KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 Definitieve mutaties moeten altijd in de Gis-database zelf worden doorge- voerd; dat gaat niet via de visualisatie- module. En een dergelijke wijziging noodzaakt na conversie meestal 00k tot aanvullend opmaakwerk. Zijn de lijnen kort, dan gaat dat snel; zijn ze omslachtig en met veel conversiestap- pen, dan kan men er beter voor kie- zen om de mutatie tweemaal uit te voeren: eenmaal in de Gis-database en eenmaal in de opgemaakte kaart. De topologie gaat 00k verloren, waar- door een wijziging in de classificatie of in een groep Symbolen meestal niet eenvoudig is door te voeren. Om deze nadelen enigszins te beper- ken, kan men voor het visualiseren het beste met een pakket werken dat het bestandsformaat van een bepaald Gis- pakket direct kan inlezen, zoals: Arc/Info Cartographics Arc/Info Barco Arc/Info MAPublisher Intergraph Map Publisher Intergraph Barco. Is dat niet mogelijk of niet gewenst, dan kan gebruik worden gemaakt van een beproefd uitwisselingsformaat, zo als dxf, Illustrator, SUF2 en soms Post Script. Maar dat moet wel altijd uitge- test worden in de eigen omgeving. En beproefd wil niet zeggen dat het 00k altijd vlekkeloos gaat: zo zijn polygo- nen uit Arc/Info die als Illustrator-Be stand worden weggeschreven, vaak niet op goede wijze gesloten. In alle geval- len vraagt deze uitwisseling om een ge- degen voorbereiding. Daarbij moet on- der meer met de volgende zaken reke- ning worden gehouden: de classißcatie van de gegevens moet vooraf in het gis gedaan worden, be- halve bij de tekenpaketten met gis- functionaliteit of kartograhsche pak ketten; de verschillende thema's of klassen moeten zoveel mogelijk per laag ge- converteerd worden; de gekozen conversiemethode moet uitgetest zijn binnen de eigen pro- ductie-omgeving; er moet een nieuwe symbolenbiblio- theek zijn opgebouwd (eventueel in gis gebruikte Symbolen gaan bij con versie immers verloren). Kartografische meta-informatie Voor de vervaardiging van een kaart uit Gis-data is naast de normale meta- informatie [Kuggeleijn, 1995] nog extra meta-informatie nodig over zaken als: Figuur 7. Automa tisch door Vista Pro gegenereerd jD- beeld van de hoog- tekaart uit figuur y. de inwinschaal, die een maat is voor publicatieschaal; de gebruikte topografie bij thematische gegevens; voorkeurssymbool en -kleur voor de betreffende data. Bij de vervaardiging van de kaart ontstaat weer nieuwe meta-informatie. Dat betreft ondermeer: de bladuitsnede (de Gis-database is meestal 'naadloos', dus niet volgens bladgrenzen ingedeeld); de inhoud en opmaak van de randinformatie (titel, legen- da en toelichting); de gebruikte classificatie-methode; de gebruikte symbolenset. Deze kartografische meta-informatie is ondermeer nodig, om een eenmaal gemaakte kaart opnieuw te kunnen oproe- pen (al dan niet na herziening van de Gis-database). Derge lijke meta-informatie wordt vaak bewaard in zogenaamde projectfiles, maar deze zijn niet geschikt voor het beheer of het zoeken naar bepaalde kaarten. Daarvoor is een karto- grafisch meta-informatiesysteem nodig, als aanvulling op een Gis-meta-informatiesysteem. Het ideale visualisatiepakket Uit de grote diversiteit van visualisatiepakketten is het moeilijk het meest ideale te kiezen. Enerzijds omdat niet ie- ders behoefte hetzelfde is, anderzijds omdat bij de huidige stand van wetenschap en techniek een dergelijk pakket nog niet mogelijk is. De fundamentele verschillen tussen een Digitaal Landschaps Model en een Digitaal Kartografisch Model [Van der Schans, 1995] zijn daar mede debet aan. Bovendien is de behoefte aan visualisatie van ruimtelijke ge gevens 00k in beweging: er is een duidelijke trend naar meer interactieve beeldschermkaarten en dat wordt nog ver- sterkt door de opkomst van Internet. Voor dit laatste zijn er (nog) weinig afzonderlijke pakketten en wordt meestal ge werkt met een uitbreiding van een bestaand pakket. Opmerkelijk is dat in geen enkel pakket kartografische regels zijn ingebouwd, 00k niet bij de zuiver kartografische pakket ten. In alle gevallen moet de gebruiker dus bekend zijn met de kartografische grammatica voor een verantwoorde visuali- □ose! ran 11

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 13