DE WERELD Fysische onderwerpen Oppervlakte van de regio's gerelateerd aan het aantal kaarten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 rechthoekjes per regio te bepalen. Om de vergelijking met de wereld enigszins realistisch te houden, laten de anamor- foses een zo veel mogelijk vormgetrou- we weergave zien (figuur 4). Ter ver- duidelijking is in de marge van de ana- morfoses een kleinschalige 'natuurlijke' afbeelding van de wereld toegevoegd. Ook hier is het absolute aantal exem- plaren per subthema af te lezen. Om ook Nederland een plaats in het geheel te geven is aan elke anamorfose een staafdiagram (in de vorm van een balk) toegevoegd. Hierop is af te lezen hoe- veel exemplaren per subthema van Ne derland aanwezig zijn in vergelijking met het aantal van de gehele wereld. Net als bij de choropletenkaarten van Nederland zijn er driedelige anamorfo- ses per thema gemaakt. Alleen de the- ma's 5 en 8 zijn samengevoegd in een driedelige kaart omdat de hoeveelheid eenheden per subthema te laag was. Het overzicht van de gehele onder- zochte collectie is als bijzonder karto- gram weergegeven (figuur 5)7). De pro- portionele verdeling naar regio is dui- delijk te onderscheiden. We hopen dat voor ied'ere categorie informatie het juiste kaarttype gekozen is: chorochro- maat, chroropletenkaart, anamorfose en kartogram. Figuur 4. Anamor- fosenprofiel van het thema Fysische on- derwerpen voor de wereld exclusiefNe derland. Conclusie Het proces van de vervaardiging van de tabellen en kaarten was zeer arbeidsintensief. Alleen met behulp van een biblio- grafie konden we tot een enigszins waarheidsgetrouwe repre- sentatie van de collectie komen. Het volledige resultaat van het onderzoek is te bezien op het Internet. De adressen zijn: (Nederlands) http://www.konbib.nl/kb/skd/profiel/prof-nll.htm (Engels) http://www.konbib.nl/kb/skd/profiel/prof-enl.htm We kunnen ons voorstellen dat houders van grote verzame- lingen afgeschrikt zullen worden door de moeite die nodig is om tot zo'n resultaat te komen. We zijn er echter van overtuigd dat gebruikers van de tabellen en kaarten het praktische nut hiervan zullen onderkennen, en dat ze een beter inzicht in het aanbod van verzamelingen zullen krij- gen wanneer er meer soortgelijke projecten uitgevoerd wor den. Omdat er gebruikers zijn die op diverse niveaus infor matie zoeken, dienen de houders van verzamelingen er zorg voor te dragen dat hun collecties op zoveel mogelijk niveaus toegang bieden. Noten 1. De Werkgroep Kaartbeheer heeft in het kader van het Kartogra- fisch Informatiecentrum een verzoek aan de Koninklijke Biblio- theek (kb) gericht om in deze lacune te voorzien. De kb heeft dit verzoek, zij het terughoudend, gehonoreerd. 2. In het Depot van Nederlandse Publikaties worden alle publicaties opgenomen die binnen de Nederlandse landsgrenzen worden uit- Geofysica, geologie, geomorfologie en bodemkunde N=3569 Nederland Wereld Hydrologie, glaciologie, klimatologie en meteorologie N=705 Nederland Wereid~ Biogeografie en ecologie N=599 Nederland Wereld Imaginaire wereld Europa Ruimte buiten de aarde 1 1 Azie Oceanie KvÄ'j Aarde 1 1 Afrika Antarctica Wereldzeeen !H Noord- en Midden Amerika Bron: CCK-Depot bestand, augustus 1995 Simone Meijer 19

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 21