KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT beeld in de kranten) worden in Neder- landstalige teksten Friese plaatsnamen gebruikt als die officieel zijn. In de be- geleidende tekst van de atlas heb ik steeds exoniemen gebruikt, omdat dat volgens mij voor proza het makkelijk- ste leest. In de kaarten zijn de officiele namen aangehouden. Het beeld van de provincie Friesland aan de hand van de atlas Afsluitend nog kort iets naar aanlei- ding van de inhoud van de kaarten. In de eerste plaats springen de Waddenei- landen er geregeld uit: door hun lig- ging en gesteldheid hebben ze een heel andere sociaal-economische structuur met een hoog aandeel van de werkge- legenheid in de dienstensector. De ei- landen hebben een läge bevolkings- dichtheid en een laag aandeel kinde- ren. De werkgelegenheidssituatie is verhoudingsgewijs gunstig en de wd scoort er hoog bij de verkiezingen. Cultureel opvallend zijn de afwijkende Sinterklaas of Sunderom-feesten op een aantal eilanden. Verder is er voor heel Friesland de doorlopende tegenstelling tussen stad en platteland, met binnen de laatste groep wisselende tegenstellingen tus sen Kleistreek, Bouwhoek en Wouden. In een aantal gevallen, bijvoorbeeld bij de inkomens, is er een tegenstelling tussen periferie en centrum, waarbij de infrastructurele slagaders een doorslag- gevende rol speien. Bij de Steden valt op dat er eigenlijk maar een echte stad is in Friesland, namelijk Leeuwarden. Leeuwarden is de grootste stad, de stad met de meeste werkgelegenheid, zowel in absolute als relatieve zin, de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is er stevig en het is een centraal punt in de infrastructuur met goede verbindingen naar de rest van de provincie en de Randstad. Maar Leeuwarden is ook de gemeente met de hoogste werkeloos- heid, met een hoog aandeel van kwets- bare groepen als allochtonen en alleen- staande oudere vrouwen. Het is ook de gemeente met de grootste ruimtelijke scheiding van inkomensgroepen en met de meeste bijstandsgerechtigden. Besluit De eerste sociaal-economische atlas van Friesland is een boek dat op de praktijk gericht is. Inmiddels heb ik I997-XXIII-2 Oanpart froulju tan alle wurkjenden Aandeel vrouwen van alle werkenden 21 - 24% 25 - 29% 30 - 32%, 33 - 37% Fryslän: 31%. Boarn e/Bron Provinciale Almanak Friesland, 1994 Figuur 4. Kaart Ulk. van verschillende kanten suggesties gekregen voor aanvul- lingen. Dat betekent dat de atlas met aandacht bekeken wordt. Een tweede druk zal dan ook weer uitgebreider zijn en zo een completere regionale atlas van Nederlands eigen- zinnigste provincie kunnen worden. Noten 1. Een kleine anekdote wil ik de lezer niet onthouden: Het Friesch Dagblad schreef in zijn recensie (13-1-1997) naar aanleiding van de kaart 'Reistijd naar Amsterdam per auto' (IV.d.) dat de gegevens "niet altijd even actueel of objectief zijn"; de krant vond de tijden wat aan de lange kant. Als onderdeel van de serie over reistijden staan ook in die kaart - abussievelijk - de busmaatschappij veonn en de ns als bron genoemd. In werkelijkheid zijn de tijden geba- seerd op eigen ervaringen, die echter gedaan zijn in een auto met een kleine motor, waarin 120 km/uur rijden er eigenlijk niet bij is. 2. Mijn keuze voor weinig klassen, die vervolgens door vlakke oplo- pende grijstinten worden weergegeven, is volgens het artikel van Declercq en Depuydt [1996] niet bepaald een gelukkige keuze ge- weest. Toch meen ik dat mijn opzet, namelijk een rüstig kaart- beeld met realistische klassengrenzen en een goede selectieve waar- neming, geslaagd is. Literatuur Declercq, F. A. N. F. L. M. L. J. Depuydt (1996), Effi- cientere klasse-indeling en kleurgebruik in choropleten- kaarten. Kartografisch Tijdschriftyxn, nr. 4, pp.21-29. Versloot, A.P. (1996). Atlas van wonen en werken in Fries land Atlas fan wenjen en wurkjen yn Fryslän. Sociaal-eco nomische atlas Sosjaal-ekonomyske atlas. Wänswert: Born meer. 33

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 35