90 kanaal (breed) kanaal (smal) spoorlijn doorgaande weg hoofdstraat straat 27 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERN KATERN 7 het oorspronkelijke bestand moeten zij alsnog gedigitaliseerd of vanuit een ander bestand geimporteerd worden. Figuur 4 toont een kaart gemaakt van hartlijnen, opnieuw gedigitaliseerd, met breedtes overeenkomstig de wer- kelijke breedtes zoals die zijn weerge- geven op de originele kaart 1:10.000. Dit blijft echter een benadering, aan- gezien elke klasse een standaardsym- bool krijgt. Voor deze kaart werd de rangeerspoorlijn weggelaten en een dubbel spoor kreeg slechts een hartlijn. De kaart van figuur 5a, bedoeld voor het afdrukken op schaal 1:50.000 (fi guur 5b) werd eveneens gemaakt van deze hartlijnen met toevoegingen. De eerste stappen bestonden uit het weg- laten van de categorie 'straat' en het creeren van vlaksymbolen, vaak met de hartlijnen als grenzen. De lijnsymbo- len voor doorgaande wegen en hoofd- straten die behouden werden, plus de kanalen en spoorlijnen werden breder gemaakt. Waar Straten de kanalen of spoorlijnen volgen, werden zij ver- plaatst, anders zouden de Symbolen el- kaar overlappen. Gebouwen werden opnieuw geselecteerd en vereenvou- digd op het scherm. Tweede voorbeeld: een wegenkaart Voor dit voorbeeld werd gebruik ge maakt van het TOP250vectorbestand voor Twente van de Topografische Dienst Nederland, aangevuld met extra informatie verzameld door Stu denten van het itc. Stel je voor dat dit gebied als proef moest dienen voor een wegenkaart van Nederland op schaal 1:400.000. guur 4. Het gebied op schaal 1:10.000, gemaakt door het toekennen van standaardsym- bolen aan hartlijnen. Figuur 4. neraliseerd voor afi- druk op schaal 1:40.000, hier afge- drukt op schaal 1:24.000 voor een directe vergelijking met figuur 3. De kaart is gemaakt van de hartlijnen met toevoegingen, en heefi dezelfide klassen als in figuur 3. b. Dezelfide kaart, afgedrukt op schaal 1:40.000. De eerste stap was het afdrukken van alle gegevens op de juiste schaal, met alle lineaire objecten gesymboliseerd door dezelfde Symbolen als op de uiteindelijke wegenkaart (fi guur 6). Het resultaat was redelijk, maar er ontstonden Pro blemen en vraagtekens. De kleine beekjes hören zeker niet op een wegenkaart, maar hoe zit het met de kleine wegen? Wat te doen met de kleine heide- en bospercelen en de klei ne meren? Zijn de dorpen makkelijk te vinden? En vooral, hoe zou de kaart eruitzien na het toevoegen van de (vele) noodzakelijke plaatsnamen op dit drukke beeld? De uiteindelijke generalisatie wordt getoond in figuur 7. Als conceptuele procedures werden alle heidepercelen weg gelaten en de twee kanaaltypen gereduceerd tot een. Kleine vlaksymbolen voor dorpen, bossen en meren en de meeste beken werden (grafisch) weggelaten. De grotere Steden en bossen werden opnieuw getekend op het scherm, met sa- menvoeging van naast elkaar liggende kleine bospercelen. Cirkels vervingen de vlaksymbolen voor de dorpen, een voorbeeld van wat wel catastrofale' generalisatie wordt ge- noemd. Voor een juiste classificatie van de dorpen is aan-

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 53