WERELD KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 classificatie-mogelijkheden. Er kun- nen maximaal gegevens uit twee ko- lommen worden weergegeven: de eer- ste in kleur en de tweede als arcering daarovereen. Er worden willekeurige kleuren gekozen, dus geen kleurtrap, maar men kan 00k zelf kiezen uit een palet van 256 kleuren. Bij de arcerin- gen kan men kiezen uit maximaal 6 patronen. Er zijn geen mogelijkheden voor zwaardere Gis-bewerkingen zoals het rnaken van overlays, buffers of netwerkanalyses. De kaarten werken met geografische lengte- en breedtegraden. Deze kun- nen 00k via het klembord opgevraagd worden. Maar de relatie tussen kaart en tabel wordt gelegd door middel van de landennamen, of afkortingen daarvan. Een onverwacht nadeel daar- bij is, dat kaarten uit de Engelse versie niet in het Nederlandstalige versie kunnen worden gebruikt en anders- om. In Nederlandse Lotus 1-2-3 versie 5 zitten kaarten van onder meer de wereld, Canada, USA, Mexico, Hawaii, Alaska en Europa, maar niet van Ne- derland of Belgie. Bovendien is de we- reldkaart in de Mercatorprojectie uit- gevoerd en dat is een siechte keus voor choropleten! Voor meer kaarten werd in de 'help' verwezen naar de Europe- se vestiging van Mapping Strategie in Ierland, maar twee faxen om informa- tie werden niet beantwoord. In de nieuwe Lotus 1-2-3 versie 97 (uit Lotus SmartSuite 97) is weinig veranderd: er is nu een onbeperkte kleurkeuze voor de vlakken, er zijn nog steeds maar 6 arceringen mogelijk en er zijn geen kaarten bij gekomen. Daarvoor wordt nu verwezen naar www.ESRi.com van de nieuwe eigenaar van AtlasGis, maar op deze Website is (nog) niets te vin- den over kaarten voor Lotus 1-2-3. Figuur 9. De we reld volgens Quat- tro Pro 7. Uiteraard kon Microsoft niet achterblijven in deze nieuwe ontwikkeling en heeft haar rekenblad Excel versie 7 in 1995 00k uitgerust met een kaartmodule. Daarvoor is sa mengewerkt met de firma Mapinfo, die 00k het gelijkna- mige Gis-pakket op de markt brengt. Met deze kaartmo dule kunnen niet alleen choropleten worden gemaakt, maar 00k chorochromaten (kaarten met kwalitatieve vlak- symbolen). En verder 00k kartogrammen met naar keuze taartdiagrammen, proportionele cirkels of staafdiagram- men. Hiermee kunnen gegevens uit meerdere kolommen tegelijk worden weergegeven. Er zit een eigenzinnige edi- tor bij, die na enige gewenning wel goed werkt en veel in- stelmogelijkheden biedt. Ook hier kunnen punt- en lijne- lementen worden toegevoegd, zonder koppeling met ta- belgegevens. Een aantal thema's wordt mee geleverd, zoals wegen, Steden en luchthavens. Verder kan men een kaart- laag toevoegen met pins' (punaises) en daar alfanumerieke gegevens aan koppelen, maar daar kunnen geen bewerkin- gen op worden uitgevoerd. Geografische namen kunnen worden afgebeeld. Inmiddels is er ook een boek over het gebruik van de kaartmodule versehenen [Whitener Creath, 1997], in het Engels en de Compagnion Disk daarin is dan ook alleen bruikbaar met een Engelse versie van Excel. In Microsoft Office 95 nl, waar Excel 7 deel van uit maakt, zitten ook kaarten van Nederland en van Belgie, beide met de indeling in provincies en een betere wereldkaart. Er zijn meerdere leveranciers voor Maplnfo- kaarten, maar de meeste zitten in de Verenigde Staten. Ook Quattro Pro kon niet achterblijven en met ingang van versie 7 (opgenomen in de Corel WordPerfect Suite 7) heeft dit rekenblad ook een kaartmodule. Deze is vrijwel identiek aan die in Lotus 1-2-3, met dezelfde mogelijkhe den en dezelfde basiskaarten uit AtlasGis. Er zijn wel een paar extra kaartlagen, zoals een gradennet voor de wereld en highways voor de Verenigde Staten. Deze kunnen ook in Lotus 1-2-3 kaarten gebruikt worden. Ook Quattro Pro heeft in de Nederlandse versie geen kaarten van Neder land of Belgie. Hier ligt mogelijk een taak voor Logiste- rion, als vertegenwoordiger voor esri in Nederland. Ondanks de huidige beperkingen is dit een veelbelovende ontwikkeling, waarbij op den duur iedereen met een PC elementaire mogelijkheden krijgt om ruimtelijke informa- tie te bewerken en te visualiseren. Literatuur -, CIS Europe, maandblad. Cambridge uk: Geolnforma- tion International. -, GIS World, maandblad, Fort Collins co: gis World Inc. - (1992-1996), Gis World Sourcebook. Fort Collins co: gis World Inc. -, Mapping Awareness, maandblad. Cambridge uk: Geo- Information International. -, The AGI source book for geographic information Systems. London: agi, 1997. Blackford, R. D. Rhind (1988), The ideal mapping package. In: Rhind, D. D.R.F. Taylor (eds), Carto- graphy, past, present and future, pp. 157-168. London: Else- vier/iCA. Damoiseaux, M.A. M.J. Kraak (1995), Gis-pakketten beuolking x miljoen l-s I Is- 10 110-50 raao-ioo 3 100 - 300 Vi] 1000 13

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 15