44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 worden gebruikt in de interpretatiestra- tegie voor objectherkenning en object- relaties voor het genereren van hypo- thesen, doelgerichr segmenteren en het detecteren van inconsistenties. De complexe inhoud van luchtfoto's vereist het definieren van betekenisvol- le delen van het wegennetwerk in plaats van lijnvormige structuren. De richtlijnen voor het ontwerp van autosnelwegen kunnen worden ge bruikt om eigenschappen te definieren van specialistische wegtypen. In een casestudie zijn de concepten ge- test en is bekeken of de onderzoeksdoe- len zijn gehaald: er is een situatie on- derzocht waarin de verouderde kaart alleen een autosnelweg bevat en waarin de verbindingswegen op de luchtfoto nieuw geconstrueerd zijn. Voor deze si tuatie zijn experimenten uitgevoerd op negen gescande luchtfoto's uit de foto- grammetrische praktijk van de Meet- kundige Dienst van Rijkswaterstaat. Om de invloed van de resolutie op het resultaat te testen zijn de experimenten uitgevoerd met foto's die een resolutie van 0,4 en 1,6 m hebben. Het effect van het gebruik van richtlij nen voor het ontwerp van autosnelwe gen is getest door twee verschillende wegmodellen te definieren in de ken- nisdatabase. Het ene model definieert algemene delen van het wegennetwerk als object, zoals onvertakte stukken weg en knooppunten, en het bevat al gemene eigenschappen van wegen. Het andere model definieert specifieke ob- jecten, zoals twee-, drie- en vierbaans- snelwegen en viaducten als objecten en gebruikt eigenschappen uit de richtlij nen voor het wegontwerp. De kennis- database bevat relaties in ruimte en tijd, die zijn gerelateerd aan een speci fieke segmentatietechniek. De richtlij nen voor het wegontwerp zijn 00k ge bruikt om de waarden van parameters te bepalen die objecten in de kennisda- tabase beschrijven. De resultaten van de casestudie tonen aan dat voor redelijk eenvoudige confi- guraties de wegen goed kunnen wor den gedetecteerd en geclassificeerd met behulp van beide wegmodellen. In geval van complexere configuraties of een slechtere zichtbaarheid van de weg geeft het specialistische wegmodel bete- re resultaten dan het algemene model. Het is goed mogelijk om de betekenis- volle wegtypen in het gespecialiseerde model, zoals rijbanen met een verschil- lend aantal rijstroken te herkennen en onderscheid te maken tussen viaducten en op- en afritten. Het toevoegen van kennis over de wegconstructie en het definieren van betekenisvolle wegtypen draagt dus bij aan de verbetering van het interpretatieresultaat. Resultaten die zijn gebaseerd op beeiden met een resolutie van 0,4 m zijn slechter dan die op een resolutie van 1,6 m. De reden is dat eigenschappen van objec ten en segmentatieroutines zijn ont- wikkeld voor lage-resolutiebeelden en siechts beperkt geldig zijn voor andere resoluties. Hoewel doelgericht segmenteren de re sultaten verbetert, blijft segmentatie de zwakste en meest tijdrovende schakel in de interpretatiestrategie. De conclusie kan worden getrokken dat de ontworpen interpretatiestrategie en de kennisgestuurde concepten ge- schikt zijn om topografische objecten en in het bijzonder wegennetwerken, te detecteren. De concepten zijn toepas- baar op meerdere resoluties, bijvoor- beeld op satellietbeelden, maar de de- finities van objecten en beeldverwer- kingsroutines dienen te worden aange- past voor de resolutie. De concepten zijn nog niet volwassen genoeg om volledig automatisch te kunnen worden ingezet in een produc- tieproces en het is twijfelachtig of dit ooit zal gebeuren. Op dit moment moeten we ons voor de praktijk con- centreren op semi-automatische oplos- singen. De concepten bieden de moge- lijkheid om semi-automatische beeld- verwerkingsroutines aan te sturen. R.J. Wicherson Wenjen en wurkjen yn Fryslän. Sosjaal-ekonomyske atlas. Wonen en werken in Friesland. Sociaal-economische atlas. Arjen Versloot, Versloot-Kartogra- fy. Wanswerd: Uitgeverij Born meer, 1997. 96 pp., 20,5 x 24 cm. isbn 90-5615-012-x. Prijs: f 29,90. Boek of digitaal? Dat is de vraag die de auteur van deze atlas zieh terecht steh in het artikel eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Arjen Ver sloot geeft aan waarom nu nog gekozen is voor een papieren atlas, maar ik ver wacht dat onder meer de verkoopcijfers en andere reacties op het produet er aanleiding toe zullen zijn dat over een jaar of twee zal worden besloten tot het verspreiden van de dan weer geactuali- seerde informatie via het Internet. Het Internet als communicatiemedium voor dit soort van geografische infor matie heeft namelijk een aantal grote voordelen, waarvan het continu up-to- date kunnen houden van de gegevens, het opnemen van een 'taalknop' (Fries of Nederlands)de flexibiliteit en de di- recte koppeling met andere, zo men wil meer gedetailleerde, informatie nog maar enkele voorbeelden zijn. Boven- dien begint het er nu dan toch op te lijken, dat de politiek echt werk gaat maken van een massale invoering van moderne Computer- en telecommuni- catietechnologie op alle niveau's van onderwijs. Maar zelfs nu al denk ik dat het juist de potentiele gebruikers van een atlas met een vrij algemene doel- stelling als deze zijn, die het medium Internet allang hebben ontdekt. Ande ren, die nu nog niet zo ver zijn, zullen 00k niet zo gauw een sociaal-economi sche atlas kopen, 00k al is het dan de eerste van Friesland. Daarom kan deze eerste, nog papieren atlas 00k wel eens een van de laatste van zijn soort in heel Nederland zijn en in dat opzicht alleen al is het een bij- zondere. Maar dat betekent tegelijker- tijd niet dat een bespreking dan niet meer zinvol is. Want 00k via het World Wide Web op het Internet zal veel, ja waarschijnlijk veel meer geografische informatie door middel van kaarten naar de gebruiker worden overge bracht. En net zoals in een atlas moet die informatie op een zorgvuldige en gestruetureerde manier worden aange- boden en de individuele kaartbeelden moeten op zodanige wijze worden ont worpen (eventueel door de gebruikers zelf) dat er geen misverstanden ont- staan. Bij het ontwerpen van Websites voor het verstrekken van geografische informatie kunnen kartografen daarom een belangrijke rol speien en kunnen zij ongetwijfeld gebruik maken van er- varingen opgedaan bij het maken van papieren atlassen als deze. Dat de sociaal-economische atlas van Friesland gemaakt is door een auteur met een kartografische achtergrond is duidelijk. Gemaakte keuzen voor bij- voorbeeld weergave- en classificatieme- thoden zijn weloverwogen en worden 00k beargumenteerd. Ook wordt er te recht aandacht besteed aan de beper- kingen van het bronnenmateriaal. Maar kartografen gaan ook nog wel eens in de fout. In zijn artikel steh de auteur dat goed ontworpen themati sche kaarten in zwart-wit niet hoeven

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 46