KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 verandering die Nederland sinds het begin van de industriele revolutie heeft doorgemaakt. Tot aan de Tweede We- reldoorlog zijn van elk blad van de To pographische en Militaire kaart van het Koningrijk der Nederlanden 1:50.000 meestal zo'n tien min of meer verschil- lende uitgaven te vinden. Voor de sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw ge Starte Chromo-topographische kaart van het Koninkrijk der Nederlanden 1:25.000, de zogenaamde 'Bonne-blaadjes', geldt ongeveer hetzelfde. Toen de Topografi- sche Dienst enige jaren geleden de kosteloze levering van deze series aan het knag staakte, heeft de ub de abon- nementen voor eigen rekening voort- gezet. Hetzelfde geldt voor themati sche series van Nederland zoals de Bo- demkaart, Geologische kaart, Rivier- kaarten en de hydrografische kaartwer- ken. Was het nog maar zo dat zij net zo eenvoudig als voorheen verworven konden worden! Oude topografie van Nederland Meerbladige kaarten van de Neder- landse gewesten en waterschapskaar- ten, zij werden al even aangestipt, ont- ving het knag 00k in groten getale. Dit moet 00k in toenemende mate voor de ub gegolden hebben, want hierin is een fraaie complementariteit Figuur 6. Titelblad van de Athlas Royal. van uiteenlopende drukken te ontdekken. In een adem kunnen hierbij 00k de oude rivierkaarten uit de i8e eeuw genoemd worden; gedrukte- en manuscriptkaarten komen beide voor. Stadsplattegronden hebben door alle eeuwen heen een brede spreiding. Soms zijn er opmerkelijk volledi- ge Clusters te vinden, vaak doen zieh 00k verrassende hiaten voor. Er is 00k iets te zeggen over de wijze waarop grootschalige kaarten in de ub- en KNAG-verzamelingen vertegenwoor- digd zijn. Komen de KNAG-kaarten in meerderheid in losse vorm voor, de UB-tegenhangers komen we met een wat ho- gere frequentie tegen in gebundelde vorm. We noemen straks de atlassen factice; zij bevatten een schat aan dit type kaarten. Daarnaast zijn praktisch alle denkbare stedeboeken in de UB-collectie aanwezig: Braun-Hogenberg, Blaeu, Jans- sonius, De Wit enz. Concordanties op de topografische studies van dr. Y.M. Donkersloot-de Vrij en prof.dr.ir. C. Koeman, aanwezig op de Kaartenzaal geven een goed inzicht in de dekking van de grootschalige kartografie van Nederland. Collectie Muller Een tot voor kort beslist ondergewaardeerd onderdeel van het KNAG-bezit is de al eerder ter sprake gekomen Collectie Muller. Nu in de voetsporen van Koeman de kartobiblio- grafische activiteiten een grote vlucht genomen hebben, blijkt deze collectie losse atlaskaarten een onschatbaar hulp- middel te zijn geworden in de bijna onontwarbare jungle van de analytische bibliografie van Nederlandse atlassen. De geheel herziene tweede uitgave van Koemans Atlantes Neer- landici, momenteel onder handen van kaarthistoricus Peter van der Krogt, profiteert voor het onderzoek - alleen al 90% van de vele afbeeldingen wordt in de ub vervaardigd - van deze verzameling. Maar 00k voor menige regionaal bi- bliografische Studie heeft de Collectie Muller zieh bewezen; alle uitgaven en staten van kaarten van een regio zijn bij el- kaar opgeborgen. In combinatie met de bijna vijfhonderd oude atlassen en kaartboeken in de ub werd menig re- search-puzzelstukje op de goede plaats gelegd. Heiaas ging het knag, door financiele nood gedwongen, in de jaren zes- tig ertoe over om 'doubletten' te verkopen, waardoor van de oorspronkelijke 14.371 titels uiteindelijk een kleine tiendui- zend kaarten restten. Gezien de veranderde opvattingen over wat als doublet te beschouwen is, moet gevreesd wor den - en is in sommige gevallen 00k aan te tonen - dat de collectie niet alleen een kwantitatief maar 00k kwalitatief ver lies geleden heeft. Het samenspei tussen de Collectie Muller en het grote atlassenbezit van de ub heeft diverse kanten. Met behulp van de atlassen is het goed mogelijk om de origine van de losse kaarten te traceren en het jaar van uitgave vast te stellen. Anderzijds beginnen de losse kaarten een steeds be- langrijker rol te speien in het totale conserveringsbeleid in de ub, waarbij de kwetsbare atlasbanden praktisch alleen voor onderzoekers beschikbaar komen als de goed hanteerbare los se kaarten geen oplossing kunnen bieden. Bovendien lenen de losse bladen zieh uitstekend voor expositie en fotorepro- duetie. Het is terecht dat de collectie aangeduid wordt als een verzameling atlaskaarten, meest van Nederlandse origi ne, uit de i6e tot en met de i8e eeuw. Dit neemt niet weg dat er vele honderden zelfstandig uitgegeven kaarten in voorkomen, waarvan sommige als zeldzaam aangemerkt kunnen worden. De kaarten worden binnenkort voorzien van nieuwe pH-neutrale omslagen. Aan de mammoetarbeid van invoer in de Computer wordt met vallen en opstaan ge- 29

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 31