water industrie- gebied bos groen spoorlijn gebouw wegen, paden en overige verharde terreinen 9roen 26 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERN KATERN J Figuur i. Een fragment van het gegevensbestand van Amsterdam, afgedrukt op schaal i:io. ooo. Eerste voorbeeld: TOPografische gegevens van een stedelijk gebied Dit voorbeeld maakt gebruik van een gegevensbestand van de Dienst Landmeten en Vastgoedinformatie van de ge- meente Amsterdam. Het is een vectorbestand van (scheids)lijnen, geschikt voor afbeelding op een schaal van 1:10.000. Om het verhaal eenvoudiger te maken, en 00k vanwege de weergavebeperkingen van zwart-wit druk, werd het aantal gebiedsklassen verminderd en werden de tramlij- nen weggelaten (hguur 1). Figuur 2 toont hetzelfde gebied, verkleind tot schaal 1:25.000. De leesbaarheid werd verbeterd door de conceptu- ele stappen van het weglaten van de taluds en van alle lijnen die geen gebiedsgrenzen vormen, plus het samenvoegen van de klassen 'bos' en 'groen. De enige grafische generalisatie- procedure was het elimineren van een aantal spoorlijnen. De kaart blijft echter moeilijk leesbaar. De kaart kan eenvoudiger gemaakt worden door het com- bineren van (prive)tuinen en woningen in 'woongebieden' Als in het bestand het benodigde onderscheid wordt ge maakt tussen verschillende typen gebouwen en groen is dit Figuur 2. Hetzelfde gebied als in figuur 1, verkleind tot schaal 1:25.000, met enkele vereenvoudigingen. industrie- gebied woon- gebied verhard Vind. gebouw >belangrijk gebouw spoorlijn Figuur 5. Het gebied verder vereenvou- digd, vooral door de combinatie woningen met (prive)tuinen tot de nieuwe categorie een conceptueel proces. Verder kun- nen industriele en bijzondere gebou wen aparte Symbolen krijgen. De grafi sche procedure bestond in deze kaart uit het vereenvoudigen van de gebieds grenzen, waar nodig, en de paden in het park. Verder werd een aantal ge bouwen samengevoegd of weggelaten (figuur 3). Je kunt de kaart verder verkleinen vol- gens dezelfde principes, maar het feit dat beide kanten van een straat of ka- naal apart gegeneraliseerd moeten wor den maakt het uitvoeren steeds moei- lijker. Een andere aanpak werkt vaak efficienter. Deze methode maakt ge bruik van hartlijnen voor alle lineaire 'netwerk'objecten, in dit geval wegen en Straten, spoorlijnen en kanalen. Als deze hartlijnen niet aanwezig zijn in

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 52