4 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 7 bebouwing S? meer "w bos heide snelweg hoofdweg sec. weg weg spoorlijn bevaarbaar kanaal kanaal beek vullende informatie, bijvoorbeeld het aantal inwoners, noodzakelijk. De selectie uit de kleinste categorie wegen werd zodanig gedaan dat de dorpen worden ontsloten en er körte doorgangsroutes zijn in gebieden met weinig belang- rijkere wegen - een tamelijk subjectieve keuze. De laatste stappen bestonden uit het vereenvoudigen van een aantal lijnen, vooral kleine wegen en riviertjes, en het verplaatsen van lijnen, vooral wegen längs kanalen en spoorlijnen. Deze stappen werden uitgevoerd door het verplaatsen, op het scherm, van gedigitaliseerde punten van het bestand. Als je dünnere lijnen zou gebruiken voor de kanalen en spoorlij nen, wat zeker mogelijk is op een gekleurde kaart, zou je minder Symbolen hoeven te verplaatsen. Figuur 6. Het vol- ledige bestand voor Twente, op schaal 1:400.000. stad O groot dorp snelweg hoofdweg spoorlijn kanaal Figuur 7. De gegeneraliseerde wegenkaart, nog zonder namen. Conclusie In menig opzicht is kartografische ge- neralisatie vanuit een gegevensbestand makkelijker dan generalisatie op de conventionele manier, met de pen of graveernaald. Vele conceptuele proce- dures kunnen gedaan worden vanuit het bestand zelf. Van de grafische ge neralisatie op een computerscherm kan meteen een afdruk van hoge kwa- liteit op de juiste schaal worden ge- maakt die goed beoordeeld kan wor den. Als het resultaat niet bevalt, zijn aanpassingen gemakkelijk uitvoerbaar. In de toekomst, als meerdere en betere algoritmes worden gevonden voor het automatiseren van (aspecten van) gra fische generalisatie, zal de taak nog eenvoudiger worden. De behandelde voorbeelden zijn topo- grafisch van aard. Dezelfde principes worden gehandhaafd in de themati sche kartografie, zij het dat er meer na- druk valt op herclassificatie en het ge- bruik van andere symboolvormen als gevolg van schaalverkleining. 28

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 54