KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT berichten I997-XXIII-2 Een 'vergeten' Mercator- tentoonstelling in Nederland Aan het eind van mijn overzicht van de Mercator-activiteiten [kt 1996. xxn.3, pp. 17-25] schreef ik dat er in Neder land geen tentoonstellingen waren. Te- recht wees Liesbeth Missel van de Bi- bliotheek Landbouwuniversiteit (luw) te Wageningen mij erop dat ik de wel- licht enige Mercator-tentoonstelling in ons land over het hoofd gezien heb. De tentoonstellingen Gerard Mercator en tijdgenoten was te zien in het Wage- ningse Jan Kopshuis van 18 mei tot en met 14 augustus 1994. Tentoongesteld waren Mercators atlaskaarten van onder meer Gelderland, Overijssel, Holland, Zeeland en Viaanderen; en in de vitrine lagen atlassen, o.a. de Merca- tor-Hondius atlas, boeken over land- meetkunde en een aantal zakatlasjes. De getoonde documenten behoren tot de afdeling Speciale Collecties van de universiteitsbibliotheek Wageningen. Deze afdeling beheert een drietal ver- zamelingen, waaronder een verzame- ling oude kaarten en atlassen. De basis van deze verzameling werd in de perio- de 1917 tot 1924 gelegd door de toen- malige bibliothecaris dr. F.C. Wieder. Na zijn vertrek werd er nauwelijks iets met de Wageningse collectie gedaan. In 1982 kreeg de bibliotheek een nieu- we behuizing in het Jan Kopshuis en sindsdien beschikt de afdeling over een geklimatiseerde kluis waarin het oude kaartmateriaal veilig en verantwoord opgeborgen kan worden. De vakgroep Cultuurtechniek van de luw schonk haar bezit van oude kaartencollecties aan de afdeling, waardoor het bezit bijna werd verdubbeld. Hiermee hoop ik de omissie enigszins goedgemaakt te hebben. P.C.J. van der Krogt gbkn provincie Utrecht gereed Op 7 maart 1997 vond de officiele af- ronding plaats van de vervaardiging van de Grootschalige BasisKaart Ne derland (gbkn) voor het grondgebied van de provincie Utrecht. De commis- saris van de koningin in de provincie Utrecht, jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland en de directeur van het Ka- daster Utrecht, mr. A.F. Faas, boden daarbij symbolisch het laatst vervaar- digde GBKN-kaartblad aan aan de bur- gemeester van de gemeente Veenen daal (de gemeente waarin het laatste blad valt), dhr. F. Brink. De gbkn is een digitaal product dat voor geheel Nederland vervaardigd wordt of zal worden en waarbij per provincie een eigen invulling aan het product kan worden gegeven. De pro vincie Utrecht is de eerste provincie waar de gbkn geheel gereed gekomen is, en waarbij alle grootschalige topo- grafie volledig is afgebeeld. De Start van de vervaardiging van de gbkn lag in het jaar 1979 met de pro- ductie van de gbkn van de gemeente Soest. In een periode van 15 jaar heeft 70% van de vervaardiging van de gbkn voor de provincie Utrecht plaats- gevonden. Begin jaren negentig wer den herziene afspraken gemaakt waar bij de vervaardiging van de gbkn als wettelijke taak voor het Kadaster kwam te vervallen. In landelijk samen- werkingsverband zijn daarna herziene afspraken gemaakt tussen de Vereni- ging van Nederlandse Gemeenten, het Kadaster, de Nutskoepels, PTT-Tele- com en de Unie van Waterschappen over de restvervaardiging, het beheer en de bijhouding van de gbkn. Voor Utrecht betekende deze wijziging in de landelijke afspraken een herbezinning. In 1994 kwamen de deelnemers over- een de resterende 30% van de kaart af te maken. De gbkn is in samenwerkingsverband vervaardigd door het Kadaster, de nuts- bedrijven, cai en PTT-Telecom. Vanaf 1997 zal ze worden bijgehouden door het Kadaster en de zogenoemde zelfre- gistrerende gemeenten. De deelnemers in de samenwerking gebruiken de kaart voor individuele beheerstaken; 00k het gebruik bij de besluitvorming binnen de diverse overheidsinstanties en be- drijven neemt gestaag toe. De totale kosten voor de vervaardiging van de gbkn voor de provincie Utrecht bedragen ongeveer 34 miljoen gülden, omgerekend naar kostenniveau 1997. De verdeling van de kosten vindt plaats naar gelang de waarde van het gebruik door de deelnemers. verslagen Intercarto 3 in Novosibirsk Het is 3 uur 's ochtends als het Luft- hansa-toestel in Novosibirsk landt. Bij de tussenstop in Jekaterinburg is het toestel bijna helemaal leeggelopen; Mi chael Wood en ik zijn praktisch alleen overgebleven. Toch duurt het nog een half uur voordat we de douane zijn ge- passeerd: de paar handelsreizigers vöör ons hebben veel in te klaren. We wor den door de plaatselijke Organisator, Dmitry Lisitsky, opgewacht (die vrien- delijkheid zal hij herhalen als we, weer midden in de nacht, een week later vertrekken). Een assistente die goed Engels spreekt is 00k voor ons opge- bleven. Ze brengen ons door de sneeuw met een grote zwarte Volga naar een modern hotel in de stad, waar het ondanks de naam - Hotel Siberie - toch lekker warm is. Na ons naar onze kamers gebracht te hebben spreken we af dat ze ons acht uur later weer op zullen halen. En 's middags zitten we dan tegenover de heer Khomik, direc teur van de voormalige kartografische fabriek nr. 6, thans Novosibirskse Kar- tograßsche Fabriek, om na te praten na de rondleiding door zijn bedrijf. Volgend jaar wordt zijn monopolie op- geheven en kunnen 00k andere bedrij- ven educatief en toeristisch materiaal gaan produceren. Zijn traditionele af- zetgebied van de Centraal-Aziatische markt is door het uiteenvallen van de Sovjetunie verloren gegaan, en hij weet niet goed wat nu te doen. Afgezien van een enkele Computer bij de boekhou- ding lijkt het bedrijf precies op Wol ters in de jaren zestig, alleen valt op dat 80% van de werknemers uit vrou- wen bestaat. Na deze rondleiding mögen we zelf Novosibirsk verkennen, en de volgende dag proberen we bij de rivier de Ob te komen, bij de rivierha- ven waar de grote kranen al stil staan sedert de rivier begin november dicht- Aßcheid van de Novosibirskse Kartografi sche Fabriek: directeur Khomik, tolk Andi- na Navitskaja en iCA-president Michael Wood. Zondagmorgen wordt het menens: om 7 uur worden we opgehaald en nadat er getankt is bij een commerciele pomp (de staatspomphouder slaapt nog) houden we aan de rand van de stad (1,5 miljoen inwoners) stil voor het ontbijt en het eerste glas wodka van die dag. Ik kan het zo vroeg niet naar binnen krijgen. Mike, die thuis 37

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 39