwe oplage komen. Alleen zo zal het boek bij de tijd en een betrouwbaar naslagwerk kunnen blijven. Natuurlijk zal tegen die tijd bezien moeten worden of een boek dan wel CD-rom, dan wel een (betaalde) Inter netversie de meest aangewezen vorm zal zijn. Inhoud De keuze van de onderwerpen is afhankelijk van de doel- groep. Ten behoeve van met name politiek en bestuur is in- formatie opgenomen over de politieke kleur van gemeenten en burgemeesters. Ook van belang voor de politiek en amb- Figuur 1. Kaart IV.d. IV.d. Reistiid nei Amsterdam mei de auto Reistijd naar A 'dam per auto 262 minuten Grins tusken it gebiet dat fia de Ofslütdyk en fia Almere reizget Grens tussen het gebied dat via de Afsluitdijk en via Almere reist tenarij, maar met name voor het be- drijfsleven, zijn de hoofdstukken Ar beidsmarkt en economie' en 'Infra- struetuur'. De kaartjes over werkgele- genheid per sector en werkloosheid vormen belangrijke achtergrondinfor- matie bij werkgelegenheidsmaatregelen en het zoeken van gunstige investe- ringsomstandigheden. Speciaal voor het bedrijfsleven is het kaartje over be- schikbaarheid en prijzen van bedrijf- sterreinen. In het hoofdstuk 'Infrast- ruetuur' is een aantal kaartjes met reis- tijden, o.a. naar de Randstad opgeno men: Een nuttig hulpmiddel in de race om het aantrekken van bedrijven van buiten Friesland (zie figuur 1) Het hoofdstuk 'Woonomgeving' bevat informatie over voorzieningen als openbaar vervoer en Scholen, maar ook over woningbouwplannen en prij zen van koophuizen. Het is nuttig voor iedereen, zowel aan vraag- als aanbodzijde, die iets te maken heeft met het zoeken van woningen voor in- dividuen of groepen (bijvoorbeeld voor werknemers die met een bedrijf meeverhuizen). Het hoofdstuk 'Recre- atie en natuur' is misschien een wat ondergeschoven kindje van de atlas en kan haast als verlengstuk van het voor- afgaande hoofdstuk 'Woonomgeving' beschouwd worden. De atlas pretendeert zeker niet op alle gebieden volledig te zijn. Omdat de redactie, die door de auteur alleen is geschied, een race tegen de tijd is - im mers hoe langer de redactietijd, des te meer zijn verschillende gegevens bij verschijnen weer verouderd - is geko zen voor een atlas van de huidige om- vang. Daarbij is het de bedoeling om bij een tweede druk, voortbouwend op de suggesties en ervaring die er dan zijn, de atlas niet alleen te actualiseren, maar ook uit te breiden, zodat op den duur een breder beeld van de provincie Friesland zal ontstaan. Bronnen Het is mijn stellige indruk dat in dit 'informatietijdperk' de informatievoor- ziening niet beter is dan voorheen. Een kartograaf heeft behoefte aan informa tie die voor het hele gebied beschik- baar is op een gelijkvormige wijze. Voor een atlas die werkt met gemeen ten en soms zelfs plaatsen als kleinste meeteenheden, blijkt het een hele klus om gegevens bijeen te krijgen. De ge meenten zijn misschien niet onwelwil- 30

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 32