Digitale kartografische generalisatie KERNKATERN 7 Toegelicht met voorbeelden van Topografische aard KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT A. Brown Vanuit digitale geografische bestanden kunnen gege- vens gemakkelijk worden weergegeven op diverse scha len. Bij weergave op een grotere of kleinere schaal dan bedoeld was door de makers van het digitale bestand loopt men echter al snel op tegen problemen met de nauwkeurigheid of de leesbaarheid. Bij schaalverklei- ning is al snel generalisatie nodig. Wat houdt generali satie in, en kan het volledig automatisch worden uitge- voerd? Op deze vragen wordt hier nader ingegaan. Alle kaarten en digitale geografische gegevensbestanden zijn generalisaties van de werkelijkheid. Zo wordt er bij veldopnamen en interpretatie van luchtfoto's en satellietbeelden altijd een selectie gemaakt die verband houdt met het latere gebruik van de gegevens. Verder zijn de geometrische nauwkeurigheid, de mate van vereen- voudiging en de classificatie van be lang. In de traditionele kartografie worden deze factoren gerelateerd aan de schaal van de kaart. Een veelvuldig gebruikte maatstaf is een minimum lijndikte en meetnauwkeurigheid van 0,1 mm op de kaart. Als dan bijvoor- beeld 10 cm grondnauwkeurigheid wordt vereist, betekent dit een schaal van 1:1000. Nauwkeurigheid en detail blijven be- langrijk in het huidige digitale tijd- perk. Nieuw is het gemak waarmee een digitaal bestand afgedrukt kan worden op verschallende schalen. Er blijft echter een ideale schaal: bij ver- groting worden de geometrische on- nauwkeurigheden groter dan 0,1 mm, bij verkleining raken de details verlo ren. Nieuw is 00k het toekennen van attributen aan de punten, lijnen, vlak- ken en objecten die deel uitmaken van Allan Brown do- ceert aan het ITC te Enschede, in de divisie Kartografie van de afdeling Geoinformatics (Postbus 6, 7500 aa Enschede tel. 053-4874477) een digitaal bestand. Deze attributen zijn vaak goed bruik- baar tijdens generalisatie van een bestand voor een afdruk op een kleinere schaal. Het hoofddoel van dit kernkatern is het beschrijven van de generalisatieprocedures die nodig zijn als een grafische weergave wordt gemaakt van een digitaal vectorbestand op een kleinere dan de ideale schaal. Hoewel hierdoor verande- ringen in het digitale bestand kunnen optreden, is de gene ralisatie van een digitaal bestand op zieh een verhaal apart, dat buiten het kader van dit kernkatern valt. Vormen van generalisatie Doorgaans wordt onderscheid gemaakt tussen twee vormen van kartografische generalisatie. Conceptuele generalisatie be fielst beslissingen die gemaakt moeten worden voordat de pen (of muis) ter hand wordt genomen. Dit omvat de vol- gende deelactiviteiten: het selecteren/weglaten van hele ca- tegorieen van informatie, zoals putdeksels op een schaal van 1:10.000; het (her)classificeren, symboliseren en benadruk- ken van gegevens. Grafische generalisatie vindt plaats als de kartograaf de grafi sche handelingen begint, tegenwoordig meestal gezeten voor een computerscherm met een muis in de hand. De deelactiviteiten van grafische generalisatie zijn: vereenvoudi- gen, vergroten, verplaatsen en grafisch samenvoegen, bijv. van kleine bosperceeltjes. Ook belangrijk is het grafisch se lecteren/weglaten, zoals het weglaten van een aantal sloten met behoud van het algemene slotenpatroon. Alle deelacti- veiten van beide vormen van generalisatie worden gei'llus- treerd aan de hand van twee voorbeelden. De gestruetureerde gegevens in een digitaal bestand, veelal opgeslagen in 'lagen', zijn uitermate geschikt voor het uit- voeren van conceptuele generalisatie. Grafische generalisatie is echter een ander verhaal. Ondanks vele pogingen bestaat er nog geen volautomatisch generalisatiesysteem. Zelfs ge- avaneeerde Software, zoals Map Generalizer van de firma Intergraph, eist veel interactie van de kartograaf. In de vol- gende voorbeelden werd de grafische generalisatie dan ook manueel op het scherm uitgevoerd. 25

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 51