II O"' KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 Routebord op weg van Novosibirsk naar het zuidwesten. niet eens drinkt, gaat het beter af. Dan op weg met een behoorlijke vaart Over de bevroren wegen. Ondanks sneeuw- ploegen ligt er door de constante sneeuwval een laag tot ijs gereden sneeuw op de wegen waar de plaatselij- ke chauffeurs toch nog een redelijke snelheid op weten te bereiken. Na een tocht van zo'n 60 km zuidwaarts slaan we af van de hoofdweg naar een ge- hucht aan de rivier, Krasniy Jar ('Mooie Oever'), waar deze door een stuw stroomafwaarts verbreed is. In een datsja waar je kamers en warme kleren kunt huren worden we uitge- rust om te gaan vissen. Uitgedost met een pelsmantel, bontmuts en viltlaar- zen proberen we vervolgens met de auto (4x4) het ijs van de rivier op te komen, maar we raken telkens vast en moeten door de back-up auto steeds vlotgetrokken worden. Dan gaan we maar te voet verder en na twee kilome- ter lopen zijn we op een plaats midden in de rivier waar het goed vissen schijnt. We krijgen dan les in het gaten boren: in wat een paar slagen lijkt zijn onze begeleiders door 1,20 meter ijs heen; het kost ons veel meer tijd. Dan krijgen we elk een lijntje met een blin kende haak die we op en neer moeten bewegen. Ondanks de dikke kleren zijn we ijskoud als we eindelijk met vis(je) en al gefotografeerd kunnen worden. Hierin is natuurlijk voorzien, de dessen zijn 00k mee het ijs opgeno- men. Maar pas als we na de vangst in de datsja terug zijn wordt het eigenlij- ke doel van de excursie duidelijk: het vissen was maar een excuus, en de rest van de dag brengen we aan tafel door. Wanneer we tegen donker weer in het hotel worden afgeleverd door Dmitry, Vladimir Tikunov (Russisch lid van de iCA-opleidingscommissie) en hun col- lega's is de stemming prima. 's Maandags worden de iCA-vertegen- woordigers ontvangen door de Siberi- sche tak van de Russische Academie van Wetenschappen in Akademgoro- dok (de Siberische 'wetenschapsstad' waar vijf jaar geleden nog 50.000 aca- demici werkten in prestigieuze onder- zoeksinstituten), 's winters een uur rij- den vanuit Novosibirsk. 's Middags volgt een bezoek aan het Geologisch Museum, met een prachtige edelste- nencollectie. Heiaas is de lunch erbij ingeschoten, en als we tegen de avond weer in de stad terugkomen worden we onderschept door Dmitry's direc- teur, die ons meeneemt naar zijn kamer en niet accepteert dat we vrien- delijk nee zeggen als hij weer wil in- schenken. Dat gaat verkeerd, merken we 's nachts, vlak voor de officiele ope- ning waarop Mike en ik beiden een 'keynote address' moeten houden. Het ontbijt laten we staan en het lukt ge- lukkig met de toespraken. Die worden gehouden pal voor een metershoog borstbeeld van Lenin, die hier in Sibe- rie nog niet van zijn voetstuk is ge- haald (het communisme met Zjoe- ganov scoort hier nog hoog, niettegen- staande provocerende graffiti Over Zji- rinovski längs de Straten). De vertaling van de voordrachten geschiedt simul- taan zonder koptelefoons. Als het ge- luid van de microfoon tijdelijk uitvalt komt mijn tolk naast me in het spreekgestoelte staan om me beter te kunnen hören, wat wel gezellig is maar 00k behoorlijk warm. Na de opening van de tentoonstelling, lunch en middagprogramma (er zijn parallelsessies voor de meer dan 200 deelnemers) krijgen we een rondlei- ding door het bedrijf van hoofdspon- sor Sibgeoinform (vroeger de plaatse- lijke vestiging van de Topografische Dienst) dat zieh vooral bezighoudt met de produetie van digitale kaarten (heads-on digitizing) en van multi- purpose kadastersystemen voor de na- tuurlijke hulpbronnen. Het wordt ge- volgd door een reeeptie met Russische Champagne, wodka en lekkere hapjes. Als we denken weer naar huis te kun nen worden we weer naar de kamer van de directeur gevoerd voor een rijk besprenkelde voortzetting van de re eeptie, met het plaatselijke kader. De volgende dag worden Mike en ik begeleid naar Akademgorodok waar we twee opleidingsinstituten bezoeken, onder andere het informaticacollege waar men al op zijn/haar ije jaar be ginn Novosibirsk blijkt voor de Ame- rikaanse ESRi-vertegenwoordigers die 00k mee zijn een uitgezochte plaats om programmeurs aan te trekken. De oudere Russen zijn daar verbolgen over: voor een land dat als eerste een satelliet om de aarde had cirkelen moet dat 00k moeilijk zijn te verkroppen. Daarna bezoeken we het Gis-centrum van de Academie, waar 00k een stel Beigen werkt aan een in het kader van een door de eu betaald onderzoek ver- strekte opdracht. 's Middags mögen we weer niet naar Voor de Academie van Wetenschappen met prof. Dmitry Lisitsky. 38

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 40