Wereld KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 satie. Zolang het ideale pakket er nog niet is, zal men zelf een geschikte combinatie van gis- en visualisatiegereedschappen moeten kiezen uit de verschillende pakketten. Noot Dit artikel is een bewerking en actualisering van een eerder overzicht van Damoiseaux Kraak [1995]. tografische productie zijn functio- naliteit en gebruikersvriendelijkheid van het pakket misschien wel de be- langrijkste factoren in het keuzepro- ces. Maar in de praktijk zullen prag matische factoren als financien veel- al zwaarder wegen. Kader I Criteria bij de keuze van een kartografisch pakket: functionaliteit Kan men met het pakket alle handelingen verrichten, die bij de inventarisatie van de behoeften noodzakelijk wer den geacht? Dit betreft onder meer de verwerking van de verzamelde of aangekocht gegevens en het soort kaarten (bijvoorbeeld topografische kaarten, figuratieve kaarten, choropleten, en dergelijke) die met behulp van het pak ket vervaardigd moeten worden. kwaliteit Op welke manier wordt de door de producent van het pakket aangeprezen functionaliteit verwezenlijkt? Hoe is de relatie met de kartografische theorie? geschiktheid Hoe past het pakket in de huidige automatiseringsomge- ving van de klant? Is het pakket compatibel met de aan- wezige hard- en Software of moet er nieuwe apparatuur aangeschaft worden (men heeft bijvoorbeeld Apple-appa- ratuur en wil een pakket dat alleen onder Windows functioneert)? gebruikersvriendelijkheid Hoe snel kan een nieuwe gebruiker met het pakket om- gaan en er de geplande activiteiten mee uitvoeren? Wat is het noodzakelijke opleidingsniveau van de personen die ermee moeten werken? Beschikt het pakket over een goe- de handleiding met voorbeelden? Hoe worden foutmel- dingen door het pakket gemeld en verwerkt? Zijn er cur- sussen beschikbaar? Hoe is de ondersteuning door de producent bij problemen? kosten Hoe duur is het pakket (de prijs/ prestatie verhouding)? Zijn er onderhoudskosten en zo ja, wordt men dan auto matisch van nieuwe versies voorzien? gegevensstructuur Betreft het een pakket met een vector- of rasterstructuur of beschikt het over een hybride structuur? in- en uitvoer Welke uirwisselingsformaten worden ondersteund? Welke printers/plotters kunnen worden aangestuurd? hardware Welk type Computer is nodig, een PC, een Werkstation of een Apple? Welk besturingssysteem is nodig? Hoeveel ge- heugen is vereist? Welke randapparatuur is minimaal no dig en welke randapparatuur kan er gebruikt worden? Welke eisen worden aan het netwerk gesteld? Bij de beoordeling van de genoemde criteria moet men letten op alle fasen van de verwerking (invoer, opslag, analyse, manipulatie en uitvoer). Voor de gewenste kar- Figuur 8. De we- volgens Excel 7. Kader 2 Visualisatie van ruimtelijke ge gevens rekenbladen (spread- sheets) In 1994 kwam Lotus met de nieuwe versie van zijn rekenblad Lotus 1-2-3 versie 3 voor Windows op de markt. Naast de gebruikelijke verbeteringen ten opzichte van de vorige versie, was het programma voor het eerst voor zien van een kaartmodule. Lotus 1-2-3 versie 5 maakt 00k deel uit van de Lo tus SmartSuite 3, waarin 00k de tekst- verwerker Ami Pro zit, het database- programma Approach en het presen- tatieprogramma Freelance Graphics. De werking van de kaartmodule is vergelijkbaar met de grafiekmodule, die al veel langer vast onderdeel vormt van alle rekenbladen en waarmee Lo tus destijds 00k de eerste was. Voor de kaartmodule heeft Lotus samenwer- king gezocht met Mapping Strategie, de maker van AtlasGis. De mogelijk- heden zijn beperkt tot het maken van choropleten (kwantitatieve kaarten met vlaksymbolen). Daar kunnen Ste den en andere puntmarkeringen van- uit een tabel met geografische coördi- naten aan worden toegevoegd, maar hier kunnen geen andere tabelgege- vens aan gekoppeld worden. De gege vens voor de vlakken staan in koiom- men in het rekenblad zelf, net als bij grafieken. Dat geeft al direct extra mogelijkheden voor selecteren, sorte- ren en groeperen van gegevens. De kaartmodule zelf bevat een aantal bevolking x miljoen 0 40 tot 1 40 (24) 30 tot 40 (6) 20 tot 30 (11) 10 tot 20 (25) «10 (144) 12

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 14