KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 lend, maar niet ingericht op het ver- strekken van bij-de-tijdse statistische informatie: vaak beschikken ze er zelf niet over. Door het ontbreken van volkstellingen en door recente maatre- gelen ter bescherming van de privacy zijn er geen recente cijfers beschikbaar over bijvoorbeeld religie. Een ander probleem is dat informatie misschien wel beschikbaar is, maar dat er bedra- gen voor in rekening gebracht worden die voor een dergelijk project niet haalbaar zijn. Daarom ontbreekt bij voorbeeld een kaart van de drukte op de wegen. De cijfers zijn er wel, maar ik vond ze te duur. De belangrijkste bron vormen de rap- porten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (cbs). Het gaat daarbij om openbare publicaties die in biblio- theken geraadpleegd kunnen worden. Daarnaast is 00k een aantal provinciale rapporten gebruikt; verder incidenteel de kranten en publicaties van de Frys- ke Akademy. Voor de kaarten over be- drijfs- en bouwterreinen heb ik bij de gemeenten informatie opgevraagd. Drie gemeenten hebben daarop helaas niet gereageerd. De rapporten van het cbs geven in de regel gegevens van tenminste een jaar oud. In iedere kaart zijn zoveel moge- lijk de bronnen met jaartal vermeld. Het spreekt voor zieh dat de gebruiker het liefst overal het jaartal 1996 zou zien. De kaart met de inkomenscijfers per gemeente is helaas al weer verou- derd. Op het moment dat het boekje goed en wel in de produetiefase was beland, versehenen er nieuwe cijfers. Voorlopig moeten de eerste oplagen het met de oude gegevens doen. Wel kon nog net de nieuwe dienstregeling van de busmaatschappij verwerkt wor den die op 1 november verscheen. Kartografische weergave en tekst Bij de keuze voor een verantwoorde weergave had ik slechts zwart/wit tot mijn beschikking. Dat was niet alleen een kwestie van kostenbesparing. Ik ben 00k van mening dat een goed ont- worpen monochrome kaart, zeker voor thematische kaarten, niet voor kleur onder hoeft te doen. Een goed, niet schreeuwerig gebruik van kleur is niet allen gegeven. Het eventuele gebrek aan uitstraling van het boek voor de potentiele koper wordt ruimschoots goedgemaakt door de kleurige luchtfo- to op het omslag. Het grafisch ontwerp binnen de kartografie is in mijn op- tiek zeker onderhevig aan smaak. Tegelijkertijd zie ik mij als geschoold kartograaf natuurlijk gedwongen om de leesbaar- heid van de kaarten met de ter beschikking staande midde- len zo groot mogelijk te krijgen. Ik heb daarbij voor de meeste kaarten naar een sober, maar niet saai, kaartbeeld gestreefd. Om de leesbaarheid van de atlas als geheel te ver- groten zijn er twee middelen toegepast: het toevoegen van een uitvoerige tekst - daarover zo dadelijk meer - en het zo klein mogelijk houden van het aantal choropleten. Hoewel choropleten uitermate informatief kunnen zijn, zou een boek vol met alleen dat kaarttype gauw saai worden. Uit- eindelijk zijn toch nog 30 van de 52 kaarten choropleten ge worden (zie figuren 3 en 4). Verder zijn er 8 kaarten met to- pografische dementen opgenomen, 5 kaarten met verlopen- de grijstint (zie figuur 1), 5 kaarten met propordonele punt- symbolen en 4 kaarten met puntsymbolen voor nominale gegevens (zie figuur 2). Een choropleet is overigens vele malen sneller gemaakt dan welk ander kaarttype dan 00k, dus als vlugge 'boekjesvuller' zeer geschikt. Weliswaar "prägen sich nur leere Karten dem Gedächtnis ein", maar ik heb getracht om verschillende choropleten wat interessanter te maken door er meerdere informatie- lagen in te verwerken. Zo bevat het kaartje over buitenlan- ders niet alleen gegevens over het aandeel buitenlanders, maar 00k over een relatieve oververtegenwoordiging van be- paalde groepen in Friesland, met name Mediterranen en Duitsers (figuur 3). Bij het vaststellen van de klassen voor de choropleten heb ik naar een optimale selectieve waarneming gestreefd: iedereen wil in een atlas toch eerst zijn eigen woonplaats of gemeen te zien. Om die selectieve waarneming te bereiken, heb ik 4 grijstrappen aangehouden, waarnaast wit in de regel voor de achtergrond gereserveerd bleef. De choropleten omvatten 31 administratieve eenheden (gemeenten), soms een paar meer voor uitgesplitste Steden, zodat bij 4 klassen er gemiddeld Figuur 2. Kaan bijna 8 eenheden per klasse zijn. De klassengrenzen zijn al- V.f. tijd getrokken op basis van de verdeling van de waarden, V.f. Basis- en fuortset ünderwiis: heechste ünderwiisnivo per plak Basis- en voortgezet onderwijs: hoogste onderwijsniveau per plaats O basisskoalle basisschool O straal fan 10km om VWO-skoalle hinne straal van 10km om VWO-school 31

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 33