Ontsluiting op een ander niveau: kaartcollectieprofielen -1- 4 3 2 1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT S. Meijer J. Smits beheer van geografische informatie, visuele analyse management of geographical information, visual analysis gestion de l'information geographique, analyse visuelle TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De auteurs van dit artikel hebben een poging onderno- men om een van de kaartencollecties van de Konink- lijke Bibliotheek beter toegankelijk te maken voor de gebruikers, en wel door de informatie op diverse wijzen te visualiseren. Het resultaat vormt een kaartcollectie- profiel. De hoeveelheid werk die daarvoor verzet moest worden was aanzienlijk, maar de auteurs zijn van me- ning dat het de moeite waard was. Door de resultaten via het Internet beschikbaar te stellen kunnen potentie- le gebruikers van de collectie vanaf hun werkpiek de in formatie raadplegen. Beheerders van andere verzame- lingen kunnen tevens bepalen of ze een vergelijkbare toegang tot hun collecties willen bewerkstelligen. Simone Meijer (Ir. Van der Sluys- plantsoen 58, 2591 CW Den Haag, e-mail: meijer@ kelly.nl) is werk- zaam als trainer sofiware-applica- ties. Ze was ten tij- de van het onder- zoek vijfdejaars stu- dente Kartografie aan de Rijksuniver- siteit Utrecht. Jan Smits is sinds 1979 kaartbeheer- der van de Ko- ninklijke Biblio theek (Postbus 90.407, 2409 lk Den Haag, tel. 070-5140241, e-mail: jan. smits@ konbib. nl). Een documentatiepiramide In de lerne van 1988 hield Marjanne Kok tijdens een van de studiedagen van de werkgroep Kaartbeheer een lezing over de informatievoorziening met be- trekking tot kaarten [Kok, 1988]. Van de veronderstelling uitgaand dat een centrale catalogus van kaarten niet ge- heel haalbaar was, vroeg zij zieh af of er 00k andere manieren waren om ge bruikers van dienst te zijn. Om deze gedachte te illustreren werd de docu- mentatie van kartografische materialen gestruetureerd door de volgende ni- veaus te onderscheiden: de kleinste entiteit, zijnde een indivi- dueel document dat gedocumenteerd wordt door een bibliografische of archivistische beschrij- ving; een groep van onder dezelfde noemer gebrachte documen- ten, bijvoorbeeld door onderwerp, gebied, verzamelaar, Se rie, project enz., die gedocumenteerd wordt in catalogi, inventarissen, lijsten enz.; meestal een verzameling van be- schrijvingen zoals genoemd onder 1.; een collectie van documenten beheerd door een instituut, die gedocumenteerd wordt door een collectieprofiel; alle documenten die in een land beheerd worden, gedocu menteerd door een 'Lijst van kaartenverzamelingen' enz. We kunnen hier nog een niveau bovenop plaatsen. Dit top- niveau wordt gedocumenteerd in internationale lijsten, zo als de International Federation of Libraries Associations In stitutions' (ifla) World Directory ofMap Collections. Deze struetuur kunnen we visualiseren door een piramide (hguur 1). De ruimte die een laag erin beslaat geeft aan hoe- veel documentatie er dient te geschieden. Tot nu toe zijn ni- veaus 1, 2, 4 en 5 geheel of gedeeltelijk gerealiseerd, maar ni veau 3 ontbreekt bijna geheel. Invulling van niveau 1 wordt o.a. gewaarborgd door de Centrale Catalogus Kartograße (cck), die individuele beschrijvingen bevat van diverse insti- tuten, en verder natuurlijk door de individuele beschrijvin gen van niet aan de cck deelnemende bibliotheken, archie- ven, musea enz. Niveau 2 wordt gerealiseerd in de vele cata logi, inventarissen enz. Op dit moment ontbreekt een alge- meen overzicht hiervan, hoewel de meeste archieven een internationale gids alle collecties in de wereld almanak lk alle collecties in een land collectieprofiel collectie inventaris etc. groep van documenten beschrijving document Figuur 1. Ontsluitingspiramide van kartografische collecties. 15

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 17