KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 het congres: de iCA-voorzitter moet de onderdirecteur van de Topografische Dienst van de Russische Federatie ont- moeten, die speciaal hiervoor uit Mos- kou is overgevlogen. Hij vraagt om steun bij het streven naar vernieuwing van de gebruikte technieken. 's Avonds is er een prachtige balletuit- voering (1001 Nacht van F. Amirov) in het operagebouw dat neergezet is in de periode 1942-1945, toen men blijkbaar naast de strijd tegen Hitler-Duitsland 00k nog voor zoiets energie vrij kon maken. De laatste conferentiedag moet ik een zitting over opleiding in gis, digitale kartografie en kadaster leiden, samen met collega Sinyakin van de Siberische Staatsacademie voor Geodesie. Door mijn gebrek aan kennis van het Rus sisch heb ik het rüstig: ik kan alleen de niet-Russische sprekers inleiden. Na de sluitingszitting (de postersessie is dan 00k al geweest) hebben we vrij om boodschappen te doen - op de markt op de linkeroever van de stad doet het bericht al gauw de ronde dat er 'Ame- rikanen' rondlopen die bontmutsen willen kopen, hetgeen de prijzen snel opdrijft. 's Avonds is het slotbanket, voor zo'n 60 man, dat 4 uur duurt, met twee strategische technische pau- zes tussendoor, en dat vooral uit het el- kaar toedrinken blijkt te bestaan: alle deelnemers moeten een toast uitbren- gen. Net wanneer het over lijkt te zijn wordt er nog een maaltijd geserveerd. We zijn blij als we nog twee uur kun- nen slapen voordat we in de donkere nacht worden opgehaald om weer naar het vliegveld te gaan - ditmaal zit het vol oorspronkelijk Duitse landverhui- zers die na twee eeuwen weer in tegen- gestelde richting reizen omdat het leven in het Duitsland van nu beter is. We zijn een week lang omringd ge weest door uiterst hartelijke en compe- tente Organisatoren, die ondanks de economische problemen hun bedrij- ven en het kartografische verenigings- leven proberen draaiende te houden. In een dunbevolkt gebied als Siberie zal het uiterst moeilijk zijn de infrast- ructuur en de levensstandaard uit de tijd van het communisme overeind te houden. Zelf hebben ze het idee dat kartografie en gis daar een belangrijke bijdrage aan kunnen leveren; de kennis daarvoor is in elk geval aanwezig. F.], Ormeling iCA-kartografieseminar in Ban dung Van 3-14 maart 1997 organiseerden de iCA-commissies voor Kaartproductie en voor Educatie een seminar/Work shop op het Institut Teknologi Ban dung (itb, de vroegere th) in Ban dung onder de titel Modern Cartogra- phy for navigating the Information high- way. Het doel was om de deelnemers de aansluiting op nieuwe, uiteraard di gitale visualisatietechnieken te bieden. Voor in totaal 65 deelnemers werden twee programmas gepresenteerd. Het ene was met name op toepassing van digitale technieken gericht, het andere, bestemd voor aardrijkskundeleraren, was bedoeld om deze groep op de hoogte te brengen van huidige eisen en mogelijkheden in de schoolatlaskarto- graße. Aan het begin van het eerste program- ma werd aan alle deelnemers een over- zicht geboden van de huidige moge lijkheden, en vervolgens werden die in praktijk gebracht. Dat laatste begon met een geweidig interessant veldwerk bij Lembang, aan de voet van de Tang kuban Prahu vulkaan. Daar werd ge- oefend in het verzamelen van gegevens met behulp van satellietbeelden ten behoeve van een landbedekkingskaart. Vervolgens kwam de uitwerking aan de orde: het werken met digitale ter- reinmodellen, met projectieprogram- mas, en het verwerken van statistische gegevens met behulp van kartografi sche tekenpakketten. Het ene moment zaten de deelnemers digitale schadu- weringskaarten en hoogtezonekaarten van Java af te leiden uit een digitaal terreinmodel, het andere moment waren ze bezig de ontwerpen verder met FreeHand te verfraaien. Voor alle oefeningen werd van voorbeelden uit Indonesie gebruik gemaakt, zodat de deelnemers zelf konden zien met welke middelen ze op basis van de bestanden tot acceptabele visualisaties konden komen. Vanuit Nederland namen Sjef van der Steen en Ferjan Ormeling deel, geassi- steerd door Tjeerd Tichelaar van Wol- ters-Noordhoff, die vooral in het atlas- deel een grote inbreng had. Tot het team van docenten behoorden 00k ica- voorzitter Michael Wood, prof. Ulrich Freitag uit Berlijn en verder collegas uit Hongarije en de Verenigde S taten. Vanuit het itb werden voordrachten en demonstraties over projecties, het In donesische aardrijkskunde-onderwijs en scantechnieken gepresenteerd. De lokale organisatie was in de bekwa- me handen van ir. Klaas Villanueva en Sylvia Nayoan B.Sc, beiden van het itb. Ze hadden het programma goed voor elkaar: er was uitstekende hard- ware aanwezig en de presentatiemoge- lijkheden waren vrijwel optimaal. Tij- dens het seminar vond een excursie plaats naar Bakosurtanal (de overkoe- pelende karteringsorganisatie in Indo nesie), Maplndo en Blom-Narcon, twee van de belangrijkste contractors op karteringsgebied. Het laatste be- drijf, een Noors-Indonesisch consorti- um, moet in 7 jaar van heel Java en de Kleine Soenda-eilanden de topografi sche kaart 1:25.000 vervaardigen, zowel als digitaal gegevensbestand als in ge- drukte vorm. Ze moeten er in het jaar 2000 mee klaar zijn. Opricbtingsavond Indonesische Kartografische Vereniging (fioto Adiputranto). 39

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 41