Dekking van gemeenten met stadsplattegronden Meest actieve uitgever per provincie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 lijst van inventarissen maken1). Niveau 3 wordt in dit artikel behandeld. Niveau 4 is gereaiiseerd in de Gids voor kaarten- verzamelingen in Nederland [1980] en de Almanak verzame- lingen topografisch beeldmateriaal [1995]. Ofschoon er körte beschrijvingen gegeven worden van de geschiedenis en in- houd van de collecties zijn dit bij lange na geen collectie- profielen. De Almanak is verrijkt met literatuur die in de documentatie gebruikt kan worden, maar mist indexen die verwijzen naar thematische en geografische inhoud van de collecties. Over enige tijd zal de Almanak op het Internet ter beschikking komen. Niveau 5 is gereaiiseerd in de reeds eerder genoemde ifla- gids. Dit is echter vooral een dienstengids met numerieke data. Het niveau van de collectie Als testcollectie voor een prohel hebben we een van de twee kartografische collecties van de Koninklijke Bibliotheek (kb) genomen. De kb beschikt over een wetenschappelijke collectie van meer dan 100.000 kaarten, maar deze is sum mier ontsloten in een databank die niet geschikt is voor een diepgaande analyse. De andere collectie is onderdeel van het Depot van Nederlandse Publikatiesh, en omvatte tijdens de realisatie van het profiel circa 55.000 beschrijvingen. De gedachte was om de ccK-faciliteiten te gebruiken om statis- tieken te vervaardigen. Heiaas onderscheidt de cck geen aparte collectie, maar kan zij wel op uitvoercode een biblio- grafie van de collectie samenstellen. De uitvoer resulteerde in een bibliografie van 37.645 beschrijvingen3). Tezamen met regio, onderwerp, titelregister en referentielijsten een boekwerk van 4.278 pagina's. stadsplattegronden en uitgevers (1999). Case study: stadsplattegronden Als onderdeel van de Studie wilden we nagaan of er een verschuiving in de pu- blicatie van stadsplattegronden van Ne derlandse Steden in de periode 1975- 1995 heeft plaatsgevonden, maar dit bleek te ambitieus. In 1975 waren er 845 gemeenten en door administratieve re- organisatie was dit aantal tot 1996 te- ruggelopen naar 633. De nieuwe ge meenten overlappen soms (delen van) oudere en kregen soms 00k nog nieuwe gemeentenamen, wat vergelijking be- moeilijkte. Daarom besloten we de situ- atie van 1995 als uitgangspunt te ne- men, waarbij de bedekkingsgraad gere- lateerd werd aan de uitgevers. De statis- tieken werden verkregen door de platte- gronden fysiek in het magazijn te teilen. Tevens dienden we na te gaan of er op een document meer dan een gemeente afgebeeld was, wat veel voorkomt bij agglomeraties. De gemeenten die niet voorkwamen in de statistiek werden ge- controleerd aan de hand van de regio- indexen van de bibliografie. Het uitein- delijke resultaat was 3.813 afbeeldingen van gemeenten. Om dit resultaat zo goed mogelijk gra fisch weer te geven, hadden we behoefte aan een kaart van Nederland met alle gemeentegrenzen. Het vinden ervan Simone Meijer I I geen exemplaar I I 1 uitgever 1 exemplaar I I 1 uitgever >1 exemplaren >1 uitgever Bron: Depot kaartenzaal, September 1995 1 I I Falkplan Rijnland .J Falkplan/ Rijnland Bron: Depot kaartenzaal, September 1995 16

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 18