KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 derzoek een 'Fundgrube' blijken te zijn. Tot op heden gaf de geringe be- langstelling voor dit type materiaal wei nig aanleiding om een diepgaande ont- sluiting hoog op de prioriteitenlijst te zetten. Voor hun eigen onderzoek maakten de hydrografische onderzoe- kers Wim Ligtendag en Tialda Haart- sen, verbonden aan het Arctisch Cen trum in Groningen, recentelijk een zeer verhelderende globale inventarisatie. Met het bespreken van deze hydrografi sche collecties is het nog niet afgelopen met de zeekaarten. In de kaartenkasten zijn verspreid nog vele tientallen be- langrijke en honderden minder specta- culaire kaarten op nautisch gebied te vinden. Wandkaarten op stokken en schoolat- lassen Ook deze massaal aanwezige categorie heeft de laatste tijd wat meer aandacht gekregen dan voorheen. Het knag be- zit honderden schoolwandkaarten op stokken en schoolatlassen. De school- atlassen zijn inmiddels (zoals praktisch alle atlassen in de ub) opgenomen in de online catalogus. Vele zijn geplaatst in het magazijn van de Kaartenzaal maar nog veel meer zijn verspreid aan- wezig in de andere UB-magazijnen. Voor de schoolwandkaarten is enkele jaren geleden een nieuwe berging inge- richt. Het zijn niet alleen schoolwand kaarten; voor bijzondere presentaties werden soms vele bladen van topogra- fische kaarten op stokken gezet. De längste telt vele meters! Zowel de schoolatlassen als de school wandkaarten van het knag hebben in de loop der jaren gezelschap gekregen van nog grotere aantallen van dergelij- ke onderwijsmiddelen uit de pedagogi- sche bibliotheek van het Nederlands Onderwijzers Genootschap en de his torische verzameling van het voormali- ge 'Nederlandsche Schoolmuseum' uit Utrecht. De eerste is een oud bruik- leen, de laatste collectie werd integraal aan de ub geschonken in 1974. Vele in- stituten schonken en schenken nog steeds hun verouderde of anderszins overbodig geworden kaarten op stok ken aan de ub. Mits de kwaliteit aan- vaardbaar is worden ze opgenomen. Door aankopen op veilingen en zelfs koopjes tijdens de middagpauze op het Waterlooplein zorgde de ub in de afge lopen decennia voor het opvullen van vele hiaten. Uiteindelijk saldo is een gezamenlijke onderzoekscollectie van bijna duizend (school-)wandkaarten uit de 19c en 2oe eeuw en veel meer dan duizend schoolatlassen. Vier zeldzaamheden tot besluit Tot slot van deze vogelvlucht door de verzameling nog een paar losse 'merkwaardigheden'. De oudste zelfstandig uitge- geven kaart die de KNAG-collectie rijk is, dateert uit 1581. Het is een even zeldzame als fraaie plattegrond van Bolog na, een Italiaans product uitgegeven door Giovanni Rossi. De kaart bestaat uit twee aaneen gezette centrale bladen in kopergravure en wordt omgeven door een typografische tekstrand, bij elkaar metende 87,5 x 115 cm. De kaart wordt bekroond door het pauselijk wapen van Gregorius xm, ge- flankeerd door de wapens van kardinaal Paleotti en het stadwapen van Bologna. Overigens, de oudste atlaskaarten (die in de Collectie Muller voorkomen) dateren uit 1570. Het zijn de bladen die gekomen zijn uit eerste edities van Ortelius' Theatrum Orbis Terrarum. Hij werd al genoemd, de kleine aardglobe door Willem Jans- zoon Blaeu. Dit kleinood is de enige globe van het knag. Deze kleinste globe die Blaeu verkocht heeft een diameter van slechts 10 cm. Hij werd voor het eerst uitgegeven in 1616 maar deze latere Staat dateert van na 1621. Voordien bedien- de Blaeu zieh nog van de naam Willem Jansz of Guiljelmus Janssonius. Om zieh van zijn concurrent Johannes Janssoni- us te onderscheiden paste hij de naam op zijn uitgaven aan en werd het Willem Jansz Blaeu. Het jaartal is nog steeds 1616 maar de naam is in het impressum al veranderd in Bla eu. Pas nadat recentelijk in de catalogus van Frederik Muller gevonden was dat ergens op de horizonring het jaartal 1634 gedrukt moest staan, kon dit alsnog met zeer veel moeite vastgesteld worden. Deze globe, die ooit in een tellurium toegepast werd, is de eerste wereldbol die Blaeu uitgaf. Van de I7e-eeuwse wandkaarten verdient de zesbladige kaart van China aparte vermelding. Hij wordt bewaard in losse bladen, zoals hij van de plaatpers kwam. Het is een zeer zeldzaam product uit circa 1658. Het was in die dagen een zeer moderne kaart omdat hij gebaseerd is op de kaar ten van China die de Jezuiet Martino Martini, een missio- Figuur 7. Platte- naris in China, vervaardigd had op basis van Chinees kaart- grond van Bologna, materiaal. Zij zagen voor het eerst het licht in 1655, toen uitgegeven te Bolog- Joan Blaeu ze als onderdeel van zijn atlas uitgaf. De kaart na door Giovanni wordt vermeld in de tentoonstellingscatalogus van de Blaeu- Rossi in 1581. expositie die in 1952/1953 in het Maritiem Museum te Rot- 31

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 33