7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-2 ring van de legenda (of beter haar te- genpool: de tekensleutel). Tekensleutel en legenda zijn meta-informade, die in een meta-proces (de Legend Editor) interactief te wijzigen zijn met als re- sultaat: een andere blik op de wereld. Wat doet nu precies de onderste grijze pijl in figuur 1? Dat is uit te leggen aan de hand van het beeldbewerkingspak- ket beitel (BEeld-Integratie TELedetec- tie) [Van der Schans, 1989]. In beitel kan, uit dlm's in rasterformaat (hier een Landsat-TM-opname), via verschil- lende zelf interactief te kiezen classifica- ties (menu 'Herverdeling') een dvm worden berekend en vertoond op het scherm (figuur 4). Het is daarbij 00k mogelijk dit dvm te combineren met een uit vectorgegevens berekende topo- grafische overlay (superimpositie). Maar er zijn, onder andere onder de toetscombinaties Alt-A, Alt-R en Alt-L, 00k routines beschikbaar waarmee de kleuren op het scherm veranderen zon- der dat de inhoud van het dvm wijzigt. Dit gebeurt, op hardware-niveau, door een zeer snelle verandering van de para- meters in de lut (Look Up Table) van de grafische kaart. Het bitpatroon blijft hetzelfde, maar er wordt als het wäre andere inkt gebruikt. Uit het onderste gedeelte van figuur 4 blijkt, dat het hele scherm dan van kleur verschiet en niet alleen het kaart-deel (zo'n plaatje is echt een kaart!). De resultaten zijn spectaculair: het snelle omschakelen van kleur maakt steeds weer andere ruimtelijke structuren zichtbaar. De kartografische methode werkt! [Kraak Ormeling, 1996, p. 40]. Literatuur esri (1996), Getting to Know Are- View. Cambridge: Geolnformation International. Kraak, M.J. (1995), Exploratie van visuele gegevens. Kartografisch Tijd- schrift 1996.XXII.3, pp. 5-12. Kraak, M.J. F.). Ormeling (1996), Cartography. Visualization ofspatial data. Harlow: Longman. Negroponte, N. (1970), The Archi- tecture Machine. Towards a More Human Environment. Cambridge ma: mit Press. Schans, R. van der (1975), Menselijk vormgeven. In: Lustrumhoek SnelliusDelft: 1975, pp. 155-167. Schans, R. van der (1989), Weergave van remote-sensingbeelden op een personal Computer. Kartografisch Tijdschrift 1989.xv.i, pp. 59-65. Herverde 1ing ■0 - 255 min (lax gern 2sd Figuur 4. Hetzelfde DVM met verschil- lende kleuren ge- toond (hier helaas in grijstinten, waardoor het effect wat verloren gaat). Onderstaand een fragment met de afzonderlijke ras- tercellen, weergege- ven in patroontjes van 4x4 pixels. Schans, R. van der (1995), Theoretische aspecten van dlm/dkm: symmetrische structuren. In: R. van der Schans (red.), Digitale modellen van terrein en kaart. Delft: Neder- landse Commissie voor Geodesie, 1995, pp. 3-37. Summary R. van der Schans - Visual interaction and interactive visuali- sation Keywords: visualisation, interaction, general Is interaction part of cartographic visualisation, or is it the other way round? Both views are justified. They could be syn- thesized in the DLM/DCM-paradigm. Visual interaction is the way the data in Digital Landscape Models or Digital Carto graphic Models can be changed interactively. The feedback is visual. Interactive visualisation, alternatively, is a meta-pro- cess, in which one can interactively choose or change visualisa tion procedures or their parameters. Three examples are given, from 'CAD fior Kids, ArcView and BEITEL. Resume R. van der Schans active Interaction visuelle et visualisation inter- Mots-cles: visualisation, interaction, divers L'interaction fait-elle partie de la visualisation cartographique ou s'agit-il d'une autre methode? Tous les deux points de vue sont justifies et pourraient etre illustres par le paradigme DLM/dcm. L'interaction visuelle est la methode et les donnees du modele digital du paysage (dlm) ou d'autres modeles infor- matiques cartographiques peuvent etre modifies d'une fagon in teractive avec visualisation. D'autre part, la visualisation in teractive est un meta-procede dans lequel Ton peut choisir ou changer les procedures de visualisation ou leurs parametres. Trois exemples completent l'article: 'CAD for Kids, ArcView et BEITEL.

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 9