KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 terdam werd gehouden. Mogelijk zijn toen, om de kaartbla- den mooi aan te laten sluiten, de marges scherp omgevou- wen. Dit, en de algemene Staat waarin de kaart verkeerde, was voldoende aanleiding om hem onlangs een conserve- rende restauratie te laten ondergaan. Er zijn vele curiositeiten in de collectie van het knag te vin- den zoals kartografische puzzels, zinnebeeidige- en humoristi sche kaarten, reliefkaarten van gips, kaarten gedrukt op zijde enzovoorts. Als laatste, kostbaar curiosum noemen we hier een kaart (of atlas) van de Japanse prefecturen, gekleurde houtsneden, veertig in getal, opgerold met een lengte van zes- tien meter. Het geheel is zichtbaar uit kostbare materialen ver- vaardigd. Aan heel wat Japanse bezoekers werd de rol getoond met het verzoek om commentaar. De reactie was steevast dat het iets heel bijzonders is, vervaardigd in de tweede helft van de 17c eeuw. Hij wordt wat onopvallend vermeld op bladzijde 38 in de catalogus van Dornseiffen: "Japan. Groote kaart. Met Japanschen tekst op rol. hoog 28 cm". Niettemin weten we dankzij het zorgvuldige werk van Dornseiffen dat hij al in 1878 in de collectie aanwezig was en wie hem 00k al weer aan het Genootschap heeft geschonken: J. Kuyper. Wat is toepas- selijker dan te besluiten met de wens dat nog vele schenkers de collecties in de ub in de toekomst mögen verrijken? Noot Dit artikel verscheen eerder in: nvkpublikatiereeks nr. 22. Literatuur - (1989), De Amsterdamse omnibuskaart van 183p. Amster dam: Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap, 1989. Reproductie op wäre grootte naar het origineel in de Universiteitbibliotheek Amsterdam, met een afzon- derlijke toelichting door Marc Hameleers en Jan Werner. - (1938), Catalogue de l'exposition internationale de la carto- graphie ofßcielle. Leiden: Brill. Congres International de Geographie, Amsterdam 1938, 18-28 juillet. - (1982), Catalogus catalogorum ad collectiones Bibliothecae Universitatis Amstelodamensis pertinens: Josepho Renero Def- raipont lxv annos nato a discipulis collegisque oblatus Amste- lodami in Bibliotheca Universitatis MCMLXXXI. Amsterdam: Universiteitsbibliotheek van Amsterdam. (Speciale catalogi, Nieuwe serie; 14). - (1976), Concordantietabel op: C. Koeman, Handleiding voor de Studie van de topografische kaarten van Nederland 1/30-1830: stand op 31 december ip/6. Amsterdam: Universi teitsbibliotheek. - (1910), Geographie, voyages: Amerique, Afrique, Australie, Russie, Indes Orientales, Chine, Japon, Regions polaires, Ma rine etc. catalogue prix marques. Amsterdam: Frederik Muller Cie. Een geannoteerd ex. op de Kaartenzaal van de ub bevat o.m. aantekeningen m.b.t. de door het knag aangeschafte nummers. - (1911), Geographie, voyages, cartographie: nouvelles acquisi- tions: catalogue prix marques. Amsterdam: Frederik Mul ler Cie. - (1919), Gids voor de Bibliotheek der Universiteit van Am sterdam: met catalogus van incunabelen en andere verzame- lingen, voorjaar 191p. Amsterdam: Universiteitsbibliotheek. - (1996), Guide to the Map Room: cartographie collections for research in the Amsterdam University Library. Amsterdam: Universiteitsbibliotheek Amsterdam. - (s.a.), [Inventaris Athlas Roya!\. Amsterdam: Universiteits bibliotheek. Beekman, A.A., Catalogus van kaarten, enz., betrekking heb- bende op de oudere en tegenwoordige gesteldheid van Holland's Noorderkwartier, aanwezig op de tentoonstelling in het stede- lijk museum te Amsterdam gedurende de maand September 191/ I [samengesteld en ingeleid door A.A. Beekman]Lei den: Boekhandel en Drukkerij voorh. E.J. Brill, [1917]. Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Beekman, A.A (1921), Catalogus van kaarten, enz., betrek king hebbende op de oudere en tegenwoordige gesteldheid van Holland tusschen Maas en I], aanwezig op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam in September en Octo- ber 1921 Leiden: Boekhandel en Drukkerij voorh. E.J. Brill, [1921]. Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap. Beenakker, Jan (1991), Van Alkmaar tot Grootebroek: kaarten van negen oude Noordhollandse Steden: catalogus van de gelijk- namige tentoonstelling in de Universiteitsbibliotheek te Amster dam van 29 november tot en met 20 december 1991 samenge steld door Jan Beenakker en Jan Werner. Amsterdam: Uni versiteitsbibliotheek. Berg, N.P. van den (1996), De ontwikkeling van Amster damse Stadsbibliotheek tot Universiteitsbibliotheek van Amsterdam in de negentiende eeuw. In: De negentiende eeuw: de wereld van het boek in de negentiende eeuw, 20/1 (mrt. 1996) pp. 75-91. Brink, Paul van den (1989), Gesneden en gedrukt in de Kal- verstraat: de kaarten- en atlassendrukkerij in Amsterdam tot in de ipe eeuw onder redactie van Paul van den Brink en Jan Werner. Utrecht: hes Uitgevers. Catalogus bij de gelijkna- mige tentoonstelling georganiseerd door het Amsterdams Historisch Museum in samenwerking met de Universiteits bibliotheek Amsterdam (26 juni-3 September 1989). Brink, P.P.W.J. van den P. Moree (1996), Met kapmes en kompas: vier eeuwen Nederlandse ontdekkingen en reisversla- gen. Den Haag: Koninklijke Bibliotheek. (Tentoonstellings- catalogi en -brochures van de Koninklijke Bibliotheek; 54). Burger, C.P. (1923), Catalogus geographie en reizen van de Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam: eerste gedeelte. Amsterdam: Universiteitsbibliotheek. Dornseiffen, I. (1878), Catalogus der boeken en kaarten van het Aardrijkskundig Genootschap op 1 juli 18/8. Amsterdam: Aardrijkskundig Genootschap. Met vijf vervolgen, tot en met 1881. Geannoteerd ex. op de Kaartenzaal voorafgegaan door de handgeschreven titel: "Inventaris der boeken, kaar ten en andere voorwerpen overgedragen door het Bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap aan de Universiteits Bibliotheek volgens kontrakt van bruikleen tusschen het Aardrijkskundig Genootschap en de Universiteits Biblio theek 1880". Dornseiffen, I. (1887), Lijst der kaarten in bezit van het Ne derlandsch Aardrijkskundig Genootschap op 1 januari 188/. Amsterdam: Stadsdrukkerij. Haartsen, Tialda, Wim Ligtendag (1996), Globaal over- zicht van hydrografische kaarten in de UB Amsterdam. 16 pp. Homan, H.J.A. (1985), Het beeld der aarde: de Nederlandse schoolatlas 1880-1940: catalogus van de tentoonstelling Het beeld der aarde in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam van 7 oktober tot en met 7 november 1983. Samengesteld door H.J.A. Homan, C. Koeman J.W.H. Werner. Alphen aan den Rijn: Canaletto. (Kartografie in de Universiteitsbiblio theek van Amsterdam 3). Uitgegeven i.s.m. de Universiteits bibliotheek van Amsterdam. 32

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 34