R. T. de Wijs 44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-3 de titel Een inventarisatie van kaarten van Bergen op Zoom ging zij in op de werkzaamheden die zij verricht in het kader van publicatie van het deel Ber gen op Zoom in de reeks die de Stich- ting Historische Stadsplattegronden uitgeeft. De periode die zij bestrijkt met haar onderzoek loopt van 1550 tot onge- veer 1850. Het blijkt dat met name de jaren waarin de stad belegerd werd (1622, 1747 en 1795-1814) een flinke kaartproductie tot gevolg hadden. De derde en laatste lezing was voor re- kening van mw F. te Raa. Onder de ti tel De kaarten in het Rijksarchief Noord- Brabant behandelde ze een stukje van de geschiedenis van de collectie die uit ca. 11.000 kaartbladen bestaat en die zij zelf beheert. Met name kreeg het aspect van kaarten die in de loop der eeuwen afgedwaald raakten van de oorspronke- lijke geschreven stukken uitgebreid aandacht. Vervolgens was er gelegenheid twee rondleidingen te maken: de depots van het Rijksarchief en de fraai gerestau- reerde citadel waarin het Rijksarchief gehuisvest is. Op 25 oktober werd onder het motto De Nederlandse kartografische bijdrage aan het wereldbeeld een studiedag ge- houden in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. De eerste lezing had als titel Nederlandse bijdragen aan het we reldbeeld tot igoo. Hierin gaf prof.dr. G. Schilder een overzicht van een aan- tal van de vroegste Nederlandse ont- dekkingsreizen en de kaarten die hier- uit voortkwamen. Vervolgens presenteerde de voormalige conservator van het Rijksprentenkabi- net (rpk), de heer M.D. Haga, een le zing onder de titel De betekenis van de Gordon-collectie bij de ontsluiting van Zuid-Afrika. De 'Atlas Gordon' wordt in het rpk bewaard. Na de pauze kreeg prof.dr. F.J. Orme- ling sr. het woord. Hij gaf zijn voor- dracht de titel De rol van het knag bij de openlegging van tropisch Nederland (1880-1960). In de vierde lezing De Kaartencollectie van het KNAG vertelde drs. J. Werner, conservator van de kaartencollectie van de ub Amsterdam, over deze se- dert 1880 in de ub in beheer zijnde kaartencollectie. (Zie 00k het artikel eiders in dit kt). Vooruitlopend op de na deze lezing te bezoeken tentoonstelling Met Kapmes en Kompas: vier eeuwen Nederlandse ontdekkingen en reisverslagenging drs. P. Moree in op de achtergronden en de totstandkoming van deze expositie. De lezingen van deze studiedagen zijn gepubliceerd in de NVKpublikatiereeks (zie rubriek Aankondigingen eiders in dit kt). In het jaarverslag van 1995 werd er melding gemaakt van het werken aan een Handleiding voor Onderzoek in de Geschiedenis van de Kartografie (inmid- dels omgedoopt in Handleiding voor het gebruik van oude kaarten). Hieraan wordt gewerkt, al is het nog niet mo- gelijk te zeggen wanneer deze uitgave zal verschijnen. Voor het Historisch Kartografisch Fonds (nadere gegevens zie kt 1991.XVII.2, p. 15) zijn in 1996 geen aanvragen ontvangen. M. Hameleers De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1996 Menno Kraak heeft een nieuwe functie aanvaard aan het ITC. Omdat het ITC hiermee dubbel vertegenwoordigd zou zijn heeft hij afscheid genomen van de werkgroep. Studiedagen De zevende Onderzoeksdag van de werkgroep, gewijd aan De interactieve kaartwond plaats op 13 december 1996, aan de Faculteit der Ruimtelijke Weten- schappen van de Universiteit Utrecht. Interactie tussen mens en databestand via de Computer is niet een nieuw on- derzoeksterrein, maar de specifieke mo- gelijkheden die deze interactie biedt als het toegepast wordt op visualisatie en manipulatie van geografisch ruimtelijke gegevens opent nog een uitgebreid on- derzoeksterrein waar de gebruiker van geografische data zieh nog lang mee kan bezighouden. De ochtend van deze studiedag was ge wijd aan de theoretische benadering van interactiemodellen; de middag aan meer practische voorbeelden en toepassingen. De lezingen van deze onderzoeksdag vii worden gepubliceerd in de publicatie- reeks van de nvk, deels in KT en Geo- desia. De volgende onderzoeksdag zal waar- schijnlijk weer in de eerste helft van december 1997 aan de Universiteit van Utrecht plaatsvinden. Publicaties De lezingen van de werkgroep (Brown, de Wijs) op het NVK-congres 1996 zijn versehenen in nummer 19 van de NVK publikatiereeks. Het verslag van Onderwijsdag Iii 1995 'Visualisatie in het Gis-onderwijs' is versehenen in nummer 20. Deze publicaties zijn verkrijgbaar via C.P.J.M. van Elzakker, itc, Afd. Kar tografie, Postbus 6, 7500 aa Enschede. De werkgroep Kartografie en Vormgeving in 1996 De samenstelling van de werkgroep is gedurende 1996 ongewijzigd gebleven, alhoewel enkele leden te kennen heb- ben gegeven zieh in 1997 terug te wil len trekken vanwege gewijzigde ar- beidsomstandigheden. Het afgelopen jaar was het jaar waarin de werkgroep zieh daadwerkelijk kon bewijzen: in het voorjaar is een sessie georganiseerd ten behoeve van het nvk- congres in Helvoirt en voor het najaar stond een tweedaags congres gepland, dat groots en origineel aangepakt zou gaan worden. Samen met de werkgroep Kartografische Productietechnieken is gedurende een lange en intensieve voor- bereidingstijd gesleuteld aan de formule voor dit congres over Alledaagse Karto grafie - Originaliteit en Haalbaarheid (Enschede, 7-8 oktober 1996). Uiteindelijk is het een congres gewor den dat duidelijk afweek van andere NVK-activiteiten, door de vruchtbare combinatie van voordrachten, Work shops en tentoonstelling, en de ruime gelegenheid die geboden werd om op informele wijze met elkaar van gedach ten te wisselen. Dat laatste was met name zo interessant vanwege de diver- siteit van de deelnemers; gepoogd is om niet alleen mensen vanuit de nvk te interesseren, maar 00k (karto)gra- fisch ontwerpers die buiten het ge- zichtsveld van de nvk actief zijn. Voor een eerste poging mag dit experiment als geslaagd worden beoordeeld. Het succes werd mede bepaald door de nieuwe en bovenal inspirerende behui- zing van gastheer itc! Opvallend aan deze activiteit van de werkgroep in 1996, is het feit dat er zo veel mensen bij betrokken waren. Voor de tentoonstelling is een beroep ge- daan op een aantal ontwerpers en in- stellingen, waaronder Jose Hermsen (Grasduinen), Gieb van Enckevort (o.a. anwb), pepermuntfabrikant Ton- nema (King Atlas) en de kaartenverza- meling van de Faculteit der Ruimtelij ke Wetenschappen te Utrecht (collec tie Michels). Sprekers met een uiteen- lopende achtergrond maakten het ge- heel tot een boeiende gebeurtenis: Paul Mijksenaar, Ferjan Ormeling en Mi chael Wood behoorden tot de promi nente gasten. Het plotselinge afzeggen

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 46