KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT het itc in Enschede. De dagen trok- ken zo'n zeventig deelnemers. Voor de leden was er de NVK-kalender ge- maakt door een aantal vormgevers. Verder werden de volgende studieda- gen georganiseerd: studiemiddag bij het Rijksarchief in Den Bosch, stu- diedag De Nederlandse bijdragen aan het wereldbeeld tot iyoo bij de kb te Den Haag, studiedag Topografische iio.ooo bestanden bij het ITC te En schede en de onderzoeksdag vn De Interactieve kaart bij de uu/frw te Utrecht. De congrescommissie heeft samen met de werkgroepen hard gewerkt aan de organisatie en de invulling van het programma van het NVK-congres De redactie van het Kartografisch Tijdschrifi slaagde erin alle vier de nummers in het kalenderjaar te laten verschijnen. Ook versehenen er weer een aantal nummers in de NVK publi- katiereeks met verslagen van het con- gres en de studiedagen. Fondsen In 1996 is geen beroep gedaan op de twee fondsen die de nvk beheert. Voor de iCA-conferentie in Stockholm in l997 worden een tweetal reisbeurzen uit het Ormelingfonds beschikbaar gesteld. Activiteiten bestuur en bestuursraad Het bestuur kwam in 1996 zeven maal bijeen. De bestuursraad kwam vier- maal bijeen. Er werd veel tijd en aan- dacht besteed aan de nieuwe bestuurs- organisatie, de definitie van de missie van de nvk en de mogelijkheden van een vier landen conferentie in 1999 in Maastricht samen met de Duitstalige kartografen. Daarnaast stond de on- derlinge afstemming van evenemen- ten, o.a. in relatie tot het congres, cen- traal. Door de penningmeester is veel werk verzet voor de nieuwe editie van het nvk Adresboek dat bij de leden ruim voor Kerst in de bus viel. Ontwikkeling ledental De stand van zaken met betrekking tot het ledental van de nvk per 31 decem- ber van 1996 is weergegeven in onder- staand overzicht. De omvang van de vereniging is nagenoeg gelijk gebleven. Stand saldo 31-12-1996 1980 1995 1996 1996 Individuele leden 451 551 558 7 Institutionen leden 87 105 104 -1 Abonnementen 105 140 141 1 De lichte toename van het aantal indi- viduele leden is vooral te danken aan de nieuwe Studenten kartografie aan de Hogeschool Utrecht en de Univer- siteit Utrecht. J.H.R. van der Schuit nvk publicaties in 1996 Het Kartografisch Tijdschrift De redactie is er gelukkig in geslaagd om de in 1995 opgelopen achterstand in het uitbrengen van nummers weg te werken. In 1996 versehenen er dan ook vijf afleveringen, KT 1995.XXI.4 en alle voor 1996 geplande nummers. De jaargang 1996 bevat minder paginas dan de lezers de laatste jaren gewend waren. Enerzijds komt dit omdat de re dactie striktere deadlines hanteert, ook naar de auteurs toe: als een artikel niet op tijd klaar is moet publicatie ervan worden uitgesteld tot een later tijdstip. Anderzijds is de financiele ruimte be- perkt, en neemt de wens om gebruik te maken van gekleurde illustraties toe. Beperking van zowel het aantal paginas als de toepassing van kleur zijn midde- len om de kosten te beheersen. Er zijn twee min of meer speciale nummers versehenen. KT 1996.XXII.2 stond vooral in het teken van de be- hoefte van Gis-gebruikers aan karto- grafische expertise, en de diverse ma- nieren waarop daaraan tegemoet geko- men wordt. KT 1996.XXII.3 bevat onder meer een aantal bijdragen aan het NVK-congres Kartografie en communi- catie: glamour of ejficiency, en een ver slag van dat congres. De rubriek Uit de tijdschrifien, die twee maal verscheen, werd weer verzorgd door Barend Köbben van de Uni- versiteit Utrecht. Allan Brown (itc, Enschede) en prof. dr. I.B.F. Kormoss (Europacollege, Brügge) hebben weer gezorgd voor de samenvattingen van artikelen in resp. de Engelse en Franse taal. De samenstelling van de redactie is in 1996 enigszins gewijzigd. Freek Boers- ma en Arie Kers hebben het team ver- laten. Als nieuw lid is Winifred Broe- der toegetreden; Annemieke Altena (secretaris), Maurice Damoiseaux, Rob Hootsmans, Peter van der Krogt, Ger rit van Omme, Chris Snabilie en Con- nie Blok (voorzitter) zijn gebleven. De redactieleden zijn zes maal bijeen ge- 1997-XX111-3 weest voor beleidsmatige zaken en voor planning en produetie van het tijdschrift, en er is een vergadering met de Redactieraad geweest. De nvk publikatiereeks In 1996 zijn weer een aantal afleverin gen van deze reeks versehenen. De nummers 18, 20 en 21 vormen de neer- slag van lezingen die zijn gehouden tij- dens studiedagen van resp. de werk groepen Geschiedenis van de Karto grafie, Onderwijs en Onderzoek en Nieuwe Visualisatie Technologie. Het extra dikke nummer 19 bevat (uittrek- sels van) de bijdragen die zijn geleverd aan het NVK-congres Kartografie en communicatie: glamour of ejficiency, te Helvoirt. De publicatieactiviteiten werden weer gecoördineerd door Corne van Elzak- ker van het ITC. Tot hem kan men zieh ook wenden voor een abonnement op de reeks of voor het bestellen van losse nummers (indien nog voorradig). In het Kartografisch Tijdschrift doet hij re- gelmatig verslag van de stand van za ken. Het meest recente overzicht Staat in dit KT. de redactie De werkgroep Geschiedenis van de Kartografie in 1996 Net als in 1994 en 1995 is het de werk groep gelukt om in 1996 zowel een studiemiddag als een studiedag te or- ganiseren. Op 3 mei waren we te gast bij het Rijksarchief in Noord-Brabant in 's-Hertogenbosch. Heiaas was de op- komst op deze studiemiddag niet over- weldigend. Slechts 32 personen waren present. De eerste lezing werd gepre- senteerd door mr.dr. H.A.M. van der Heijden. De titel van zijn lezing was Brabant als bron voor de Nederlandse Kartografie. Hij ging in op de ontwik keling van Brabant in de i6e en 17c eeuw. Hierbij schetste hij de ontwikke ling van de kartografie als een exponent van de algehele culturele en economi- sche ontwikkelingen. Het möge logisch zijn dat 'Brabant' niet geidentifieeerd mag worden met het hedendaagse Noord-Brabant. De belangrijkste karto- grafische activiteiten lagen in het Belgi sche Brabant en dan in het bijzonder in Leuven. Een sprongetje naar Antwer pen, het i6e-eeuwse hart van de West- Europese kartografie, lag voor de hand en werd vanzelfsprekend ook gemaakt. De tweede lezing werd gehouden door mw R. Clement-van Alkemade. Onder 43

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 45