45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 onder te doen voor die in kleur. Tot op zekere hoogte kan dat inderdaad wel zo zijn, maar als je de kaarten alleen in zwart-wit maakt, dan moeten de regels van de kartografische grammatica nog steeds wel goed worden toegepast. Het gebruik van de visuele variabele grijs- waarde voor het weergeven van louter kwalitatieve informatie in bijvoorbeeld kaart i.d. (grootste partij na de provin- ciale verkiezingen van 1995, per ge- meente: cda (lichtste tint), PvdA, wd of fgf (donkerste tint)) en in de kaar ten i.e., i.f. en i.g. is onjuist. Hier had de visuele variabele vorm moeten wor den gebruikt en dan nog is er sprake van een ongewenste visuele invloed van de verschillende gebiedsgrootten van de gemeentes. Overigens had met een verantwoorde bewerking van de onge- twijfeld 00k voorhanden kwantitatieve gegevens en bijbehorende kartografi sche weergavemethoden zeker een beter beeld gegeven kunnen worden van de politieke verhoudingen in Fries land. Deels eendere kritiek kan worden gele- verd op het ontwerp van kaart 11.j. (zie illustratie). Opnieuw wordt hier, ten onrechte, de visuele variabele grijswaar- de gebruikt voor het weergeven van kwalitatieve informatie. Twee of drie deels overlappende puntsymbolen, die betrekking hebben op een bevolkings- kern, en waarvan de grootten niet wor den verklaard, zijn in kartografisch op- zicht eveneens geen goede oplossing. Ook hier geldt dat na enkele redactio- nele bewerkingen andere en betere kar tografische weergavemethoden hadden kunnen worden gekozen. Op basis van de toepassing van een driehoeksdia- gram zou bijvoorbeeld een typologie van gemeenten kunnen worden opge- steld, die opnieuw zou kunnen worden weergegeven met de visuele variabele vorm. Natuurlijk kunnen die gegevens daarbij ook nog in een kwantitatieve context worden geplaatst (bijvoorbeeld door middel van kleine staafdiagram- metjes, al dan niet in dezelfde kaart). Minder ernstige kartografische bezwa- ren kunnen ook worden aangetekend tegen de störend grove wijze van gene- raliseren (zie bijvoorbeeld Terschelling) en de soms ongelukkige plaatsing en het niet vrijzetten van de namen in de kaart (zie bijvoorbeeld iv.d.) en op de bijbehorende transparante overlay. Die overlay is op zichzelf erg handig, maar had ook nog wel wat meer kunnen worden uitgebuit. In kaart i.b. (oude en nieuwe gemeentegrenzen) had bij voorbeeld kunnen worden volstaan met alleen de weergave van de oude ge meentegrenzen en -namen. Door de overlay met de nieuwe grenzen en namen er overheen te leggen, en zo nodig wat te verschuiven, zou de bood- schap veel duidelijker overkomen dan nu, waar de nieuwe grenzen over de oude getekend zijn in kaart i.b. Dan is er nog sprake van enkele on- zorgvuldigheden en een toch wel stö rend groot aantal kleine foutjes. Dit is bijvoorbeeld het geval met betrekking tot enkele legenda's, die niet altijd vol- ledig tweetalig zijn (zie bijvoorbeeld iv.g.) of die niet alle symboolverschil- len in de kaart verklären (bijvoorbeeld de grootteverschillen van de proportio- nele puntsymbolen in de kaarten m.j. en iv.a.). De in aanleg zeer informatie- ve isochronenkaarten iv.c., iv.d. en rv.e. lijden helaas te zeer onder het feit dat de grijswaardeverschillen te gering zijn in de uiteindelijke druk. In grote lijnen is er in de atlas sprake van een goede Symbiose van kaarten en tekst: ze vullen elkaar prima aan. Maar in detail levert deze relatie soms toch wat ondui- delijkheden op. Vond de gemeentelijke herindeling nu plaats in 1984 (tekst) of 1985 (legenda kaart i.b.)? Praten we met betrekking tot het aandeel buitenlan- ders nu over percentages (tekst) of pro- millen (legenda kaart n.i.)? In de tekst wordt ook veelvuldig gebruik gemaakt van geografische aanduidingen als Bouwhoek, Wouden en Kleistreek, maar nergens in de atlas Staat een kaartje waarop de ligging van deze en- titeiten is aangeduid. En dat is lastig voor gebruikers die niet zo erg ver- trouwd zijn met de provincie. Het verschijnen van de eerste sociaal- economische atlas van Friesland is een goede zaak, al is het alleen maar om nog eens te laten zien hoe nuttig kaar ten kunnen zijn bij het verwerven van geografisch inzicht. De atlas slaagt daar zeker in en ziet er daarbij, qua opmaak en uitvoering, ook nog eens aantrekke- lijk uit. Dat er altijd wel op- en aan- merkingen kunnen worden geleverd op een product als dit is logisch. Hopelijk kan in de nabije toekomst van deze op- en aanmerkingen worden geprofiteerd bij het actualiseren van de atlas en bij het aanbieden van deze, en wellicht nog meer geografische informatie over Friesland via het World Wide Web. Als er voor een zelfstandig werkende karto- graaf nu nog gerede twijfel mocht be- staan over de economische aspecten van het middels kaarten beschikbaar stellen van informatie via het Web, dan is er enerzijds het vooruitzicht dat er binnenkort wel een oplossing kan wor den verwacht voor de problemen met het betalingsverkeer op het Internet (er worden al volop proeven gedaan met elektronische betalingssystemen als 1- pay en Ecash). En anderzijds kunnen kartografen voor het opzetten van Web sites ook hun diensten aanbieden bij instellingen of bedrijven, die belang hebben bij het beschikbaar zijn van de geografische informatie, in dit geval: de provincie Friesland. C.P.J.M. van Elmkker Sprieding Streek-, frysk- en nederlänsktaligen, neffens taal fan hüs-üt (klusters grutter as 60) Verspreiding Streek- fries- en nederlandstaligen, volgens moedertaal (Clusters groter dan 60) m streektalich s treektalig Frysktalich Friestalig Nederlänsktalich Nederlandstalig Fryslän: 15%streektalich fan hüs-üt 55%Frysktalich fan hüs-üt yn Fryslän, 1980/1994

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 47